Doprajte si bezpečnú exotiku v Košiciach a zažite chuť vietnamskej gastronómie
Leto, ktoré máme pred sebou, bude predsa len o niečo iné, ako po minulé roky. Pandémia koronavírusu spôsobila, že dovolenkovať budeme prevažne na Slovensku. Nič to však nemení na tom, že si takú exotiku vieme vychutnať aj doma a nemusíme odchádzať dokonca ani z Košíc. Doprajte si gastronomický zážitok v podobe zdravej vietnamskej kuchyne.
Prvé prieniky ázijských jedál do našej gastronómie boli čínske. Pred niekoľkými rokmi sa však do pozornosti dostáva najmä vietnamská kuchyňa, ktorá patrí medzi najzdravšie a najpestrejšie na svete. Ich jedlá sú okrem toho veľmi chutné a neuveriteľne rozmanité…
Aké tajomstvá ukrývajú? Prezradili nám to manželia Tranovci, ktorí koncom minulého roka otvorili Viet Bistro sídliace v Kauflande na Popradskej ulici. Snažia sa naučiť Košičanov zdravo jesť, užívať si vietnamskú exotiku a najmä si jedlo vychutnávať tak, ako sa patrí.
Ryža naša každodenná
Vietnamská kuchyňa je dôležitou súčasťou vietnamskej kultúry. Jedlu prikladajú vážnosť, ktorú si zaslúži. Bodaj by aj nie, veď sme to, čo jeme. Pre Vietnamcov je stolovanie spoločenský rituál. Jedia pomaly a užívajú si to.
„V každej vietnamskej domácnosti na stole nájdete množstvo pokrmov (aj desať), z ktorých si vyberiete to, čo vám chutí. Potom následne prichádza na rad ovocie (mango, karambola, marakuja, pitahaya…) či dezert. Je to veľmi odlišné od slovenského stolovania. Tu vám povedzme donesú polievku a vzápätí hlavné jedlo. Vo Vietname si vyberiete zo stola to, čo chcete a zjete toľko, koľko vládzete,“ hovorí majiteľka bistra Trang.
Základnou surovinou vietnamskej kuchyne je ryža, ktorá sa pestuje po celej krajine.
„Zahŕňa ju takmer každé jedlo (či už ako prílohu, alebo sú z nej ryžové rezance či placky). Ryža vo Vietname je niečo ako v Európe zemiak. Zemiaky obsahujú zemiakový škrob, ryža zas ryžový, ktorý dokáže človeka nasýtiť. Samozrejme, v našom Viet Bistre vieme ponúknuť ako prílohu aj hranolčeky alebo rezance, je to už na zákazníkovi, čo si vyberie. My však do popredia dávame ryžu. Je ľahšie stráviteľná.“
Na rozdiel od slovenskej je vietnamská (prípadne thajská) mäkšia a ľahšia. „Má lepšiu vôňu a cítiť z nej čerstvosť.“ Pre vietnamskú kuchyňu je charakteristická aj zelenina.
„Na starom kontinente je obľúbená najmä mrkva, kaleráb, karfiol, brokolica a biela kapusta. Vo Vietname však narazíte azda na každý druh zeleniny, na ktorý si spomeniete. Najviac sa však využíva zelená zelenina a množstvo druhov kapusty. Nesmiem zabudnúť ani na bylinky a koreniny ako koriander, zázvor, badián či citrónovú trávu.“
Varia rýchlo a jedia pomaly
Vietnamské jedlá sú neuveriteľne jemné vo svojich chutiach a vynikajúce vo svojej rozmanitosti. Vietnamci ich pripravujú veľmi jednoducho a najmä rýchlo. Prečo je to tak?
„Na Slovensku je úplne bežné, že jedlo navaríte aj na tri dni a dáte do chladničky. Trvanlivosť našich jedál je maximálne tri hodiny. Nie je možné ho odložiť, a potom zohriať v mikrovlnke. Odkladať jedlo nie je zdravé. V Ázii sa vychutnáva, život je uvoľnený a nie je taký stresujúci a hektický ako tu. Jedlo je podstatná časť života, a preto je potrebné ho jesť pomaly a pokojne.“
Čo krajina, to iné raňajky
Taliani sú zvyknutí na sladké raňajky, Američania na tučné a Slováci na mix všetkého. V čom sú iní Vietnamci? Na raňajky jedávajú polievku.
„Samozrejme, aj my si pochutnáme na pečive. Odkedy však robím v gastronómii, neviem si predstaviť, že by som nemal na raňajky polievku Pho. Je ľahká a obsahuje množstvo vitamínov. Naberiem tak energiu do celého dňa,“ povedal majiteľ Viet Bistra Tung, pochádzajúci z mesta Hai Duong.
Pho je tradičná vietnamská polievka. Ide o silný vývar z kostí najčastejšie hovädzích, ale varí sa aj z kuracích a niekedy bravčových. Základom vývaru je zmes bylín a korenia, ktoré mu dodáva výraznú chuť. Podporuje dobré trávenie a pôsobí antibakteriálne. Najčastejšie sa podáva s ryžovými rezancami. Túto delikatesu nájdete aj vo Viet Bistre.
Päť elementov
Vietnamská kuchyňa dodržuje filozofiu piatich elementov v piatich základných chutiach. Ostrá (železo), horká (oheň), slaná (voda), sladká (zem), kyslá (drevo).
„Riadime sa tým však nielen v kuchyni, ale v celom živote. Je tým ovplyvnený aj zverokruh. Napríklad ak je žena oheň a muž zem, tak dokáže ženu uzemniť. Lebo keď zem vysypete na oheň, tak ho uhasí. Podobne je to aj pri jedlách. Na stole by malo byť všetkých päť elementov, teda chutí a päť farieb. Žltá, červená, zelená, hnedá a biela. Tak by to malo byť správne, vtedy by ste mali mať život pokojný a bezstarostný.“
Keďže Vietnamci boli v prvom tisícročí pod nadvládou Číny, prejavilo sa to aj na kuchyni. Do jedál začala prenikať napríklad sójová omáčka alebo huby.
„Aj v našom bistre máme jedlá s hubami – čínske huby, čierne ucho či šampiňóny. V kuracom alebo bravčovom na čínsky spôsob sa nachádza čierne ucho. Je aromatické, ale zato jemné,“ dodáva majiteľ bistra.
Okrem toho je vo Viet Bistre obľúbené chrumkavé kura alebo kačica. „Nie je to žiadny polotovar. Čerstvé mäso, ktoré si dávame dovážať, sami vykosťujeme. Mnoho zákazníkov k nám chodí práve na tento pokrm. Nájdete však u nás aj bambusovú polievku, alebo thajské či japonské jedlá. Každý si príde na svoje.“
Na rozdiel od iných reštaurácií sa snažia používať čo najmenej oleja – takmer žiadny. Chcú ukázať, že aj bez neho je jedlo chutné a oveľa zdravšie.
„Všetko varíme na indukčných doskách a nie na plyne. Takže môžeme regulovať varenie podľa potreby. Naším cieľom je variť chutne a zdravo. Okrem toho viaceré naše rezance sú tenšie ako v iných prevádzkach, vyzerajú ako niťovky. Nájdete však u nás aj japonské rezance udon. Sú pšeničné, no obsahujú ryžový škrob.“
Viet Bistro je druhá prevádzka, ktorú manželia Tranovci otvorili. Prvá vznikla v roku 2013 v OC Cassovia.
„Myslím, že ľudia si na vietnamskú kuchyňu pomaly zvykajú. Neraz ma prekvapilo, že si nepýtali vietnamskú polievku, ale rovno Pho, podobne aj opekané rezance už volajú názvom Mi xao. Veľmi nás to teší. Ak by niekto chcel ochutnať pravú vietnamskú kuchyňu, stačí nás navštíviť v Kauflande na Popradskej ulici, ak nebudete mať cestu okolo, pokojne vám jedlo donesieme prostredníctvom našej donášky,“ dodala majiteľka bistra.
CHUC AN NGON alebo Dobrú chuť!
Foto: Veronika Janušková