Vianočná polievka: Iný kraj, iný mrav
Niekde sa tešia z voňavej kapustnice, inde zase nedajú dopustiť na hrachovú polievku či mačanku. Už však zo samotného pojmu Štedrá večera vyplýva, že by sme mali Vianoce osláviť hojnosťou a do sýtosti sa najesť.
V minulosti sa na vianočný stôl donieslo až 12 chodov. Jedlo prinášala gazdiná, ktorá celú večeru pripravila. Slobodné dievčatá od stola nesmeli odchádzať, pretože by to znamenalo, že sa do roka nevydajú. Zo všetkých jedál, ktoré boli v ten deň navarené, každý člen rodiny musel ochutnať aspoň za lyžičku, aby rodina pokojne nažívala aj v nasledujúcom roku.
[ad][/ad]Nezabudnite na prípitok
Každý kraj na Slovensku má síce rôzne tradičné jedlá, ale každá Štedrá večera by sa mala začínať prípitkom. Rodiny si poprajú, aby sa aj o rok takto spolu všetci stretli.
Najtypickejším menu Slovákov sú oblátky s medom a cesnakom, druhým chodom je kapustnica s hubami a klobásou. Hlavným jedlom je väčšinou vyprážaná ryba alebo filé s obľúbeným zemiakovým šalátom. Posledným chodom sú opekance (bobaľky) s makom a medom. Pečú sa z kysnutého chlebového cesta, zalejú sa vriacim mliekom alebo vodou, aby zmäkli.
Rusíni preferujú mačanku
Severovýchod Slovenska patrí azda ku krajom, ktoré majú hádam najrozmanitejšie tradičné vianočné jedlá. V Hornom Zemplíne namiesto kapustnice sa varia tzv. zapravľany, čo sú hríby na kyslo.
Rusíni zas jedia hríbovú zhustenú polievku nazývajú mačanka. Typické je pre nich aj to, že nevaria typickú kapustnicu, ale kapustu, po ktorej nasleduje už spomínaná hríbová omáčka (mačanka), ktorá obsahuje šťavu z kyslej kapusty a údené bravčové koleno. Najznámejšou špecialitou Rusínov sú tatarčane pirohy. Tie sa od bežných líšia vo využití pohánkovej múky, vďaka čomu sú klasicky „strakaté“.
Kysuce uprednostňujú strukoviny
Kysučania dávajú prednosť hrachovej polievke so slivkami, ktorá je ochutená klobásou. V tejto oblasti Slovenska sa môžeme taktiež stretnúť aj s hŕstkovou polievkou, ktorá je pripravovaná zo šošovice a fazule. Strukoviny – sa považujú za potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Strukoviny sú nevyhnutnou súčasťou zdravého jedálnička. Sú zdrojom rastlinných bielkovín a obsahujú zdravé tuky a mnoho minerálnych látok. Predovšetkým obsahujú vitamíny B, E a kyselinu listovú.
Orava si pochutnáva na hríboch, Južania nedopustia na rybaciu
Na štedrovečernom stole Oravčanov okrem klasickej kapustnice môžeme nájsť aj hríbovú mliečnu polievku. Obe polievky sú zároveň servírované so zemiakovou kašou.
Slováci žijúci na južnom Slovensku preferujú pikantnú rybaciu polievku – halászle. V mnohých rodinách sa podáva aj na obed, aby zasýtila nedočkavcov. Do polievky sa pridáva čo najviac druhov rýb, aby si v nej každý našiel tú, čo mu najviac chutí. Je zvykom, že sa k rybacej polievke vyrábajú aj domáce cestoviny.
Západniari verní klasike
Na západnom Slovensku tak môžeme nájsť kapustnicu s hríbmi bez mäsa, ale so smotanou Západniari sú typický podávaním rybou na rôzne spôsoby. Niektorí ju pražia, iný zase opekajú na panvici. Niektorí ľudia robievajú namiesto majonézového šalátu zemiakovo-cibuľový šalát, alebo zemiakovú kašu.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Zdravá sviatočná polievka
Kapusta sa pestovala už v starovekom Grécku či v Rímskej ríši, kde bola považovaná za všeliek. V starom Grécku jej dokonca pripisovali božskú moc a stavali jej oltáre.
Dnes už to síce ľudia nerobia, no stále si uvedomujú, že kyslá kapusta predstavuje pre ľudský organizmus vynikajúci zdroj vitamínov, ktoré sú obzvlášť potrebné práve v tomto období. Navyše, je základom obľúbenej zimno-sviatočnej polievky.
Vitamínová bomba
Typická kyslá chuť je zapríčinená kyselinou mliečnou. Tá vzniká kvasením cukrov pôsobením baktérií mliečneho kvasenia. Kyslá kapusta obsahuje viac vitamínu ako čerstvá kapusta.
„Už 200 gramov pokryje množstvo všetkých bioaktívnych látok prospešných pre naše zdravie. Je bohatá najmä na betakarotén a vitamín C, minerálne látky ako draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík. Obsahuje tiež kyselinu listovú, vitamín B9 a vlákninu,“ vysvetľuje Zuzana Klinčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Kyslá kapusta tiež napomáha hojeniu rán a zlepšuje zrážanlivosť krvi. Znižuje krvný tlak, má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje hladinu cukru v krvi. Okrem toho táto potravina pozitívne pôsobí aj proti rakovinotvorným bunkám či samotným nádorovým ochoreniam, pozitívne vplýva aj na ľudský mozog a nervy.
[ad][/ad]Kapustnica
Kvôli týmto zdravotným benefitom si mnohí na Štedrý večer ešte viac vychutnávajú kapustnicu. Väčšina tú klasickú, ktorej recept sa v rodinách dedí z generácie na generáciu. Nechýba v nej klobáska, huby, údené mäso či sušené slivky.
Ako si ju však ozvláštniť? Pri príprave tohto jedla môžete pre zmenu siahnuť po inom recepte. Internet je plný nápadov od výmyslu sveta. Ak dobre „googlite“, nájdete aj také nezvyčajné, ako je vegánska či raw, čiže nevarená kapustnica. Riskovať sa niekedy oplatí, a tak sa môžete inšpirovať naším výberom a zistiť, či ste trafili do čierneho.
Fialová kapustnica
Potrebujeme: 3 veľké cibule, 4 klobásky, 0,5 kg zemiakov, 1 kg kyslej červenej kapusty aj s nálevom, polovicu hlavičky cesnaku, 1,5 lyžice sladkej papriky, 2 lyžice masti, najlepšie domácej, soľ, čierne korenie a rascu, kyslú smotanu.
Postup: Cibuľu nakrájanú na hrubšie pásiky a klobásy asi na 1 cm opečieme na masti priamo v hrnci. Pridáme soľ, rascu, čierne korenie a papriku. Premiešame a hneď pridáme zemiaky nakrájané na kocky. Všetko zalejeme vodou a varíme, kým nebudú zemiaky polomäkké. Potom pridáme kapustu aj s nálevom. Keď bude všetko mäkké, pretlačíme cesnak a môžeme ochutiť octom. Kto chce, pridá si na tanier ešte kyslú smotanu.
Kapustnica v chlebe
Potrebujeme: 1 kg kyslej kapusty, 500 g údených rebier, 2 l vody, hrsť sušených húb, 750 ml mäsového vývaru, 2 bobkové listy, 6 guľôčok čierneho korenia, 6 guľôčok nového korenia, 2 klobásy, 4 väčšie zemiaky, 4 lyžice hladkej múky, soľ podľa chuti, 4 malé guľaté chleby (bosniaky).
Postup: Do hrnca, najlepšie tlakového, vložíme údené rebrá‚ zalejeme ich vodou a uvaríme domäkka. Potom rebrá vyberieme a vývar precedíme. Do vývaru dáme vytlačenú kyslú kapustu a huby. Privedieme do varu‚ prilejeme vývar‚ pridáme korenie a varíme, kým nie je kapusta skoro mäkká. Potom pridáme nakrájané zemiaky a klobásy a všetko dovaríme. Nakoniec zahustíme hladkou múkou rozmiešanou vo vode a podľa chuti dosolíme. Nakoniec vmiešame nakrájané údené mäso. Pripravíme si chleby: z každého bochníka odrežeme vršok a odložíme ho bokom. Vydlabeme striedku z chleba tak, aby na okrajoch zostali 2 cm hrubé steny. Chleby môžeme dať zapiecť do rúry, aby boli chrumkavé. Nalejeme polievku a môžeme podávať.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Raw kapustnica
Potrebujeme na zálievku: 500 g kyslej kapusty, 1 šálku vody z kyslej kapusty, 1 šálku vody, 4 sušené slivky namáčané vo vode, 2 šampiňóny, 1 strúčik cesnaku, 2 lyžice kyslej kapusty, 2 lyžice lahôdkového droždia, 2 lyžice sójovej omáčky, 1 lyžičku mletej sladkej papriky, 1 lyžičku mletej rasce.
Potrebujeme: na marinované huby – 2 šampiňóny, 3 strúčiky pretlačeného cesnaku, štvrť šálky sójovej omáčky, 1 lyžicu olivového oleja, šťavu z polovice citróna.
Postup: Najprv si pripravíme zálievku. Všetky prísady dáme do mixéra a zmixujeme. Potom prejdeme na marinované šampiňóny. Všetko okrem šampiňónov dáme do misky a premiešame. Nakrájame šampiňóny a pridáme ich do misky. Poriadne premiešame. Dáme do chladničky marinovať na pár hodín. Potom nakrájame kyslú kapustu, zalejeme zálievkou a pridáme marinované šampiňóny.
[ad][/ad]Vegánska kapustnica
Potrebujeme: 1 kg kyslej kapusty, 75 g sušených sliviek, 30 g sušených dubákov, 1 lyžičku sušeného tymiánu, 1 lyžicu paradajkového pretlaku, 1 lyžicu mletej sladkej papriky, 1 lyžicu celého čierneho korenia, 1 lyžicu nového korenia celého, 10 bobkových listov, 2 údené tofu, 1 lyžičku mletej rasce, 10 borievok, 1 cibuľu, 6 strúčikov cesnaku, vodu, soľ, repkový olej.
Postup: Sušené hríby zalejeme studenou vodou a necháme hodinu odstáť. Medzičasom vyžmýkame vodu z kapusty a odložíme ju v miske bokom. Kapustu následne pokrájame pásiky. Údené tofu nakrájame na menšie kocky. V hrnci rozpálime olej a tofu opražíme zo všetkých strán do zlatohneda. Následne tofu presunieme do misky vedľa. Do hrnca doplníme olej a opražíme v ňom na drobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Restujeme do sklovita. Cibuľu poprášime červenou paprikou a rascou, zamiešame a pridáme paradajkový pretlak a tymián. Krátko restujeme. Pridáme kapustu a za neustáleho miešania pražíme pár minút. Kapustu podlejeme vodou, osolíme a pridáme bobkový list, nové korenie, čierne korenie, borievky, opražené tofu a sušené slivky. Keď polievka zovrie, pridáme namočené hríby a varíme do zmäknutia kapusty.
[ad2][/ad2](ML, SZ)