A dnes čo? Lečo!
Jeseň patrí zaváraniu. V záhradách dozrievajú všakovaké plody, medzi nimi aj paprika a paradajky. A to je najlepší čas na prípravu leča. Zavárané sa dá použiť do gulášu či pod mäso. Ale pripraviť si ho môžete aj na okamžitú konzumáciu, s klobáskou a vajíčkami.
Toto jedlo patrí ku klasike maďarskej kuchyne. Recept tohto jedla sa môže zľahka meniť, ale základ by mal zostať rovnaký – paprika, paradajky, cibuľa, tuk, štipka mletej papriky, soľ. Maďari ho robia napr. aj s hubami, so slaninou, cesnakom, klobásou, s ryžou, kapustou aj tekvicou a, samozrejme, aj s pikantnými klobáskami. Vo všeobecnosti sa však u nás lečo pripravuje s vajcom.
Klasika
Recept na lečo sa v našich končinách objavil po prvý raz v kuchárskej knihe od Marie Úlehlovej-Tilschovej – Rok v české kuchyni z roku 1959. Autorka prezrádza rovno dve receptúry. Prvý, nazvaný jednoducho lečo, sa podobá tomu klasickému maďarskému, avšak sa v ňom neodporúča použitie mletej papriky. Druhý recept v knihe je Slovenské lečo. Základ je opäť rovnaký, ale jedlo sa zahustí zátrepkou z kyslej smotany, v ktorej sa rozmieša lyžica hladkej múky.
[ad][/ad]Aj v rúre
Ak nemáte chuť stáť pri sporáku, vyskúšajte lečo z rúry. Papriky a paradajky nakrájajte a zmes vložte do zapekacej misky. Pridajte kúsok tymianu alebo majoránky. Potom ošúpte a nakrájajte na hrubšie kúsky cibuľu a všetko dobre premiešajte. Osoľte, okoreňte čiernym korením a pokvapkajte kvalitným olivovým olejom. Vložte do vyhriatej rúry a nechajte, aby zelenina pustila šťavu. Trvá to asi 20 minút. Potom teplotu znížte a duste, kým sa vyvarí všetka voda.
Lečo sa, samozrejme, aj konzervuje. Vari najlepšie sa osvedčila úplne jednoduchá forma. Vo veľkom hrnci rozohrejeme olej (najlepšie slnečnicový). Pridáme na pásiky nakrájanú papriku, ktorú poriadne osolíme. Keď paprika pustí šťavu, pridáme nakrájané paradajky a ešte chvíľu spolu podusíme. Keď je zelenina mäkká, naložíme ju ešte horúcu do fliaš. Poriadne uzavrieme, prevrátime hore dnom a pod dekou necháme vychladnúť do druhého dňa.
[ad2][/ad2]