Oslávte planétu Zem vegánskou stravou
V apríli má naša Zem sviatok. Dvadsiaty druhý deň v mesiaci je vyhlásený za Deň Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia. S tým je spojený nie len spôsob stravovania, ale aj celkový životný štýl. Jedným z tých ohľaduplných k našej planéte je práve vegánstvo.
Životný štýl
Vegánstvo nie je len o neživočíšnej strave. Je to životný štýl, ba dokonca filozofia založená na tom, aby sme neubližovali zvieratám. Nie len potravinárky, ale aj kozmetický priemysel je k nemým tvorom dennodenne krutý. Vegánstvo preto pojednáva o tom, že ľudstvo nie je nadriadené žiadnemu tvoru na tejto planéte a preto nemám právo ich vykorisťovať. Či už ide o potravu, oblečenie, testovanie kozmetiky, či len tak pre „zábavu“. Namiesto toho by sme mali spolunažívať a zdieľať našu planétu so všetkými tvormi a vo vzájomnom rešpekte.
Nerob to, čo nechceš, aby iní robili tebe Človek nepotrebuje mäso a živočíšne produkty na to, aby prežil. Ročne kruto umrie obrovské množstvo zvierat len na potravu. Paradoxom je, že konzumácia mäsa nám vlastne škodí. Keď si uvedomíme, že každý tvor má rovnaké právo na život a premeníme to na našu životnú filozofiu, odzrkadlí sa to v našom prístupe ku všetkému. Dosiahneme rešpekt k prírode, zvieratám, iným ľuďom, ale aj k sebe samému. Výsledkom bude život s cieľom spolunažívania, bez utrpenia a so súcitom.
Kto je to vegán?
Človek, ktorý nekonzumuje žiadne zvieracie produkty – teda mäso, mlieko, syry a iné mliečne výrobky a vajíčka. V kuchyni a domácnosti vegána nenájdeme ani produkty vyrobené zo zvierat alebo na ich úkor. Kožušiny, koža, perie alebo vlna a rozhodne žiadne produkty, ktoré boli testované na zvieratách. Vegána nestretnete ani v cirkuse, ZOO, alebo na akomkoľvek mieste, kde držia zvieratá kvôli profitu. Vegánstvo je aj o spomínanom rešpekte ostatných. Preto aj my rozumieme a rešpektujeme, že nie každý z nás je ochotný vzdať sa potravín zo zvieracej ríše. Mnoho ľudí si ani nevie predstaviť, akú potravu môže vegán prijímať a aký pôžitok z jedla môže mať. Preto sme pre vás pripravili jedálniček, vďaka ktorému môžete vyskúšať, ako chutí jeden deň vegána.
Raňajky – základ dňa
Veľa ľudí v snahe o zdravý životný štýl volí na raňajky rôzne můsli kombinácie. Dajte zbohom tým presladeným z obchodu, ktoré s naším zdravím nemajú veľa spoločného. Vyrobte si domáce můsli za pár minút.
Granola – Domáce můsli
Orechy, figy, datle, hrozienka, sušené slivky, slnečnica, ľanové semiačka, sezam, strúhaný kokos, ovsené vločky, kokosový olej, med alebo iné sladidlo (datlový sirup, kokosový nektár), karob, kakao, škorica.
1. Všetky suroviny zmiešajte v miske a zalejte vodou, alebo jablkovou šťavou. Množstvo odoka, nie príliš veľa, stačí, aby to bolo mokré. 2. Rozložte rovnomerne na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečte cca. 20 až 25 min pri teplote 175 stupňov. Počas pečenia, občas premiešajte, aby to neprihorelo. 3. Hotová granola je chrumkavá a prudko návyková. Zalejte si to rastlinným mliekom, ryžovým jogurtom, alebo kokosovým mliekom zmiešaným s rozmixovaným jablkom.
Rajčinové pšenoto
Alebo rizoto zo pšena. Pšeno je ľahko stráviteľné, výživné a sýte. Obsahuje mnoho minerálov a vitamínov a aj vďaka tomuto receptu môžete urobiť niečo aj pre svoje zdravie.
Potrebujeme:
- 180 g pšena
- 5 stredne veľkých rajčín
- 1 cibuľa
- 1 PL kapari
- 3 strúčiky cesnaku
- sušené rajčiny
- 1 dcl kokosové mlieko
- soľ
- farebné korenie
- kokosový olej
Postup:
1. Vo woku alebo v hrnci si na kokosovom oleji orestujeme cibuľu, pridáme cesnak, kapari a nakrájané rajčiny.
2. Krátko podusíme a zmixujeme, osolíme, okoreníme a máme rajčinovú omáčku.
3. Pšeno si prepláchneme horúcou vodou a dáme do hrnca s osolenou vodou variť (pomer 1:1). Keď sa voda vyvarí, zalejeme rajčinovou omáčkou a uvaríme na miernom plameni domäkka. Počas varenia premiešavame. 4. Hotové pšenoto zjemníme kokosovým mliekom a pridáme nakrájané sušené rajčiny.
Cuketový krém s batatovými chipsami
Krémové husté polievky nemusia byť len o smotane, ktorá je z vegánskej kuchyne, samozrejme, vylúčená. Polievka, na ktorú potrebujete minimálne množstvo surovín a času.
Potrebujeme:
- 2 menšie cukety
- 2 cibule
- 1-2 strúčiky cesnaku
- 200 g batatov
- červené korenie
- soľ
- kokosový olej
- umeocot
Postup:
1. Batat ošúpeme a nakrájame na tenké kolieska. 2. V panvici sprudka opečieme na kokosovom oleji a odložíme na tanier. 3. V tej istej panvicu orestujeme nakrájanú cuketu, cibuľu, cesnak a zalejeme vodou, aby bola zelenina ponorená. 4. Osolíme, pridáme korenie a povaríme. 5. Vymixujeme na jemný krém a ak treba, dochutíme umeoctom. 6. Pridáme chipsy a vyjedáme.