Vedeli ste, že chlieb má tiež svoj vlastný sviatok? Oslávte ho s VAMEXOM
Máme ho na stole takmer každý deň. Berieme ho ako samozrejmosť, ale keby nebol, určite by sa nám žilo ťažšie. Len málokto si vie bez neho predstaviť raňajky a možno aj večeru. Hovoríme o potravine cennejšej ako zlato. V piatok (16. 10.) má chlieb svoj sviatok, ktorý si určite zaslúži. Oslávte ho spolu s najväčšou pekárňou čerstvého pečiva na Slovensku situovanou na jednom mieste – VAMEX, a. s., Košice, ktorá si pre vás na tento deň pripravila prekvapenie.
Svetový deň chleba vyhlásila Medzinárodná únia pekární v roku 2002. Cieľom bolo pozdvihnutie vedomia verejnosti o výživových a zdraviu prospešných stránkach tejto potraviny. Svetový deň má zároveň upozorniť na celý proces výroby – od zasiatia obilia cez prácu pekára až po nákup produktu.
Základná, no i symbolická potravina
Oslávte tento deň spolu so známou pekárňou VAMEX, ktorá sa môže pýšiť chutnými chlebíkmi s jemnou striedkou, chrumkavou kôrkou a neodolateľnou chuťou. Doprajte si potravinu, ktorá vždy bude cennejšia ako zlato. Ako to platilo kedysi, tak to platí aj dnes…
Takmer všade na svete sa chlieb chápe ako základná a zároveň symbolická potravina. Ľudstvo samotné sprevádza od vzniku prvých civilizácií. Sumeri mu pripisovali dušu, v Mezopotámii sa stal súčasťou hieroglyfického znaku pre jedlo. Slovania zas vítajú hosťa chlebom a soľou.
S chlebíkom sa stretneme na celom svete a len málokto mu odolá, ak je teplý, čerstvý a chrumkavý. Bez chleba si mnohí z nás nevedia predstaviť život, aj preto si VAMEX pre vás v tento deň pripravil prekvapenie.
V predajniach VAMEX – Vaša Pekáreň v obchodných centrách Cassovia, Galéria Košice, v Kauflande Prešov I. a Kauflande Michalovce, P. O. Hviezdoslava 1 a v Kauflande v Košiciach na Sídlisku Nad jazerom pri nákupe nad 5 eur dostanete malý chlebový darček.
Návrat k tradíciám
Jeho nedostatok často rozhodoval aj o prežití celých národov. Nečudo, že sa mu prejavovala obrovská úcta a považoval sa za Boží dar. Pri chlebe je dôležité stále sa držať tradícií a overených receptúr.
O to sa snaží aj pekáreň VAMEX, ktorá síce využíva nové technológie, ale chleby naďalej vyrába podľa pôvodných receptúr na kvasy alebo nové druhy chlebíkov – ako napríklad kváskové. Pravosť svojich kváskových chlebov spoločnosť garantuje, pretože sú vyrobené bez droždia, z vlastného pšenično-ražného kvásku.
Čo hovoria štatistiky
Podľa štatistiky Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo FAO sa vo svete ročne spotrebuje takmer 350 miliónov ton chleba. Za deň sa v našej krajine upečie neuveriteľných 500 000 kusov a Slovák priemerne za rok zje 35 kilogramov chleba.
Pokiaľ ide o pšenicu, Európska únia je po čiernomorskom regióne druhým najväčším svetovým konzumentom pšenice s približne 250 kilogramami (kg) na obyvateľa ročne.
Viaceré štatistiky sa zhodujú aj na tom, že takmer drvivá väčšina ľudí sa pri výbere chleba orientuje podľa farby. Myslia si totiž, že ak je chlieb tmavý, tak je automaticky celozrnný. Nie je to vždy tak. Celozrnný chlieb musí v prvom rade obsahovať celozrnnú múku.
Je biele pečivo nezdravé?
Takisto sa vraví, že biele pečivo je nezdravé. Ani to nie je tak úplne pravda. Samozrejme, ak zjete na posedenie 10 krajcov bieleho chleba alebo 10 rožkov s maslom a šunkou, určite sa to prejaví na vašej váhe. Ak však budete biele pečivo jesť s mierou, určite vám neuškodí. Nárast hmotnosti netreba hneď pripisovať len chlebu ako takému.
Ak sa ľudia rozhodnú schudnúť, mali by tomu prispôsobiť celý jedálniček a nie vyradiť len jednu potravinu. Práve zmena stravovania a celkovo zmena životného štýlu stojí za redukciou hmotnosti. Len vyradením pečiva neschudnete! Označovať nejakú potravinu za čiernu ovcu pri vzniku obezity by bolo príliš jednoduché, nemyslíte?
Pre deti i športovcov
Rozdiel medzi bielym a celozrnným pečivom je v stupni vymletia obilného zrna na múku. Veľké množstvo bioaktívnych látok, ktoré sa nachádza v celozrnnom, je aj v bielom pečive.
Najväčší rozdiel spočíva v energii, ktorú dodáva telu. Biele pečivo nám dokáže dodať energiu rýchlo, pričom celozrnné zase dlhodobo. Preto by sa celozrnné malo konzumovať, ak nevydávame veľkú fyzickú aktivitu.
Biele pečivo je vhodné pre športovcov, ktorí potrebujú podporiť svalovú aktivitu. Vhodné je takisto aj pre deti do troch rokov. Celozrnné predsa len obsahuje viac vlákniny a môže spôsobovať bolesti brucha, prípadne zápchu alebo riedku stolicu, a preto by ste detičkám mali určite dopriať biely rožok. Biele pečivo zasýti na kratší čas, pretože má vyšší takzvaný glykemický index.
ANKETA: Opýtali sme sa: Ktoré pečivo je vaše najobľúbenejšie a prečo?
Nadežda Lutašová – dôchodkyňa
Jednoznačne chlieb, a to akýkoľvek. Neviem si predstaviť bez neho deň. Nič nie je lepšie, ako si dať na raňajky krajec chleba so šunkou a maslom, samozrejme, všetko s mierou. Poslednú dobu mi chutí kváskový. Pripomína mi moje detstvo.
Klaudia Feketeová – ekonómka
Zbožňujem maslové rožky a pletenky. Najlepšie sú s kakaom. Pečivo mám rada vo všeobecnosti. Chlieb je dar a treba sa k nemu aj tak správať. Nejem ho síce každý deň, ale zase keby nebol, žilo by sa mi ťažšie.
Viera Grünwaldová – dôchodkyňa
Ja mám najradšej tmavé pečivo so semienkovým posypom, lebo mi chuti a je podľa mňa zdravšie. Určite však nepohrdnem žiadnym chlebíkom a ani rožkom. Je to súčasť nášho bytia.
Foto: archív VAMEX