Aby huby dlho vydržali
Začína sa pravá hubárska sezóna. Teplo a vlhko vyháňa aj sviatočných hubárov do lesa. Prinášame osem spôsobov, ktoré vám určite pomôžu pri spracovaní tejto lahôdky.
1. Sušenie
Nečervivé huby nakrájajte na plátky hrubé asi 3 mm a dajte ich sušiť. Ideálna je sušička, ak ju však nemáte k dispozícii, vhodné sú aj rámy so sieťkou, ktoré je potrebné umiestniť v prievane a v tieni. Neodporúčame noviny, pretože sa na ne plátky prilepia.
Na konci dosušte v rúre – kúsky húb sa musia lámať, nie ohýbať. Uskladnite ich v sklenených fľašiach, do ktorých pridajte aspoň 2 bobkové listy. Pred použitím ich namočte do horúcej vody alebo mlieka. Keď zmäknú, ešte raz ich prepláchnite.
2. Mrazenie
Pevnejšie huby očistite a nakrájate. Buď ich zamrazte iba tak, ako sú, v mikroténovom vrecúšku, alebo ich vložte do misy s trochou masla. Misu dajte na 2 minúty do mikrovlnej rúry. Potom premiešajte a nechajte vychladnúť. Takto spracovanú zmes vložte do plastových škatuliek alebo vrecúšok a zamrazte. Vydržia asi pol roka. Rýdziky však tento spôsob skladovania nemajú rady. Pri mrazení zhorknú.
[ad][/ad]3. V octe
Malé pevné huby povarte asi 20 minút v náleve z litra vody, lyžice soli, čierneho korenia, nového korenia, bobkového listu, zeleru, mrkvy a petržlenu. Medzitým si pripravte druhý nálev, napríklad z Deka. Predvarené huby nechajte odkvapkať, plňte spolu so zeleninou do malých fľaštičiek. Zalejte octovým nálevom, uzavrite a sterilizujte 25 minút. Vydržia rok a sú vhodnou prílohou k mäsu.
4. V soli
Pevné huby nakrájajte na štvrtky, rozložte a nechte niekoľko hodín oschnúť. Potom ich natlačte do fliaš a každú vrstvu zasypte soľou. Na kilogram húb použite 250 g soli. Posledná vrstva bude soľ. Fľašu poriadne uzavrite a uchovávajte v tmavej a chladnej miestnosti. Takto vydržia pol roka. Huby sú vhodné do omáčok či polievok, ale opatrne so solením.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]5. Kvasenie
Celé hlavičky húb povarte v osolenej vode asi 2 minúty. Prudko ich ochlaďte studenou vodu. Do súdka tesne vedľa seba natlačte hlavičky. Keď je súdok plný, zalejte huby nálevom pripraveným tak, že na liter vody pridáte 50 g soli, 20 g cukru, lyžicu kyslého mlieka, čierne korenie, nové korenie, cesnak a cibuľu. Aby boli huby ponorené, zaťažte ich kameňom, ako sa to robí pri kvasení kapusty.
Nechajte ich pri izbovej teplote kvasiť asi dva týždne. Potom súdok preneste do chladu. Aj takto uskladnené huby vydržia asi pol roka a sú vhodnou a ľahko stráviteľnou prílohou k mäsu.
[ad][/ad]6. V tuku
V hrnci rozpusťte masť, pridajte zhruba dvojnásobné množstvo na kocky pokrájaných húb. Na miernom plameni nechajte vydusiť, až budú huby ako škvarky. Nalejte do suchých fliaš, zaviečkujte a postavte dnom nahor. Takto upravené huby vydržia tri mesiace. Môžete si ich natierať aj s masťou na chlieb, ale vhodné sú aj pod pečené mäso.
7. Vo vlastnej šťave
Duste primerane osolené huby na miernom ohni asi 20 minút. Netreba ich podlievať vodou, pustia svoju vlastnú šťavu. Naložte ich do fliaš, uzavrite a sterilizujte 50 minút. Vydržia rok ako polotovar do omáčok, polievok či omeliet.
8. Hubová pasta
Huby pokrájajte a duste v malom množstve vody. Rozmixujte a prudko povarte. Môžete osoliť a okoreniť. Výsledná konzistencia by mala byť ako hustý sirup. Vriacu pastu nalejte do malých fliaš. Uzavrite a postavte hore dnom. Pasta vydrží asi rok a môžete ju použiť ako korenie do polievok či omáčok. Takto viete spracovať aj huby horšej kvality.
[ad2][/ad2]