Medvedí cesnak vám zavonia, zachutí a pomôže
Lesné zvieratá ho milujú. Hovorí sa, že medvedí cesnak je to prvé, čo medveď zje, keď sa prebudí zo zimného spánku. Práve preto tomuto cesnaku prischol prívlastok medvedí. Jeho obľuba stále stúpa nielen u zveri, ale aj u ľudí. Niet sa čo čudovať…
Túto rastlinku nájdete skoro na jar, niekedy už začiatkom marca. Rastie v listnatých a lužných lesoch, kde má úrodná pôda dostatok vlhkosti. Nájsť ju nie je náročné, pretože sa vyskytuje v húfoch, ktoré pokrývajú veľké plochy.
Pokiaľ si ho netrúfate hľadať vo voľnej prírode, potom stavte na istotu a zasaďte si ho na polotienisté až tienisté miesto vo svojej záhradke alebo vyrazte priamo do supermarketu či na trh. Na Dominikánskom námestí ho určite nájdete vo veľkom množstve.
[ad][/ad]Jarný životabudič
Medvedí cesnak je jeden zo silných jarných životobudičov. Má pozitívne účinky na náš imunitný systém, keďže obsahuje veľké množstvo vitamínu C (150 mg v 100 g).
„Pretože silne vonia po cesnaku, obsahuje tiež typické látky, ktoré za onou sírnatou vôňou stoja – alicín, vďaka čomu má antibakteriálny, protizápalový účinok, stimuluje a napomáha imunitnému systému.
Lístky medvedieho cesnaku možno mixovať, trhať či krájať do zelených smoothie, šalátov či koreniť nimi polievky, rizotá, fašírky, omelety,“ radí Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa Naturhouse pre SR.
Prírodné antibiotikum
Alicín je známym bojovníkom proti chrípke, prechladnutiu, respiračným problémom, angínam, hnačkám, stafylokokom aj streptokokom, vírusom spôsobujúcim opary, mykózam a ďalším.
„V Číne napríklad pri akejkoľvek bakteriálnej či vírusovej nákaze odporúčajú užívať cesnak každé dve hodiny. Alicín je nestála zlúčenina a jeho príjem je nutné periodicky opakovať.“
O medveďom cesnaku je tiež známe, že reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, upokojuje kŕče hladkého svalstva, ničí črevné parazity, podporuje chuť do jedla a tvorbu krvi.
Nápomocný je v boji proti ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku i astme. Oceníme ho pri liečbe plesní a chronických kožných problémov a pomáha tiež pri poruchách srdcového rytmu.
Pôsobí močopudne, tonizuje nervový systém a pomáha pri reumatických bolestiach.
Listy medvedieho cesnaku by ste si ľahko mohli zmýliť s listami konvalinky voňavej. Na pohľad sa totiž podobajú. Ako teda rozoznať liečivú rastlinku od tej jedovatej?
Medvedí cesnak prezradí jeho výrazná cesnaková vôňa. Stačí listy ovoňať, a ak to hneď necítite, trochu listy medzi prstami požmoľte. Síce rastú obe rastlinky v lese a často v rovnakých lokalitách, konvalinka rastie trochu neskôr. Na konvalinku narazíte väčšinou až vtedy, keď medvedí cesnak začína kvitnúť, no nie je to pravidlo.
Rizikové sú hlavne mladé listy konvalinky, ktorá ešte nekvitla. Listy rozkvitnutého medvedieho cesnaku sa už nezbierajú, nemajú toľko vitamínov a ani ich chuť už nie je taká kvalitná ako v marci alebo na začiatku apríla, keď sú čerstvé.
(medvedicesnak.sk)
Na medvedí cesnak si dávajte pozor, ak máte alergiu na alicín či slabší žalúdok, žlčník a pankreas. Odporúčaná denná dávka je asi 100 g lístkov. Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí, aj toho najúčinnejšieho lieku. Užívajte ho teda s mierou. Pri menších dávkach môžete rastlinku využívať počas jej celého vegetačného obdobia.
Rastlinka má svoju sezónu na jar. Jej lístky patria k prvým, ktoré vyrastajú po snežienkach. Potom sa podobne ako ony rastlina stiahne pod zem a prečká do ďalšej jari. Ak chcete jesť cibuľky, čo je tiež možné, je ich najlepšie zbierať v auguste a v septembri. Ale aj tak by ste mali poznať miesto, kde cibuľky nájdete, takže vyrazte na medvedí cesnak čo najskôr. Zber jarných lístkov mu nijako neublíži.
(SZ, NH, JV)
[ad2][/ad2]