Chcete sa naučiť cudzí jazyk? Tu je zopár tipov!
Od roku 2011 je 26. september Európskym dňom jazykov. Tento deň je oslavou jazyka členských krajín, jeho rôznorodosti a učenia sa. Cieľom je upozorniť na dôležitosť učenia a zdokonaľovania sa v nových jazykoch a tiež podpora jazykovej rozmanitosti.
“Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom,” je stále opakovaná veta, ktorej na pravdivosti neuberá ani zub času. Práve naopak, v dnešnom modernom svete je ovládanie cudzieho jazyka nevyhnutnou zručnosťou, ktorá otvára brány do sveta a častokrát aj uľahčuje život. Ako sa ale naučiť cudzí jazyk? Prinášame vám zopár tipov, ako učenie zefektívniť a nevzdať ho hneď na začiatku.
Efektivita nadovšetko
Pri učení sa cudzieho jazyka majú ľudia častokrát nereálne očakávania. Aby sa vám nový jazyk hneď pri prvých nezdaroch nezhnusil, je potrebné mať reálne ciele. Stanovte si malé motivujúce predsavzatia, ktoré dokážete splniť. To platí aj pri výbere jazyka. Oveľa ľahšie to budete mať s príbuznými rečami slovenčiny, ako s neslovanskými jazykmi.
Polygloti ovládajúci viacero svetových jazykov odporúčajú najmä pravidelnosť. Postupovať môžete malými krokmi, dôležité je, aby ste sa učeniu venovali každý deň aspoň pár minút. Učenie vás musí baviť, aby sa váš mozog nenastavil tak, že je to nudné a nepodstatné. Nárazové učenie je únavné a tak je lepšie rozkúskovať si ho na menšie celky.
Učenie hrou
Pri učení sa je potrebné vybrať si správne materiály. V súčasnosti sú trendom mobilné aplikácie, ktoré sľubujú výborné výsledky. Aj to môže byť cesta. V aplikáciách si môžete navoliť viacero kritérií ako úroveň znalosti jazyka, preferovaný spôsob učenia sa, či témy, v ktorých sa chcete zdokonaliť. Výhodou je, že vás samotná aplikácia za pomoci upozornenia bude každodenne vyzývať na dennú lekciu. So smartfónom sa môžete učiť takmer kdekoľvek a nebudete potrebovať žiadne iné pomôcky!
Pokračovanie nájdete na druhej strane.