Chcete krásnu a sviežu pleť aj po 30-tke? TOTO treba dodržiavať
Každý z nás starne a s nami aj naša pokožka, hoci to nie vždy prijímame ľahko. Znaky starnutia sa prvýkrát začínajú objavovať po tridsiatke v podobe drobných vrások okolo očí, zvýšenej pigmentácie či hlbších čiar pri úsmeve. Vďaka týmto tipom si vaša pokožka udrží mladistvý a svieži vzhľad.
Pravidelné čistenie pleti
Nikdy nechoďte do postele s neodlíčenou či neumytou pleťou. Počas dňa sa na tvári udržujú prachové čiastočky a iné nečistoty, ktoré upchávajú póry. Vytvorte si pravidelnú rutinu, počas ktorej tvár poriadne očistíte s kvalitnými prípravkami na pleť, ako sú napríklad micelárna voda, pleťové tonikum či čistiaci gél. Do svojej rutiny môžete zaradiť aj exfoliáciu pleti, ktorá sa postará o hĺbkové čistenie. Existuje fyzická exfoliácia, ktorá však využíva malé granule, ktoré môžu spôsobiť miniatúrne mikrotrhliny. Ďalšou, no nie až tak známou formou, je chemická exfoliácia. Vyhnite sa tiež prehnanej exfoliácii, môže spôsobiť iritáciu, suchú pokožku a zrýchliť jej starnutie.
Zistite svoj typ pleti
Je dôležité poznať svoj typ pleti kvôli správnej starostlivosti. Existujú štyri základné typy – suchá, mastná, normálna a zmiešaná. Dermatológ či profesionálna kozmetička vám najlepšie poradia, aký typ pleti máte, ale aj aká kozmetika je pre vás vhodná. Práve vhodná kozmetika je ďalšou dôležitou súčasťou v starostlivosti o pleť. Sledujte rady odborníkov a študujte zoznam škodlivých látok. Nenechajte sa zlákať bombastickými reklamami, často ide o marketingové ťahy.
SPF každý deň
Ochrana pleti pred slnkom je niečo, na čo väčšina ľudí ani len nepomyslí. Jedná sa však o zaručenú pomôcku pri ochrane proti poškodeniu a starnutiu pleti v podobe vrások, stareckých škvŕn, a predovšetkým rakoviny kože. Odborníci odporúčajú nosiť SPF aj počas zimy a aj keď je zamračené, nebezpečné slnečné lúče totiž preniknú aj cez oblaky. Pri nanášaní netreba zabúdať na krk, dekolt a ruky.
Ďalšie tipy nájdete na nasledujúcej strane.
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.