Osem skvelých receptov z marhúľ. Takto si uchováte kúsok leta aj na zimu
Úrodu marhúľ na niektorých miestach zničilo krupobitie, ale tam, kde nezasiahlo, je úroda priam výborná. Kto nemá záhradku, určite si dobre nakúpi napríklad na trhu.
V našich končinách sa najčastejšie pripravuje marhuľový džem a kompót. Sú však aj iné spôsoby. Prinášame vám zopár osvedčených receptov. Vyskúšajte nielen klasiku, ale aj čatní alebo marhule v sladkokyslom náleve. Budete príjemne prekvapení.
Marhule patria medzi najzdravšie ovocie. V mnohých smeroch robia dobre ľudskému organizmu. Spomaľujú napríklad starnutie, znižujú hladinu cholesterolu, ale aj posilňujú imunitu. Obsahujú veľké množstvo betakaroténu, ktorý pôsobí ako prevencia nádorových chorôb a ochrana proti negatívnym vplyvom voľných radikálov. Tri marhule denne pokryjú polovicu dennej dávky provitamínu A u dospelého človeka. Odbúravajú tuky, priaznivo pôsobia na pokožku, nechty a vlasy.
Kvôli nízkemu obsahu kalórií sa ich konzumácia odporúča pri chudnutí. Posilňujú peristaltiku čriev, zlepšujú krvný obraz, zvyšujú vitalitu a pôsobia tiež antistresovo aj proti únave.
[ad][/ad]Marhuľový džem
Potrebujeme: na 1 kg vykôstkovaných marhúľ, 450 g cukru, 1 ČL kyseliny citrónovej
Príprava: Marhule vykôstkujeme a pokrájame na menšie kúsky. Zmiešame ich s cukrom a necháme cez noc odpočívať. Na druhý deň zmes premiestnime do hrnca a necháme dôjsť do bodu varu. Potom varíme ešte 10 minút. Džem je hotový, keď vareška zanecháva za sebou cestičku a na povrchu sa vytvorí pena. Horúci džem dáme do fliaš, uzavrieme viečkom. Na deku položíme utierku. Fľaše otočené hore dnom naukladáme na utierku a zabalíme. Necháme odstráť do druhého dňa.
TIP: Výbornú chuť džemu dodajú marhuľové kôstky. Kôstku rozbite, vylúpnite jadierko a na dno každej fľaše vložte po jednom jadierku a zalejte džemom.
Sušené marhule
Potrebujeme: 1 kg marhúľ, 1 l vody, 1 kg cukru, lyžičku kyseliny citrónovej.
Postup: Umyté marhule rozrežeme na polovice a odkôstkujeme. Ihneď ich namočíme do studenej vody s kyselinou citrónovou, aby nezhnedli. Vo vriacej vode rozpustíme cukor, pridáme marhule a varíme 5 – 10 minút. Potom ich necháme vo vode odležať na 24 hodín. Presladené ovocie vyberieme, necháme odkvapkať a sušíme najlepšie v sušičke na ovocie. Pri pomalšom sušení zhnednú.
TIP: Určite ich využijete napríklad pri vianočnom pečení do vianočky, alebo sú chutné iba tak, na maškrtenie.
Sladkokyslé marhule
Potrebujeme: 1 kg zrelých marhúľ, 250 ml octu, 150 g cukru, 250 ml vody, polovicu lyžičky nového korenia, polovicu lyžičky anízu, 1 malú feferónku, 1 hviezdičku badiánu, kúsok celej škorice.
Postup: Marhule odkôstkujte. Do hrnca dajte vodu, ocot a cukor a vzniknutý nálev prevarte. Pridajte všetko korenie aj feferónku a povarte pár minút. Potom vložte do nálevu na dve až tri minúty polovice marhúľ a občas premiešajte. Horúce ovocie naukladajte do fliaš, zalejte nálevom a fľaše uzavrite.
TIP: Takto pripravené ovocie je vynikajúce ku grilovanému mäsu i klobáskam.
Marhuľový sirup
Potrebujeme: 1 kg zrelých marhúľ, 500 g trstinového cukru, 0,5 l vody, šťavu z jedného citróna, 1 lyžičku kyseliny citrónovej.
Postup: Umyté a vykôstkované plody vložíme do hrnca a zasypeme polovicou cukru, aby pustili šťavu. Ovocie zalejeme citrónovou šťavou. Cukor necháme pôsobiť aspoň 30 minút. Prilejeme vodu a varíme do úplného zmäknutia. Potom zmes rozmixujeme ponorným mixérom a do sirupu pridáme zvyšok cukru a kyselinu citrónovú. Všetko krátko prehrejeme, aby sa cukor rozpustil. Horúci nalejeme do čistých suchých fliaš a tie dobre uzavrieme. Ak chceme predĺžiť trvanlivosť sirupu, je potrebné ho sterilizovať.
TIP: Fľašu pred použitím sirupu pretrepte, aby sa prepojil jeho obsah. Dá sa využiť aj do čaju alebo na preliatie napríklad zmrzliny.
Marhuľové cukríky
Potrebujeme: 500 g marhúľ, 350 g cukru krupica, 2 lyžice mandľového oleja.
Postup: Marhule vykôstkujeme a nakrájame na malé kúsky. Vložíme do panvice, pridáme pár lyžíc vody a rozvaríme na kašu. Rozmixujeme dohladka, postupne pridávame cukor. Privedieme opäť k varu. Hotová zmes je tmavá a zľahka sa ťahá. Na plech položíme papier na pečenie a potrieme ho olejom. Navrstvíme zmes, priklopíme druhým potretým papierom a valčekom rozvaľkáme zhruba na 5 mm placku. Necháme vychladnúť. Keď zmes stuhne, nakrájame ju na kocky. Hotové cukríky obaľujeme v cukre.
TIP: Do cukríkov môžete pridať 1 lyžicu ružovej vody. Získajú orientálnu príchuť.
Marhule so zázvorom
Na tri 375 ml fľaše potrebujeme: 700 g vykôstkovaných marhúľ, 350 g želírovacieho cukru, vanilkový struk, 2 lyžičky kyseliny citrónovej, 200 g čerstvého zázvoru.
Postup: Umyté a vykôstkované marhule rozmixujeme vo väčšom hrnci, pridáme želírovací cukor a dôkladne premiešame. Za stáleho miešania privedieme k varu a varíme minimálne tri minúty. Z vanilkového struku vyberieme dreň a spoločne so šupkou vložíme do ovocnej zmesi. Zázvor ošúpeme, nakrájame na plátky a pridáme k ovociu. Povaríme dve minúty. Nakoniec vmiešame kyselinu citrónovú. Z povrchu pozbierame penu, vyberieme vanilkový struk a zázvor a rozdelíme do fliaš. Horúce necháme vychladnúť pod dekou.
TIP: Vynikajúci džemík aj pri liečbe prechladnutia alebo chrípky.
Marhuľové čatní
Čatní má pôvod v indickej kuchyni, kde je bežnou súčasťou mnohých, hlavne mäsových jedál. Všeobecne sa názov používa pre husté omáčky, pomocou ktorých sa dochucuje jedlo. Marhuľové je napríklad vynikajúce ku kačke, kuraťu alebo morke.
Potrebujeme: 1 kg nakrájaných marhúľ, 1 veľkú cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, 100 ml jablčného octu, 100 ml balzamikového octu, 150 g cukru krupica, 1 lyžičku zázvoru, 1 lyžičku karí, 2 lyžice oleja, 1 lyžičku soli.
Postup: Najskôr ošúpte cibuľu a cesnak. Nakrájajte ich nadrobno a osmažte na rozpálenom oleji. Do hrnca vsypte pokrájané marhule a po chvíli aj ostatné ingrediencie. Zmes miešajte tak dlho, kým sa marhule nerozvaria. Hotové čatní nalejte do čistých menších fliaš.
TIP: Ak by bolo čatní veľmi kyslé, pridajte doň cukor podľa svojej chuti.
Domáci marhuľový likér
Na prípravu likéru potrebujeme mäkké, prezreté marhule.
Potrebujeme: 1 kg marhúľ, 1l vodky, 100 ml svätojánskej orechovice (prípadne brandy), 50 ml rumu, 5 cm celej škorice, 6 kôstok z marhúľ.
Postup: Plody najskôr umyte a vykôstkujte. Pokrájajte a rozpučte, ako sa to najviac dá. Najlepšie to ide priamo rukami. Popučené marhule dajte do veľkej fľaše, zalejte vodkou, orechovicou a rumom. Pridajte škoricu a kôstky. Celú zmes nechajte aspoň mesiac (aj dva) lúhovať. Keď si spomeniete, pokývte fľašou a zmes premiešajte. Likér potom prefiltrujte cez gázu. Naplňte ho do čistých fliaš, ktoré sa dajú dobre zazátkovať, aby sa k obsahu nedostal vzduch.
TIP: Tento likér je vhodný skôr pre dámy. Pri veľkom množstve ovocia sa z marhúľ dá pripraviť kvas, ktorý je možné vypáliť napríklad v miestnej pálenici.