Zabojujte proti mikrospánku
Hovorí sa, že unavený vodič môže byť nebezpečnejší ako opitý. Ak dostane mikrospánok, vôbec nevníma okolie, čo môže mať tragické dôsledky. Predchádzať únave sa dá predovšetkým spánkom. Čo robiť, ak ju začíname cítiť počas šoférovania?
Letné dovolenky so sebou prinášajú cestovanie, ktoré často absolvujeme autom. Pri dlhších cestách vodiči musia často zápasiť s mikrospánkom. Zažili ste to? Počas tohto stavu prestávate vnímať okolie, vidíte rozmazane, neviete sa koncentrovať a správate sa voči spolucestujúcim podráždene. Treba si uvedomiť, že mikrospánok zapríčiňuje približne 20 percent dopravných nehôd.
Nespoliehajte sa na kávu
Ak za volantom začínate cítiť únavu, existuje niekoľko riešení, ako ju potlačiť. Prvým, ktoré zrejme každému automaticky napadne, je káva, prípadne energetický nápoj. To sú však len dočasné riešenia s rýchlym, no krátkodobým účinkom.
Oveľa efektívnejšie je si na chvíľu zdriemnuť. Prestávky si robte podľa potreby každé dve až tri hodiny. Venujte si krátky spánok, ten by však nemal presiahnuť dobu 30 minút. Pri dlhšom by sa vám chcelo spať ešte viac. Keď sa preberiete, natiahnite sa a trochu si zacvičte, aby ste si tak prekrvili telo.
[ad][/ad]Prevetrajte seba i auto
Napite sa vody, zjedzte niečo ľahké, ideálne s obsahom vitamínov a vlákniny. Dobrou voľbou sú aj sladkosti, cukor z nich vám dodá energiu. Počas prestávky sa postarajte aj o auto. Poriadne ho prevetrajte, aby sa v ňom dýchalo o niečo lepšie.
Pri opätovnom nasadnutí do auta si dajte žuvačku, prekrví vám mozog. Pustite sa do rozhovoru so spolucestujúcimi, aby ste sa udržali bdelí. K tomu vám dopomôže aj hlasná hudba. Zapnite si dynamické piesne, najlepšie také, ktoré dobre poznáte, aby ste si ich mohli aj spievať.
Pokojne si pri tom nechajte otvorené okná. Byť za frajera ako z raperských videoklipov sa niekedy naozaj vyplatí. Vzduch a hluk vám môžu zachrániť život.
Detektory únavy
Zakúpiť si môžete aj detektor únavy, ktorý monitoruje správanie šoféra. Je vybavený citlivým snímačom. Možný mikrospánok identifikuje na základe pohybov hlavy vodiča. Ak zachytí zaklonenie, upozorní vás vibrovaním alebo pípaním alarmu. Na väčšine detektorov si môžete nastaviť stupeň citlivosti na zaklonenie hlavy.
[ad2][/ad2]Takýto prístroj vyzerá ako malá násadka na ucho. Každý detektor je ľahký, takže ho nemusíte príliš cítiť. Obvykle má do 10 gramov a ovláda sa jednoducho. Ak vás detektor upozorní na rozpoznaný mikrospánok, zverte šoférovanie radšej inému vodičovi.
Pred jazdou je dôležité neponocovať. Musíte sa dobre vyspať. Z tohto hľadiska sú najrizikovejšou skupinou mladí ľudia vo veku približne do 26 rokov. Sú totiž zvyknutí na rušný nočný život, ktorý ich naučil si únavu nepripúšťať a neuvedomovať. Jej príznaky teda nemusia zbadať.
(SZ)