Príručná batožina – balíme sa na dovolenku
Niektorí skúsení cestovatelia sa na dovolenku zbalia aj za pol hodiny. Iní už pár dní pred odchodom rozmýšľajú, do čoho a ako sa zbaliť, pretože ešte nenašli ten správny spôsob.
Prinášame vám osvedčené tipy na to, ako a do čoho si pobaliť všetky veci, aby to bolo dostatočne efektívne a prehľad veľkostí príručnej batožiny jednotlivých leteckých spoločností.
Kufor, batoh, taška
Prvá vec, ktorú si musíte ujasniť – kde všade sa budete so svojou batožinou pohybovať. Kufor na kolieskach sa dobre vozí, ale po schodoch či inom nerovnom povrchu sa musí niesť. Je dobrou voľbou, ak nechcete, aby sa vám oblečenie pokrčilo. Ale mal by slúžiť len na cestu na dovolenku a späť. S ruksakom na chrbte sa isto lepšie pohybuje a navyše budete mať voľné ruky na mapu a foťák. Cestovnú tašku by ste všade ťahali v rukách.
Veľkosť
Pri ceste lietadlom je dôležitá veľkosť batožiny. Väčšina leteckých spoločností vám povolí iba jeden kus príručnej. Viete, že pred nástupom do lietadla pracovník spoločnosti môže kufor či batoh odmerať tak, že ho budete musieť vopchať do kovovej konštrukcie, aby ste dokázali, že spĺňa predpísané rozmery? Ak sa vám to nepodarí, hrozí pokuta, ktorá sa môže vyšplhať v niektorých spoločnostiach až do výšky 40 eur.
Letiskové vychytávky
Popri príručnej batožine si môžete do kabíny lietadla v niektorých spoločnostiach zobrať ešte kabelku, notebook či fotoaparát. Inde to však možné nie je. Preto je dobré si všetko zistiť ešte pred odletom. Taktiež je lepšie sa pri leteckej preprave zbaliť do látkového kufra alebo cestovnej tašky. Tieto sa na rozdiel od pevnejšieho plastového kufra kovovej konštrukcii ľahšie prispôsobia. Ak to neodhadnete, niekedy pomôže vybrať pár vecí a obliecť si ich na seba.
Postup pri balení
Ak ste si už vybrali, do čoho sa zbalíte, poukladajte si všetky veci na jednu kopu a postupne ich ukladajte dovnútra. Do batoha či krosny patria ťažké veci, ako napríklad topánky, na dno. Do kufra zas najskôr poukladajte zložené veci väčšieho rozmeru. Zostávajúce voľné miesto vyplňte jednotlivými kusmi oblečenia a ďalšími predmetmi. Trebárs tričko sa nepokrčí, ak ho zrolujete. Ponožky povkladajte do topánok.
Drobné dobré rady
Ak sa vám zdá, že pripravených vecí je predsa len viac, vyskúšajte igelitové vrecia, z ktorých sa dá vysať vzduch. Vždy zvážte množstvo, ktoré si beriete. Odhadnúť správnu mieru vám pomôžu iba skúsenosti. Po návrate si niekam napíšte zoznam vecí, ktoré ste potrebovali, ale aj tých, ktoré ste si balili zbytočne.
Ochrana
Na letisku si môžete zaplatiť obalenie batožiny fóliou, aby nedošlo v priebehu transportu k jej poškodeniu. Lacnejší variant je kuchynská fólia, do ktorej sa dá zabaliť desiata, ale aj kufor. A nezabudnite si svoj kufor zamknúť, pretože v prípade krádeže z neuzamknutej batožiny nemáte nárok na kompenzáciu.
Príručná batožina – rozmery batožiny do lietadla
Do lietadla si môžete vziať príručnú batožinu, za ktorú sa neplatí. Každá letecká spoločnosť má svoje pravidlá. Tu sú niektoré z nich:
Ryanair: 55 × 40 × 20 cm s váhou do 10 kg, druhá 35 × 20 × 20 cm s váhou do 5 kg
EasyJet: 50 × 40 × 20 cm a väčšia 56 × 45 × 25 cm bez obmedzenia váhy, čo unesiete bez pomoci, ktorú vám pri vyťažených letoch presunú zadarmo do podpalubia
Turkish Airlines: 55 × 40 ×23 cm s váhou max. 8 kg
Wizz Air: 42 × 32 × 25 cm, musí sa zmestiť pod sedadlo. Ak batožina nepresahuje 56 × 45 × 25 cm a vojde sa do hornej skrinky platí sa poplatok 10 – 15 eur
SmartWings: 56 × 45 × 25 cm s váhou do 5 kg + dámsku kabelku
Foto: shutterstock