Kiš náš každodenný
Premýšľali ste, ktoré jedlo by ste dokázali jesť každý deň bez toho, aby vám začalo vadiť? Takéto jedlo by malo mať viacero variantov. Možno existuje ideálna voľba. Kiš a tart môžete pripraviť na milión spôsobov, stačí, ak zapojíte fantáziu.
Kiš alebo tart?
Základným rozdielom je výška. Pri tarte ide o nižší koláč, najčastejšie s krémovou plnkou. Preto všetky sladké druhy zaraďujeme práve k tartom. Kiš – francúzsky slaný koláč je naopak vyšší a pikantný. Základom je zmes vajíčok a smotany. Ako plnku môžete použiť rôzne druhy zeleniny, údeniny a syry. Vrstvy môže mať viditeľné, takže pri súste by ste si mali uvedomovať nielen chuť, ale aj štruktúru jedla.
[ad][/ad]Lotrinská história
O prvý kiš sa postaral pekár z lotrinského mesta Nancy vo Francúzsku. Písalo sa 16. storočie a pôvodne išlo o chlebové cesto so slaninou a vajciami. Taký bol pôvod lotrinského slného koláča. Toto cesto neskôr nahradilo krehké cesto a typický francúzsky kiš dnes obsahuje aj smotanu. Existuje množstvo variantov typického kišu s názvom Quiche lorraine, niektoré obsahujú pór či huby.
Aké zvoliť cesto?
Na prípravu sa zvyčajne používa krehké cesto. To obsahuje múku, tuk a vodu. Po zamiesení sa ešte necháva odležať v chlade. Netreba zabudnúť na predpečenie, aby sa cesto nevydulo, je dobré ho poprepichovať vidličkou, prípadne zaťažiť strukovinami. Na niektoré koláče tohto typu sa používa aj lístkové cesto, to je vzdušnejšie a ide o jednoduchší variant. Keďže je jeho príprava príliš pracná, nevadí, ak použijete kupovanú verziu.
QUICHE LORRAINE
Potrebujeme:
CESTO
250g hladkej múky
140g masla
50ml vody
PLNKA
250ml smotany 33%
6 ks vajec 1ks póru
200g slaniny
čierne korenie
soľ
Postup:
Z múky, masla a vody si vymiesime cesto, ktoré zabalíme do potravinárskej fólie a necháme stuhnúť 30 min v chladničke. Slaninu a pór nasekáme na drobné kúsky, osolíme, okoreníme a opražíme na tuku. Vajíčka rozšľaháme so smotanou a odložíme. Stuhnuté cesto vyvaľkáme na cca 2 mm, vystelieme ním plech až po okraje, popicháme vidličkou a dáme predpiecť na 10-12 min pri 180°. Do predpečeného cesta vložíme orestovanú slaninu s pórom, zalejeme vajíčkovo – smotanovou zmesou. Pečieme 22 min na 200°. Podávať ho môžeme za tepla, ale aj studený.
Dobré rady pre vás
Experimentujte
Kiš môžete pripraviť aj klasickou metódou „čo chladnička dá“. Siahnuť môžete po zelenine, syroch, údeninách. Hlavne sa nebojte experimentovať.
Aj na sladko
Typickým sladkým zástupcom je Tarte Tatin. Ide o takzvaný „obrátený koláč“. Zjednodušene, na masle opečiete jablká s cukom, prikryjete cestom a dáte zapiecť.
Sezónnosť
Skúste počas sezóny siahnuť napríklad po tekvici. Použiť môžete maslovú alebo hokaido. Vynikajúce sú z nich hlavne krémové tarty.
S omáčkou
Nebojte sa vyskúšať kombináciu s teplými omáčkami. Aj keď to nie je tradičné, chuť špargľového kišu s holandskou omáčkou je na nezaplatenie.