Naučte sa správne používať príbor
V dnešnej dobe rýchlych občerstvení, keď jeme viac rukami ako príborom, sa etiketa stolovania pomaly vytráca. Avšak nikdy nie je na škodu vedieť, ako správne použiť vidličku či lyžičku. Práve pri znalosti používania príboru, napríklad pri spoločenskej večeri, sa prejaví nielen váš takt, ale aj slušnosť.
Vidlička ľavá, nôž pravá
Aj keď si mnohí myslia, že pravidlá používania príboru majú v malíčku, opak je niekedy pravda. Pri jedle vidličku držíme vždy v ľavej ruke hrotmi nahor a nôž vždy v pravej. Pri krájaní napríklad mäsa, sústa do úst vkladáme po jednom. Nikdy nekrájame všetko naraz, ale pomaly a postupne. Samozrejme, nôž neoblizujeme, jedlo naň nenapichujeme a nevkladáme do úst.
[ad][/ad]Do kríža či rovnobežne?
Počas konzumácie je naša hlava uvoľnená a mierne sklonená. Nezohýname sa však do taniera. Jedlo prinášame k ústam a nie ústa k tanieru. Naše ruky by mali byť počas jedenia nad stolom, alebo jemne podopreté na jeho okraji. Ak dojeme polievku, lyžicu položíme do taniera a nie vedľa neho.
Podobne to je aj s vidličkou a nožíkom. Aj keď sme napríklad nôž nepoužili, vložíme ho do taniera. Pri prerušení jedenia príbor ukladáme do kríža, po dojedení rovnobežne. Ak si objednáme cestoviny (špagety, tagliatelle), vidličku držíme v pravej ruke. V ľavej máme namiesto nožíka lyžicu, na ktorú cestoviny namotávame. Ak sa rozhodnete pre šalát, ten jedzte výhradne iba vidličkou.
Ako správne uložiť príbor?
Príbory sú vedľa taniera poukladané podľa postupnosti. Teda tie, ktoré sú najďalej, budeme používať ako prvé. Vidlička je vždy zubami nahor, lyžice zase dnom nadol a nôž svojou ostrou časťou smerom k tanieru.
Dezertný príbor uložíme nad tanier. Jeho súčasťou môže byť dezertná vidlička nožík, či kávová lyžička. Na jednej strane máme maximálne tri kusy príbora. Ak sa rozhodnete servírovať ďalšie chody, príbory sa postupne dodávajú. Prvá vidlička (zľava) sa používa na predjedlo a posledná na hlavné jedlo.
• Kabelku nikdy neukladajte na stôl. Buď ju zaveste na operadlo stoličky, alebo si ju položte na kolená.
• Pri jedení by ste na rukách nemali mať rukavice.
• Miesto pre muža je po pravej ruke hostiteľky, pre ženu po pravej ruke hostiteľa.
• K stolu si sadá najprv hostiteľka. Potom všetky dámy a nakoniec páni.
Čo pohár, to iný drink
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že stolovanie je jednoduchá záležitosť, často sa dopúšťame zásadných chýb.
Pohár je jedným z najdôležitejších prvkov pri prestieraní stola. Je dôležité, aby hostiteľ vedel, ktoré poháre sa na aký alkoholický či nealkoholický nápoj používajú.
Chuť na základe tvaru
Poháre môžu mať rôzne tvary – či už jabĺčka, hrušky, ale tulipánu. Človek však málokedy vie, že práve od ich tvaru závisí, ako nám drink bude chutiť.
Široký pohár nás núti, aby sme pili malými dúškami, pričom sa náš apetít rozširuje do všetkých chuťových pohárikov. Vysoký pohár zase zlepšuje vôňu, ktorá sa nám rýchlo dostane do nosa.
Ako ich umiestniť
Základom je, aby boli položené vpravo od taniera smerom k stredovému bodu stola. Ak plánujete svojich hostí ponúknuť viacerými drinkami, poháre umiestňujte do tvaru trojuholníka. Bližšie k tanieru sa položí ten pohár, ktorý sa použije ako prvý.
Poháre na víno
Ak chystáte slávnostnú večeru, nezabudnite, že k stolovaniu patria minimálne tri poháre, pričom každý slúži na niečo iné. Ak sa rozhodnete podávať víno, na červené určite zvoľte objemný pohár, na šumivý aperitív zas štíhly. Najbližšie k tanieru, ako aj poruke, by mal byť pohár na biele víno, nasleduje ten na vodu a trojuholník zakončuje pohár na červené víno.
Čo s ostatnými nápojmi
Poháre vždy držte za stopku. Čo sa týka brandy, koňakov alebo whisky, tie zásadne majte uchopené v celej dlani. Z vysokých pohárov bez stopky sa pijú limonády, z menších pohárov bez stopky minerálka alebo čistá voda.
• používajte slová „prosím“ a „ďakujem“
• oznámte vopred zrušenie rezervácie alebo meškanie
• akékoľvek úpravy odevu, make-upu urobte vo vyhradených priestoroch
• žena by mala uprednostniť menej výrazný rúž, ktorý sa nebude otláčať na poháre
• reklamovať jedlo by ste mali max. do tretieho sústa
• všetci prítomní by mali dbať na nepísaný „dress code“, t. j. primeraný odev
• silným parfumom nedehonestujte vôňu kulinárskych diel kuchyne
• požiadajte o chýbajúcu soľničku so súhlasom iných hostí (ak čašník nie je nablízku)
• v letnom období muž môže odložiť sako len s dovolením ženy
• deti nenechávajte voľne behať, využite detský kútik
• pri objednávke jedla oznámte, že každý účastník platí sám
• požiadajte o opravu účtu, ak v ňom nie je niečo v poriadku
(JV)