Spríjemnite cestu vlakom sebe aj svojim spolucestujúcim
Cestovanie vlakom je vyhľadávaným spôsobom prepravy najmä u mladšej generácie. S rastúcim počtom tých, ktorí majú cestovné lístky zadarmo, sa však vagóny napĺňajú vyšším počtom cestujúcich, priamoúmerne tomu klesá komfort cestovania.
K tomu, aby sa v otvorenom vozni či kupé nik necítil zle, môže dopomôcť každý. Aj vo vlaku totiž platia základné spoločenské pravidlá, najmä slušnosť. Ak by sme ich dodržiavali všetci, cesta vlakom by mohla byť nepríjemná už len pre pokazenú klimatizáciu či meškanie, na ktoré sme aj tak zvyknutí.
[ad][/ad]Decibely hluku
Leto je pre mladých obdobím výletov, festivalov či táborov, preto sa niet čomu čudovať, že sú všetci radostní a často neprimerane hluční. Jednou z najčastejších sťažností cestujúcich je práve nadmerná hlučnosť spolucestujúcich. Naučiť sa konverzovať tak, aby to ľuďom okolo neprekážalo a pritom vás neobmedzovalo, môže byť spočiatku ťažké. Dôležité je mať na pamäti to, že vo vlaku nie ste sami. To isté platí, ak cestujete sám a telefonujete – nie každého vo vagóne zaujímajú vaše problémy či pesničky, ktoré si púšťate nahlas. Preto majte so sebou na cestách vždy slúchadlá.
Upracte po sebe, nejedzte ryby
Rovnako sa cestujúci sťažujú na neporiadok vo vlakových súpravách. Pri cestovaní by malo platiť, že každý po sebe uprace a vyhodí všetky odpadky. Nevyhovárajte sa, že to smetie tam už bolo predtým. Keby aj, neznamená to, že ani vy nemusíte po sebe odhodiť odpadky. Práve naopak.
Cestu vlakom si radi spríjemňujeme jedlom. Mali by sme ale voliť také, po ktorom nenapáchne celý vagón. Vyhnite sa aromatickým jedlám, ako sú napríklad ryby.
[ad2][/ad2]Návšteva toalety
Častou nočnou morou pre cestujúcich je návšteva vlakovej toalety. O komfortné a prijateľné cestovanie sa snažia aj samotné železnice, aj keď to možno cestujúci nevidia. „Ročne umiestnime v našich vlakoch až tri milióny kotúčikov toaletného papiera, viac ako pol milióna papierových utierok a použijeme asi 20 ton čistiacich prostriedkov. Za rok vyčistíme v prepočte viac ako 550-tisíc vozňov,“ hovorí Filip Hlubocký, generálny riaditeľ ZSSK.
Miesta pre všetkých
Keďže vlakovú prepravu vyhľadáva čoraz viac ľudí, je dôležité aj to, aby ste zbytočne nezaberali miesta svojou batožinou. Na kufre či ruksaky sú určené úložné priestory. Ak si neviete s ťažkými taškami poradiť sami, isto nájdete blízko svojho sedadla ochotného mladíka. Samozrejme, nezaberajte miesta určené pre seniorov, zdravotne ťažko postihnutých a rodiny s deťmi. Pri cestovaní rýchlikmi si dávajte pozor aj na sedadlá s miestenkami.
Horúčavy znepríjemňujú aj cestovanie vlakom. Niektoré moderné vagóny majú klimatizáciu nastavenú tak, až vám je zima, inde je zase horúco. Základ ale je, najmä pokiaľ cestujete v kupé, dohodnúť sa so spoluprísediacimi na tom, či necháte chladenie na klimatizácii, alebo otvoríte okno, aby sa k vám dostal čerstvý vzduch. V tom prípade ale bude klimatizácia neúčinná.
Cyklistika v letným mesiacoch naberá na obrátkach. Mnohí pri presúvaní svojich dvojkolesových tátošov využívajú aj vlakovú prepravu. Bicykel si môžete prepraviť v takmer všetkých vnútroštátnych vlakoch, potrebujete mu len kúpiť cestovný lístok. Dávajte si však pozor – bicykel môžete prepravovať len vo vozni, ktorý je na to určený a označený piktogramom. Za váš bicykel pritom zodpovedáte len vy sám a nik iný.