Roberto Geretto kuchársky umelec
Navariť jedlo dokáže každý. Dobrý kuchár však povýši varenie na umenie. A šéfkuchár TimeOut Restaurant & Café je ozajstný umelec a skvelý odborník vo svojej profesii. Predstavujeme vám 50-ročného Taliana Roberta Geretta – pýchu reštaurácie, ktorá sídli v Mestskej krytej plavárni v Košiciach.
„K vareniu som pričuchol doma v Taliansku, kde sme mali rodinný podnik. Vyštudoval som hotelierstvo a po skončení školy som si začal plniť životné sny. Túžil som po práci na výletnej lodi, chcel som totiž vidieť svet. V mnohých krajinách som sa po skončení kontraktu na mesiac-dva usadil, aby som spoznal nové chute a ďalšie spôsoby varenia. Spoznal som kuchyne Aljašky, Nového Zélandu, Kanady, Brazílie, Mexika či Austrálie. Počas zím som varil v talianskych mestách – Benátkach, Rimini alebo v Riccione,“ opisuje Roberto Geretto svoju vášeň pre varenie.
Za všetkým hľadaj ženu
Na Slovensko ho pred desaťročím priviedla láska. „Moja bývalá manželka pochádza od Prešova. Zoznámili sme sa, keď som pôsobil ako šéfkuchár v golfovom klube v Lignane. Keďže mimo letnej sezóny pracovala pre jednu taliansku firmu so sídlom v Bratislave, ovládala výborne taliančinu. Majiteľ tej firmy chcel v Bratislave otvoriť reštauráciu a hľadal vhodného kuchára. Prijal som túto ponuku, a tak sme prišli na Slovensko. Dva roky sme žili v hlavnom meste. Potom sme sa presťahovali na východ Slovenska, kde sme mali svadbu a kde sa nám tiež narodila dcérka, ktorá má osem rokov.“ Šéfkuchár reštaurácie TimeOut Restaurant & Café sám hovorí veľmi pekne po slovensky. „Viem, že moja slovenčina je trošku smiešna, ale rozumiem takmer všetkému,“ pousmial sa.
V Košiciach školil viacerých kuchárov
Roberto Geretto pomohol otvoriť alebo nasmerovať na správnu cestu kuchyňu vo viacerých košických reštauráciách. „Školil som viacerých kuchárov. Učil som ich napríklad variť pravé talianske rizoto či cestoviny.“ Jeho rizoto je vychýrené! V súťaži talianskej federácie kuchárov zaň dvakrát získal striebornú medailu. „Chcelo to však veľa tréningu. Keď som zamladi pripravoval rizoto, nikdy nebolo také dobré, ako keď ho prichystala moja mama. Hnevalo ma to a nevedel som, prečo je to tak. Preštudoval som si asi desať kníh o ryži, aby som spoznal, ako reaguje, aký typ sa hodí do polievok, aký do rizota. Všetko je to o snahe, vzdelávaní a získavaní skúseností.“
Chyby pri varení talianskych jedál
Mnohí Slováci milujú taliansku kuchyňu a zároveň veria, že vedia variť rovnako dobre ako Taliani. „Nikto nedokáže pripraviť pizzu, cestoviny a rizoto lepšie ako pravý Talian. Opačný názor sa dá prirovnať k môjmu tvrdeniu, že talianske pivo je lepšie ako slovenské. Aj to je, samozrejme, nezmysel!“ Akých najčastejších chýb sa Slováci dopúšťajú pri varení talianskych jedál? „Tak napríklad na pizzu často mylne používate eidam namiesto mozzarely alebo siahnete po paradajkovom pretlaku namiesto drvených rajčín. Pre niekoho sú to možno detaily, ale tie dokážu zmeniť chuť. Cestoviny neviete variť al dente, premývate ich v studenej vode. No a na rizoto používate nevhodnú guľatú ryžu. Ja odporúčam typ arborio.“
„Som si istý, že v TimeOut Restaurant & Café uspokojíme nielen hladošov, ale všetkých, ktorí hľadajú kulinársky zážitok. Varíme zdravo a chutne, z kvalitných a čerstvých surovín za rozumné ceny. Každému kuchárovi by malo záležať na tom, aby jeho jedlo hosťom chutilo,“ vraví presvedčivo taliansky šéfkuchár Roberto Geretto, ktorému chutí aj slovenská kuchyňa. „Zbožňujem napríklad kyslú kapustu, údené mäso a svokrine halušky s domácou bryndzou.“
(JP)
Foto: Veronika Janušková