Čo znamenajú biele škvrny na nechtoch?
S bielymi škvrnami na nechtoch sa za svoj život stretne každý človek. Nezáleží pri tom na veku ani na pohlaví. Zdravý necht má ružovkastú farbu a malý bledý mesiačik pri koreni. Biele škvrny sa na ňom objavujú z viacerých dôvodov, od mechanických poškodení až po zdravotný problém. Aké sú príčiny ich vzniku?
Poškodenie nechtu
Ak sa na vašich nechtoch objavia biele škvrny, nemusíte sa hneď zľaknúť. Najčastejšie ide o mechanické poškodenie nechtu, a to napríklad klopkaním nechtov po stole, pri úraze, športe alebo aj pri tom, ako si robíte manikúru. Škvrny v tomto prípade netreba nijak zvlášť liečiť, jednoducho postupom času vyrastú s nechtom.
Alergická reakcia
Ďalším vysvetlením toho, prečo sa biele škvrny objavujú na nechtoch, je alergická reakcia na laky na nechty či odlakovače. V prípade, ak na nechty používate napríklad akryl, aj ten môže byť príčinou ich vzniku. Rovnako ako v prvom prípade, nejde o nič vážne a škvrny postupne zmiznú samé.
Nedostatok vápnika, zinku či vitamínu B
Práve nedostatok vápnika je bežnou príčinou výskytu bielych škvŕn na nechtoch. Okrem týchto fľakov sa však jeho nedostatok mnohokrát prejavuje aj lámaním nechtov alebo problémami s kosťami. Doplniť ho môžete správnou stravou. Vápnik je obsahom mliečnych výrobkov, mandlí, listovej zeleniny, strukovín či maku. Ďalšou odpoveďou je nedostatok zinku. Aj v tomto prípade je potrebné do jedálnička doplniť potraviny, ktoré tento kov obsahujú. Ide napríklad o orechy či špenát. Čo sa týka vitamínov skupiny B, ich nedostatok sa môže okrem bielych škvŕn na nechtoch prejaviť aj zhoršením kvality vlasov a pokožky. Doplniť ich môže konzumácia mäsa, ryže, strukovín, orechov či listovej zeleniny.
Iné ochorenia
Okrem bežných príčin vzniku bielych škvŕn však v ojedinelých prípadoch môže ísť aj o signál vášho tela, ktorým vás upozorňuje na iný zdravotný problém. Ide najmä o prípady, kedy sú škvrny rovnobežné so smerom rastu nechtov, prípadne pokrývajú väčšiu časť nechtu. Tieto zdravotné ťažkosti sú najčastejšie spojené s problémami s pečeňou, srdcom, obličkami či nízkou hladinou bielkovín v krvi. V takom prípade je najlepšie navštíviť lekára.
Zdroj: kamzakrasou.sk, tvojezdravie.sk, MK