#3 Var ako Pán Ryba – nechaj sa zlákať chuťou mora
Rybie mäso je nielen chutné, ale predovšetkým veľmi zdravé. Tuniak, treska či morský vlk – aj týmito pochúťkami môžete poštekliť svoje chuťové poháriky v jedinej rybárskej bašte v Košiciach – v reštaurácii Pán Ryba na Mlynskej ulici.
V reštaurácii si morského vlka viete kúpiť, nechať si ho vyfiletovať, pripraviť na grile či vychutnať podľa originálnej receptúry. Jednu z nich nám prezradil, kto iný, ako sám Pán Ryba…
Nesprávne pomenovanie
Patrí k najlahodnejším rybacím pochúťkam. Morský vlk je však nesprávne pomenovanie. Je to dravá morská ostriežotvará ryba, a preto by sa mala nazývať morský ostriež. Označenie morský vlk však dostala kvôli predným a zadným ostrým zubom, ktoré jej slúžia na rozdrvenie drobných morských živočíchov, akými sú napríklad kraby alebo morskí ježkovia. Zuby sa však nachádzajú aj v jej hrdle. Hoci na prvý pohľad vyzerá hrôzostrašne, jej mäso patrí k chuťovo jemnejším.
Loví sa najmä na rybích farmách
Morský vlk žije najmä v Stredozemnom a Čiernom mori, ale často aj vo východnej časti Atlantického oceána. Najčastejšie sa však loví na rybích farmách, vďaka čomu je cenovo dostupnejší. Je to dokonca prvá ryba, ktorá sa v Európe začala umelo chovať. Dorastá do dĺžky jedného metra. Váži priemerne 6 kg, jeho maximálna váha je 10 kg. Lovia ju pomocou rybacích sietí, no chytiť sa dá aj na udicu.
Morský vlk vyzerá ako bežná šupinatá ryba. Odlíšiť ho je možné najmä tým, že má čierne škvrny na žiabrach, pretiahnuté telo a jeho chvostová plutva je okrúhla. Na chrbtovej plutve sa nachádzajú ostne.
Ryba na všetky spôsoby
Táto rybacia pochúťka je obľúbená najmä v prímorských oblastiach, ako Taliansko, Grécko či Francúzsko. V Taliansku dokonca patrí k najvyhľadávanejším. Keďže má šupinatý povrch, musí sa pred prípravou poriadne očistiť. Vďaka svojmu bielemu a jemnému mäsu nevyžaduje dlhú prípravu. Morského vlka môžete opekať, grilovať či dokonca dusiť. Jeho mäso obsahuje veľmi málo kostí, no zato množstvo vitamínov.
Vitamínová bomba
Ryby sú celkovo obrovským prínosom pre naše zdravie. Obsahujú množstvo výživových látok a sú cennou zložkou potravy. V našom jedálničku by preto určite nemali chýbať. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré zabezpečujú správne fungovanie nášho srdca a chránia náš kardiovaskulárny systém. Sú vhodné takisto aj pre deti, pretože podporujú vývin kostí. Ich esenciálne látky znižujú hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krvný tlak.
Morský vlk je plný vitamínov – B6, A a D. Má málo tuku, čím je veľmi dobre stráviteľný. Okrem toho obsahuje množstvo minerálnych látok, či už horčík, fosfor, draslík, alebo jód, ktorý podporuje činnosť mozgu a odďaľuje starnutie.
Základ eskimáckeho jedálnička
Omega-3 mastné kyseliny sú pre naše telo a naše zdravie veľmi dôležité. Obsahuje ich mäso všetkých rýb. Vďaka nim Eskimáci nemajú žiadne srdcovocievne ochorenia či cukrovku. Ryby sú totiž základom ich jedálnička. Strava Eskimákov nie je najdiétnejšia, no aj napriek tomu nemávajú takmer žiadne zdravotné problémy. V konečnom dôsledku nejde o to, koľko tuku vaše jedlo obsahuje, ale o aký druh tuku ide. Vďaka omega-3 mastným kyselinám nielenže budeme zdravší, ale aj krajší, pretože vplývajú na náš zovňajšok. Vlasy sú lesklejšie, nechty a zuby silnejšie.
Jedinečnú rybársku baštu s rybím trhom založil Pán Ryba. Svojho času bol všetkým známy ako morský vlk a posledný pamätník Východoslovenského súostrovia. Mladíka však vždy fascinovalo more. Po ukončení Stredného odborného učilišťa so zameraním na vykosťovacie techniky sa vydal na skusy do veľkej Rybárskej flotily v hlavnom ostrove sveta – Košice.
V Košiciach si otvoril vlastnú reštauráciu
Po prežití nadštandardnej dĺžky profesorského postu na fakulte akvaristiky v chladnom a vnútrozemskom Cambridge ho vietor v plachtách odvial smerom k Východoslovenskému súostroviu. Na jeho nemilé prekvapenie však domov už nebol tým, čím kedysi býval. Hladina Abovského mora začala klesať pre klimatické zmeny rapídnym tempom. Pánovi Rybovi sa podarilo zachrániť húfy rýb z rýchlo vysychajúceho mora.
Na rôzne pochutiny pripravené z týchto morských i nemorských plodov vás pozýva priamo do vlastnej reštaurácie na Mlynskej ulici. Jej súčasťou je aj fish grill & market. Všetky jedlá sa pripravujú z čerstvých rýb na grile v otvorenej kuchyni a rovnako čerstvé ryby či ostatné suroviny si viete u Pána Rybu nakúpiť. Ak budete mať šťastie, tak Pána Rybu uvidíte priamo v otvorenej kuchyni.
Grilovaný morský vlk s petržlenovým pyré a stredomorskou omáčkou
Suroviny ryba – 1 porcia:
- morský vlk 1 ks /300 – 350 g/ alebo filet 150 g
- olivový olej sansa 2-3 cl
- soľ, korenie
Suroviny na prílohu – 1 porcia:
- petržlen 200 g
- cesnak 1 strúčik
- olivový olej sansa 2-3 cl
- maslo 20 g
- muškátový orech 1 g
- sparená brokolica 50 g
- soľ, korenie
suroviny na omáčku – 1 porcia:
- cesnak 1 strúčik
- olivový olej sansa 2-3 cl
- maslo 20 g
- chilli 1 g
- paradajka 40 g
- olivy 15 g
- kapary 5 g
- ančovičky 5 g
- víno biele suché 2 cl
- vývar 5 cl
- petržlenová vňať 1 g
Príprava ryby:
Morského vlka v celku alebo filetovaného osolíme, okoreníme. Takto pripravenú rybu alebo filet položíme kožou na spodku na rozpálený gril, pritlačíme rukami, pridržíme, aby sa nám koža nestočila. Filet pečieme 3 – 5 minút iba na koži, neotáčame. Celú rybu otočíme po cca 7 minútach.
Príprava pyré:
Očistený a nakrájaný petržlen dáme do hrnca s cesnakom a olejom, orestujeme 1 – 2 minúty, podlejeme vodou, osolíme, okoreníme. Prikryjeme a varíme do mäkka cca 15 min. Scedíme, rozmixujeme, dochutíme maslom, soľou, muškátovým orechom a korením.
Príprava omáčky:
Na rozpálenú panvicu s olejom dáme cesnak, chilli, paradajky narezané na drobno, ančovičky, olivy, kapary a restujeme 1 – 2 minúty. Pridáme víno, odparíme a pridáme vývar, sparenú brokolicu a petržlenovú vňať. Zmes povaríme 1 minútu, pridáme maslo a dochutíme soľou a korením.