Vianočné poklady z tetuškinej kuchyne
Vianoce – ak nezúri pandémie – sú časom nielen radosti, ale aj spomienok. Každý rok sa pravidelne prehrabávam vo svojich receptoch, čo dobré by som svojej rodine pripravila na vianočný stôl. Tohto roku takisto. Ale tentoraz som objavila zabudnuté dedičstvo po tetuškách.
Tetušky Mici néni a Ica néni boli sestry, ktoré sa narodili krátko po roku 1900. Veľmi skoro im zomreli manželia, ale ony sa dožili deväťdesiatky. Bývali na košickom Severe a Ica ma chodila ako malé dieťa opatrovať. Často ma brávala k nim na návštevu a neskôr, keď som už bola školáčka, pozývali si ma aj na druhý sviatok vianočný. Asi preto, že nikdy nemali deti.
Ako zo škatuľky
Či ste k nim prišli na návštevu ráno alebo podvečer, v zime či v lete, privítali vás vždy usmiate tetušky. Vlasy natočené, pančuchy, topánky (žiadne rozčaptané papuče), šaty. Niečo ako tepláky neexistovalo. V kuchyni bola vždy poruke naškrobená zástera.
V priebehu pár minút bol na stole koláčik, pre mňa čaj a pre nich voňavá káva melta. Takéto Vianoce mi zostali v pamäti dlho, pretože som u nich ochutnala vždy niečo, čo nikde inde nebolo. Keď zomreli, mojím dedičstvom sa stali ich staré kuchárske knihy a ručne písané recepty.
Obľúbené vianočné raňajky
Pravidelne na Štefana som k nim prišla okolo 10. dopoludnia. Na raňajky som dostala palacinky pána magnáta. Hoci obe hovorili pekne po slovensky, bližšia im bola maďarčina, takže teta Mici pripravila magnás palacsinta. Dlho som si na ne nespomenula, keďže bežne v ponuke toto jedlo nie je.
Palacinky pána magnáta (Magnás palacsinta)
Potrebujeme: 2,5 polievkovej lyžice cukru, 2,5 polievkovej lyžice hladkej múky, 2 dl mlieka, 70 g masla, 5 vajec, 50 g hrozienok, vanilkový cukor
Na prípravu palaciniek musia byť všetky ingrediencie izbovej teploty. V jednej nádobe najprv vmiešame cukor a múku do mlieka. Necháme stáť asi hodinu. V druhej nádobe maslo vymiešame do peny a postupne po jednom pridávame žĺtky. Potom po lyžiciach jemne vmiešame tuhý sneh z bielkov. Do vaječnej zmesi opatrne primiešame mliečnu. Nakoniec pridáme 50 g hrozienok, ktoré sme namočili v rume alebo v teplej vode.
Na palacinkovej panvici pečieme hrubšie palacinky, ale iba z jednej strany. Cesto z vrchnej strany by nemalo byť úplne dopečené (vyzerá ako preliate želatínou). Palacinku preložíme na tanier a nepečenú stranu posypeme vanilkovým cukrom. Upečieme ďalšiu, ktorú položíme opečenou stranou na neopečenú. Takto vystaviame akoby palacinkovú tortu, ktorú krájame na trojuholníky. Najlepšie sú ešte teplé.
Tradične štedrovečerné obedové menu
Na Štedrý večer sa u tetušiek na stole najprv objavila oblátka s medom, potom bobaľky (opekance) s makom. Jedli kapustnicu s klobáskou a kyslou smotanou, druhým chodom bol kapor. Práve u nich som videla po prvý raz, ako ho zabiť, naporciovať a pripraviť, pretože bez živej ryby by u nich ani Vianoce neboli. Vo väčšine domácnosti sa k rybe podáva zemiakový šalát. Aj u nich to bolo zvykom. Ale bol iný…
Zemiaky uvarili v šupe, ešte horúce olúpali a nakrájali na kolieska. Pridali na kolieska nakrájanú červenú cibuľu. Osolili, okorenili a zaliali horúcim nálevom pripraveným z vody, octu a cukru. Šalát sa pripravoval vopred, pretože musel aspoň 12 hodín odstáť. Nuž a potom nechýbali klasické žerbó rezy, kalifornská čokoládová torta a – non plus ultra… Mňam!
Non plus ultra
Na prípravu potrebujeme: 380 g hladkej múky, 250 g masla, 3 hrste cukru, 3 žĺtky, citrónovú šťavu a kôru. Cesto rozvaľkáme na hrúbku noža. Vykrajujeme kolieska s priemerom asi dva centimetre. Uložíme na plech. Z bielok vyšľaháme tuhý sneh, do ktorého pridáme 200 g cukru a jeden vanilkový cukor. Na kolieska sa navrství kopček peny. Pečie sa pomaly, treba dať pozor, aby sa pena nespálila. Raz ich tetuška nechávala len tak, ako peniažky, inokedy ich po dve zlepila džemom.
Štefánsky obed
Po kvalitných palacinkových raňajkách prišiel na rad obed. Polievka z doma chovaného kohúta, ktorého pravidelne dostávali od rodiny z Miškolca. Samozrejmosťou boli domáce rezance, ktoré krájala vždy teta Ica s takou rýchlosťou a presnosťou, že až prechádzal zrak. V ponuke bola sviečková na smotane. Ako teta Mici hovorila – divoká pečenka. Vždy nezabudla pripomenúť, že do omáčky treba dať sedem druhov korenia, štyri druhy zeleniny a pekne dohneda urobený karamel. Receptov na sviečkovú je množstvo. Špecialitou však boli jej úžasné knedlíky.
Knedlíky k divokej pečenke
Na vareške masti opražíme 2 – 3 na kocky nakrájané rožky alebo žemle do ružova. Potom na ne nalejeme mlieko – toľko, koľko vpijú do seba a necháme zmäknúť. Pridáme múku (asi toľko, ako je objem rožkov, trochu vody a jedno až dve vajíčka. Posolíme a poriadne vypracujeme cesto „ako na nokerle“. Necháme aspoň 30 minút odstáť. Do vriacej slanej vody dávame guľky s priemerom asi 4 cm. Varíme asi 10 minút. Potom jeden prerežeme a pozrieme, či je zvnútra uvarený. Scedíme, polejeme masťou a môžeme servírovať.
…koláčik ešte vošiel
Síce málokedy, ale keď sa už nedalo, dostali sme ho úhľadne zabalený v škatuľke. Každý rok bol iný, no najviac mi ostal v pamäti jeden. Volali sme ho Nevarené nepečené.
Nevarené nepečené
Na jeho prípravu treba: 250 g práškového cukru, 170 g detskej krupice, 60 g masla (žiadny margarín) a 2,5 lyžice mlieka. Všetko zmiesime dokopy a pridáme pár kvapiek mandľovej esencie. Ak sa cesto nechce spojiť, pridáme ešte trochu mlieka. Cesto zabalíme do celofánu a necháme na noc v chladničke. Do hrnca dáme 20 g kakaa, 1,5 lyžičky mlieka a 100 g práškového cukru. Rozpustíme a necháme vychladnúť. Nakoniec vmiešame 20 g masla a vymiešame do peny. Dosku posypeme práškovým cukrom, cesto z chladničky rozvaľkáme, natenko natrieme krémom a stočíme do rolády. Krájame asi na kúsky hrubé asi centimeter.