Batatový vianočný šalát
Poznáme ho aj pod označením sladký zemiak. Je to jeden z najvýživnejších druhov zeleniny. Gurmáni ich považujú za delikatesu.
Na Slovensku je základom štedrej večere zemiakový šalát s rybou alebo rezňom.
Bez mrkvy
Nuž a na šalát sa dajú namiesto klasických zemiakov využiť aj bataty. Ak sa rozhodnete pre túto zdravšiu verziu, v obchode vyberajte menšie hľuzy, aby sa lepšie uvarili. Pripravte si aj domácu majonézu a výsledok vás určite veľmi milo prekvapí. Jediné, čo do šalátu nepridávajte, je mrkva, ktorá je podobne sladká ako sladké zemiaky a šalát by už nemal svoju typickú chuť.
[ad][/ad]Klasická príprava
Bataty varíme tak ako zemiaky – v šupke. Necháme ich vychladnúť a potom ich zbavíme šupy. Na prípravu budeme potrebovať 4 – 5 kusov menších batatov. Vhodnou ingredienciou do šalátu je jedna červená cibuľa. Pripravíme si aj hrnček blanšírovaného hrášku (mrazený hrášok prehrejte parou a nechajte vychladnúť). Uvaríme vajcia na tvrdo. Koľko zemiakov – toľko vajec. Kto chce, môže pridať napríklad aj šunku. Potom už je potrebná iba soľ a mleté čierne korenie na dochutenie, prípadne aj lyžička horčice, ktorá neobsahuje cukor.
[ad2][/ad2]Domáca majonéza
Kým sa uvaria zemiaky, pripravíme si domácu majonézu. Do vyššej nádoby dáme jeden väčší žĺtok (vajcia L), 1,5 lyžičky citrónovej šťavy, 1 lyžičku vínneho octu, 1/4 lyžičky horčice bez cukru a polovicu lyžičky soli. Pomocou ponorného mixéra zmes šľaháme, kým sa nevytvorí svetložltá hmota. Ďalej budeme potrebovať asi trištvrte hrnčeka olivového oleja. Prvú štvrtinu pridávame po kvapkách a dobre šľaháme. Zvyšný olej za stáleho Zvyšný olej za stáleho mixovania už opatrne prilievame, kým sa nevytvorí tuhá majonéza.
Konečná úprava
Vychladnuté a očistené bataty nakrájame na kocky, pridáme hrášok, na jemno nakrájanú cibuľu, šunku, na kocky pokrájané vajce. Potom pridáme asi 300 gramov hustej kyslej smotany, domácu majonézu, soľ, korenie a opatrne premiešame. Necháme uležať cez noc v chladničke.
Zvyšky koreňov sladkých zemiakov sa našli v Peru v roku 8000 pred naším letopočtom, ale nie je jasné, či ide o voľne rastúce alebo domestikované rastliny. Je však známe, že boli kultivované v údolí Casma v Peru už v roku 2000 a domestikované pred najmenej 5000 rokmi v Strednej Amerike.