Dotyk prírody aj v zime. Ako si vytvoriť zimnú záhradu?
Pokiaľ bývate v rodinnom dome, jeho neodmysliteľnou súčasťou je záhrada. Na jar vaše oko pohladia všadeprítomné kvitnúce rastliny, cez leto si v nej užijete slnečné lúče a na jeseň sa tešíte z úrody, ktorú vám dopriala. Ako je to v zime? Ani cez toto chladné obdobie nemusíte sedieť medzi štyrmi bielymi stenami. Ideálnym riešením je práve zimná záhrada.
Čo je zimná záhrada?
Zimná záhrada je záhrada, v ktorej môžete oddychovať a vychutnávať si spojenie s prírodou aj počas zimy. Nemusíte mrznúť vonku pri zasnežených a opadaných stromoch. Stačí presklená miestnosť plná kvetov, záhradné sedenie a krásny výhľad. Takáto záhrada je zasklená izolačným sklom, vykurovaná a vhodná na čítanie, posedenie s rodinou, relax či prezimovanie vašich rastlín.
Ktorú svetovú stranu zvoliť?
Je potrebné zvoliť si, na ktorú svetovú stranu bude záhrada situovaná. Každá svetová strana je niečím špecifická. Záhrada, ktorá je orientovaná na sever je studenšia, preto si vyžaduje kvalitnú tepelnú izoláciu, ale na druhej strane ponúka množstvo svetla. Južne orientovaná záhrada je veľmi teplá, avšak v lete je potrebné maximálne vetranie či tienenie. Východná strana ponúka vyvážené klimatické podmienky, záhradu vyhreje v doobedňajších hodinách a pekne ju presvetlí. Západ prináša dostatok svetla a tepla zasa v poobedňajších hodinách. Treba si premyslieť, v ktorej časti dňa tu budete tráviť najviac času a tomu prispôsobiť aj orientáciu.
Ako by mala vyzerať?
Ďalšou dôležitou otázkou je to, ako tieto priestory chcete využívať. Ak bude záhrada primárne určená len na prezimovanie rastlín, nie je potrebné ju vykurovať. Vo väčšine prípadov však ľudia chcú využiť to, čo zimná záhrada ponúka naplno, a preto ju doplnia o rôzny nábytok, aby si tu mohli vychutnávať svoje voľné chvíle. Veľkosť záhrady by nemala byť menšia ako 10-15m², ideál je 25m² a hĺbka 2,5m. Jej strecha by mala mať sklon aspoň 10 stupňov, a to práve preto, aby po nej stekal sneh či dážď.
Materiál, ktorý požijete na konštrukciu je potrebné dostatočne zvážiť. Najlepšou voľbou je drevo alebo hliník. O drevo sa však treba neustále starať, čo je finančne náročnejšie. Dobré tepelnoizolačné vlastnosti má aj plast, ten sa však hodí najmä na menšie stavby, a čo sa týka estetickej stránky, celkový vzhľad by určite kazil. Materiály je však vhodné kombinovať. Čo sa týka skla, mali by ste použiť polykarbonát, jednoduché sklo, dvojsklo alebo bezpečnostné sklo. Bezpečnostné sklo je dobré použiť najmä na strechu, ktorá odoláva najväčšiemu náporu (dážď, sneh).
Štýl, v ktorom bude záhrada postavená, by mal byť totožný so štýlom, ktorý ste použili pri zariaďovaní vášho domu. Bude jeho súčasťou, a preto by spolu mali pekne ladiť.
Tienenie a vetranie
Na tienenie treba myslieť v dostatočnom predstihu, pri neskoršom montovaní by to už mohol byť problém. Je možné použiť markízy, rolety či žalúzie, prípadne automatické inteligentné systémy, ktoré dokážu pracovať na základe počasia.
Na vetranie je potrebné využiť aspoň 25% povrchu zimnej záhrady. A teda využiť jej okná či dvere. Môžu byť použité aj automatizované vetracie systémy alebo rekuperačné jednotky. Najdôležitejšie je, aby vzduch neustále cirkuloval, čo znamená, že studený vzduch sa ohrieva, stúpa ku streche, jej otvormi sa dostáva von. Pričom vzniká podtlak a studený vzduch zvonka sa nasáva.
Tienenie spolu s vetraním sú potrebné pre udržanie príjemnej teploty v zimnej záhrade, ale rovnako aj na vhodnú vlhkosť vzduchu.
Zdroj: byvanie.in, MK