Špargľa – kráľovská zelenina
Špargľu si ľudia obľúbili hlavne pre jej jemnú a lahodnú chuť. Netreba ale zabúdať na jej dietologické, liečivé a častokrát pripisované i afrodiziakálne vlastnosti. Prečo je špargľa taká obľúbená?
Dôležitá pre zdravie
Špargľa obsahuje vysoký obsah vody. Je plná vitamínov A,B,C a E. Nájdeme v nej aj množstvo dôležitých minerálov ako magnézium či vápnik. Ak by ste nevedeli, je silne močopudná. Tým podporuje činnosť obličiek a vylučovanie škodlivých látok z tela. Zodpovedá za to predovšetkým draslík a aromatická látka kyselina asparagínová. Okrem iného disponuje vzácnymi éterickými olejmi, ktoré jej dodávajú typickú a nezameniteľnú chuť. Má pozitívny metabolický efekt a výborne sa osvedčuje pri redukčných diétach. Zvyšuje psychickú kondíciu, zlepšuje pamäť, podporuje zdravý spánok a schopnosť koncentrácie. V Kámasútre sa navyše dočítate, že okrem svojich zázračných liečivých účinkov podnecuje sexuálny apetít a zvyšuje libido u mužov i u žien.
[ad][/ad]Ako vybrať tú správnu?
Hovorí sa, že čím je špargľa tenšia, tým je jemnejšia (a samozrejme chutnejšia, sladšia). Ako zistíte jej čerstvosť? Keď stisnete medzi prstami jej spodný koniec a pekne vám praskne a vytečie šťava (hlavne tá šťava je dôležitá). Mala by byť pružná, pevne tuhá a nesmie sa ľahko ohýbať. Čerstvá špargľa vonia mierne sladkasto, hlavičky špargle sú pevné, zatvorené, rezné plochy sú šťavnaté a nemajú zmenenú farbu. Keď už sme pri tom, farby špargle sú rozdielne kvôli spôsobu ich pestovania. Biela rastie pod fóliami, zelená rastie na poli bez fólií a fialová vznikne z bielej, ktorú vystavíme na dlhšie obdobie na priame slnko na pole, alebo pod umelé svetlá, napríklad aj neúmyselne v obchode.
[ad2][/ad2]Očistiť a uvariť!
Ideálne je mať špeciálnu škrabku na špargľu. Ak ju v domácnosti nemáte nevadí, očistite ju škrabkou na zemiaky. Čistí sa zhora nadol po celej dĺžke okrem hlavičky. Hlavne nešetrite! Ak sa vám zdá ešte vždy „drevnatá“, čistite ju ďalej, pretože je možné, že bude horká. Počas jarného obdobia nájdeme v reštauráciach menu zostavené práve pre túto zeleninu. Prečo je ale taká obľúbená? Ľudia si ju obľúbili hlavne pre jej jemnú a lahodnú chuť. Netreba ale zabúdať na jej dietologické, liečivé a častokrát pripisované i afrodiziakálne vlastnosti. Nakoniec odrežte asi 1 cm od spodného okraja. Tieto kúsky môžete vyhodiť, alebo si ich odložte na polievku. Po očistení môžete prejsť k vareniu. Milovníci špargle používajú na jej varenie špeciálny úzky a vyšší hrniec, v ktorom sa varí vertikálne . Špargľa sa vždy varí hrubým koncom dole, hlavičkou hore. Ak je čerstvá, nevaríme ju dlhšie ako 7 – 10 minút. Niektorí radia dať vodu len do po hlavičky, tie sa uvaria v pare. Tým sa zabezpečí rovnomerné uvarenie, keďže spodok špargle je hrubší a hlavičky jemné. Na záver pridávame ešte jeden jednoduchý a chutný recept.
Špargľa na flámsky spôsob
Na prípravu potrebujete:
- 600 g špargľa
- 4 ks vajce
- 2 PL maslo
- cukor
- soľ
- trebuľka
- petržlenová vňať
- mleté čierne korenie
Príprava: Ošúpeme špargľu a uvaríme ju v pare alebo v posolenej vode so štipkou cukru a necháme odkvapkať. Medzitým pripravíme stratené vajíčka . K varenej špargli dáme vajíčka. Servírujte s roztopený maslom, soľou, mletým čiernym korením a posypeme trebuľkou a petržlenovou vňaťou. Ak máte chuť na iný spôsob prípravy odporúčame holandský. Vajíčko akurát vymeníme za holandskú omáčku. Dobrú chuť.
[ad3][/ad3]