Domáce limonády, ktoré vás osviežia
Pokiaľ počas zimných mesiacov v našich hrnčekoch panujú väčšinou čaje či iné horúce nápoje, v tých letných si radi pochutnávame na osviežujúcich limonádach. Na mysli však nemáme len všetkým známu citronádu, ale aj pestrofarebné drinky, ktoré si radi objednávame na letných terasách reštaurácií či barov. Je veľmi jednoduché pripraviť si ich aj doma. Stačí poznať tie správne ingrediencie.
Citrón, limetka, mäta a trstinový cukor – základ pre nealko mojito. Táto limonáda sa stala snáď najrozšírenejšou, pretože ju zvládne pripraviť každý. Tieto chute zaručene sadnú, avšak je dobré ochutnať aj nové kombinácie. Tie si môžete namiešať aj podľa ich účinkov. Potrebujete sa zrelaxovať či, práve naopak, nabudiť?
Levanduľa
Najznámejšou bylinkou, ktorá nás dokáže priam dokonale upokojiť, je levanduľa. Fialová rastlinka s príjemnou vôňou a horkastou chuťou. Zaháňa bolesť hlavy, nespavosť i stres. Pomáha pri reume i vysokom krvnom tlaku. Účinky levandule sú známe pri čajoch, olejoch či kúpeli.
Práve v lete je však ideálne pripraviť si z nej limonádu. Na liter vody použite jednu polievkovú lyžicu sušenej levandule. Pridajte med a citrónovú šťavu – všetkého podľa chuti. Kombinovať ju však môžete aj s malými lesnými plodmi. Svoj drink nezabudnite ozdobiť, použite vetvičky tejto voňavej bylinky.
Bazalka
Ďalšou „limonádovou“ bylinkou je bazalka so svojou nezameniteľnou chuťou. Povzbudzuje náladu, zrýchľuje metabolizmus a dodáva chuť do jedla. Navyše krásne vonia a práve to je aj dôvod, prečo sa pridáva do teplých i studených nápojov.
Na liter vody použite približne 15 lístkov bazalky, no množstvo závisí aj od ich veľkosti. Pri limonádach ju môžete kombinovať najmä so sladkým ovocím. Ideálnymi sú jahody, lesné plody a broskyne. Pri tomto ovocí už nie je potrebné drink doslaďovať, pridať však môžete šťavu z citróna alebo limetky.
[ad][/ad]Rozmarín
Ak trpíte prepracovanosťou či neschopnosťou sústrediť sa, pripravte si drink s rozmarínom. Okrem toho, že táto rastlinka pomáha pri strese či inom psychickom vypätí, posilňuje nervový systém a tlmí bolesť hlavy. Zlepšuje koncentráciu i pamäť, čím zvyšuje pracovnú výkonnosť. Výluh rozmarínu je ideálny tiež pre ľudí, ktorí mávajú studené končatiny.
V kuchyni z neho používajte vždy len zelené konáriky, a nie jeho zdrevnatené časti. Vetvičkami voňavého rozmarínu rozhodne nešetrite. Aj túto bylinku kombinujte so sladko-kyslými prísadami. Výborne chutí s jahodami, melónom, kokosom a grepom.
Púpava
Je známa skôr ako burina, no práve púpava je ideálnou ingredienciou do našich domácich limonád. Jej žlté hlavičky sú veľmi prospešné nielen zdraviu, ale aj postave. Ich výluh zrýchľuje trávenie, a tak napomáha pri chudnutí. Púpava lieči aj problémy s obličkami, pečeňou, tlmí bolesti hlavy a tiež menštruačné kŕče.
Pre studené nápoje je dobré použiť čerstvo natrhané kvety. Následná príprava je jednoduchá. Umyté a na slnku vysušené kvety zalejte vodou či bublinkovou minerálkou. Na liter vody použite približne 10 hlavičiek. Pridajte mätu, nastrúhanú kôru z citróna alebo limetky a med či trstinový cukor.
Aj dekorovanie limonád má svoje zásady. Ak chcete, aby bol váš nápoj príťažlivý aj pre oko, mali by ste dbať na jeho úpravu. Mimoriadne populárnym sa stalo podávanie letných drinkov v takzvaných zaváraninových fľašiach. Do tých nezabudnite dať množstvo ľadu a vždy dve slamky, ideálne vo farbách ladiacich k použitým prísadám. Trendom pri zdobení sú tiež kvety.