Zdravá desiata (nielen) pre vaše ratolesti
Zdravie by malo byť na prvom mieste. Pri deťoch platí toto pravidlo ešte viac. Okrem celkového zdravého životného štýlu a pohybu je najdôležitejšia práve strava. Nezabúdajte preto na desiate a okrem tých pre deti si pripravte aj jednu porciu pre seba.
Mlieko každý deň
Pamätáte sa na školské časy, keď ste sa nemuseli báť o svoju dennú dávku mlieka? Počas prestávky na vás totiž čakala mliečna desiata a vy ste si tak mohli vychutnať ochutené mlieka, jogurty a ostatné mliečne výrobky. Na tento trend sa ale postupom času zabudlo. Jediným svetielkom bola akurát snaha niektorých škôl, motivovať deti formou rôznych súťaží. V súčasnosti sa ale opäť otvára téma zdravej stravy na školách a preto sa možno čoskoro opäť stretneme s pojmom mliečna desiata.
Domáci jogurt
Potrebujeme:
- 1 l mlieka
- 250 ml bieleho jogurtu
Postup: Mlieko dáme zvariť tak, aby nevrelo, len aby sa nám urobila na povrchu pena – na teplotu približne 80 °C. Miešame, nesmieme na to použiť drevenú varechu! Dáme chladiť a občas premiešame, aby sa nám na povrchu nevytvoril povlak. Troška teplého mlieka odoberieme do misky a tam zmiešame s bielym jogurtom (použijeme biely jogurt, kto má aký rád). Dobre premiešame a prilejeme k zvyšku mlieka. Zmes plníme do veľkého skleneného pohára, ktorý uzavrieme. Vložíme do rúry, ktorú sme si vyhriali na 50 °C. Po vložení ihneď vypneme. Zhruba po hodine rúru opäť zapneme, vyhrejeme na 50 °C a opäť vypneme. Jogurt necháme v rúre približne 5 – 8 hodín bez otvorenia. V tejto fáze máte hotový klasický domáci jogurt, ktorý je stredne hustý. Podávať ho môžeme s orechami, sušeným alebo čerstvým ovocím.
Malinový koktejl:
Potrebujeme:
- 1 l mlieka
- 300 g malín
- cukor
Postup: Do mixéra vložíme umyté maliny a cukor. Mixujeme spolu asi 2 minúty. Potom pomaly prilievame vychladené mlieko a spolu rozmixujeme. V týchto letných mesiacoch nie je núdza o čerstvé ovocie, preto sa nebojte experimentovať a vyskúšajte niečo nové.
Slaný koláč Quiche Lorraine
Na cesto potrebujeme:
- 180 g hladkej múky
- 100 g masla
- 1 žĺtok
- múka na posypanie dosky
Na plnku potrebujeme:
- 200 g prerastenej slaniny
- 100 g syra na strúhanie
- 200 g kyslej smotany
- 200 g smotany na šľahanie
- 3 vajcia p štipka muškátového oriešku
- mleté biele korenie
- soľ
Postup: V mise zmiešame múku, maslo nakrájané na kocky, žĺtok a 4 lyžičky vody. Vymiesime hladké cesto, ktoré rozvaľkáme na tenko a dáme do okrúhlej formy s priemerom 23 cm tak, aby prevísalo cez okraje. Zvyšné cesto orežeme. Cesto popicháme vidličkou a dáme do chladničky na 10 minút odležať. Rúru vyhre- jeme na 200 °C. Cesto prekryjeme papierom, vložíme do vyhriatej rúry a pečieme 20 minút. Kým sa cesto pečie, pripravíme si plnku. V malej panvici opražíme slaninu nakrájanú na kocky. Slaninu vyberieme na kuchynskú papierovú utierku, aby sme ju zbavili prebytočného tuku. Polovicu syra nakrájame na kocky a druhú nastrúhame. Syrové kocky a časť opečenej slaniny dáme na predpečené cesto. Kyslú smotanu vymiešame so smotanou na šľahanie, pridáme vajcia, štipku postrúhaného muškátového orieška, soľ a mleté biele korenie. Vzniknutú plnku nalejeme na cesto. Povrch posypeme nastrúhaným syrom a pridáme zvyšok opečenej slaniny. Koláč dáme do rúry a pečieme pri 190 °C asi 25 minút alebo edy, kým povrch nie je zlatistý. Vyberieme z rúry a na kuchynskej mriežke necháme odpočívať asi 5 minút. Podávať ho môžeme aj studený.