November v záhradke
Hoci sa záhrady a záhradky ukladajú na zimný spánok, mali by sme im pomôcť, aby si v nadchádzajúcom ročnom období naozaj oddýchli a načerpali sily, ktoré budú na jar potrebovať.
Asi prvým krokom, ktorý by mal urobiť každý záhradkár, je vyčistiť záhony a trávnik od popadaného lístia a odložiť záhradné náčinie. Na konci roka je vhodný čas na plánovanie nových úprav a prác pre ďalšiu sezónu. Zvýšenú starostlivosť venujte zazimovaniu rastlín.
[ad][/ad]Zeleninová záhradka
Parenisko v záhradke je tiež potrebné zazimovať. Vyvezte z neho zeminu a nechajte ju kompostovať. Dokončite vápnenie (raz za 3-4 roky), hnojenie a rýľovanie pôdy na záhonoch. Ílovitým a piesčitým pôdam pridajte rašelinu, konský hnoj alebo kompost. Koncom mesiaca prikryte na záhonoch zimný šalát, ozimnú kapustu, špenát a polníček netkanou textíliou.
Okrasná záhradka
Keď je vonku príjemne, môžete ešte vysádzať okrasné listnaté stromčeky, vrátane ruží a cibuľovín, ktoré potrebujú kratší čas na zakorenenie (modrice, cibuľnaté kosatce, bledavky a pod.). K trvalkám a okrasným drevinám môžete pridať kompost. Kríčkové ruže na zimu nestrihajte, maximálne môžete príliš dlhé výhonky skrátiť do roviny s ostatnými. Prihnojte ich jesenným hnojivom a vysoko k nim prihrňte zeminu. Môžete použiť aj čačinu na ochranu proti mrazom.
Ihličnany a stále zelené rastliny
Listnáče výdatne zavlažte, stĺpovité ihličnany zviažte, aby ich sneh nepolámal. Odstrihnite suché vňate trvaliek s výnimkou chúlostivejších druhov (napr. chryzantémy), ktoré s nimi lepšie prečkajú zimu.
[ad2][/ad2]Pár dobrých rád pri jesenných prácach:
- Zakryte a prihrňte všetky citlivé vonkajšie rastliny vrstvou lístia a čačinou zakryte aj skalku.
- Vonkajšie kvetináče, ktoré sú odolné proti mrazu, očistite a prevráťte. Ostatné kvetináče obaľte tepelnou izoláciou.
- Vyčistite hrantíky od zeminy.
- Skontrolujte uskladnené cibuľky a hľuzy. Poškodené alebo napadnuté, odstráňte, aby nenakazili zdravé kusy.
- V novembri je posledná možnosť vysadiť do zeme cibuľky tulipánov a hyacintov.
- Dokončite výsadbu sirôtok.
- Do hrantíkov, ktoré môžete nechať vonku, vysejte niektoré trvalky (napr. žltohlavy, primulky, srdcovky či horce).
- Prerežte vistárie, aby vám v lete opäť pekne kvitli.
- Zrýľujte všetky záhony a nechajte ich v hrubej brázde.
- Priebežne pohrabte opadané lístie. Takto odstránite škodcov, ktorú by mohli napadnúť ostatné rastliny v záhradke.
- Založte si kompost z dostupných organických materiálov, ktoré sa rýchlo rozkladajú. Nikdy nekompostujeme lístie z orecha či napadnuté časti rastlín. Tie radšej spáľte.
- Ak máte v záhradke živý vianočný stromček, ktorý si chcete doma ozdobiť, už teraz ho preneste na chladnejšie miesto, aby si postupne zvykol na zmenu klímy.
- Gumové hadice natrite glycerínom, aby nepraskali a stočte ich.
- Z okrasných jazierok či bazénikov vypustite vodu. Ak v nich vodu necháte, vložte do nej hrubšiu guľatinu dreva, aby ich mráz neroztrhal.
Foto: shutterstock