Sterilizovať sa dá v rúre, mikrovlnke či umývačke riadu
Leto si môžete uchovať až do zimy. A to tak, že v tomto období budete zavárať rôzne plody, ktoré sa vám urodia v záhradke, alebo si ich kúpite od lokálnych dodávateľov.
Aby vám kompóty, džemy či iné domáce dobroty dlhšie vydržali, je potrebné ich sterilizovať.
Sterilizácia vytlačí vzduch
Najčastejšie plody leta konzervujeme sterilizáciou v uzatvorenej fľaši. Je potrebné, aby na plody pôsobila teplota 85 °C alebo vyššia. Uzavreté fľaše plné nálevu a plodov sa varia, pričom vzduch z fliaš uniká a vzniká čiastočné vzduchoprázdno. Podtlak potom viečko pritlačí k fľaši a pevne ho tam drží. Takto sa nemôžu baktérie množiť a jedlo pokaziť. Z mäkkého ovocia sa väčšinou varia rôzne marmelády, ktoré sa nalejú horúce do fliaš. Tie už nemusíme sterilizovať. Stačí ich uložiť hore dnom a nechať vychladnúť prikryté pod dekou.
[ad][/ad]Pozor na hygienu!
Základom úspechu pri tomto spôsobe zavárania sú dobre pripravené fľaše. Tých existuje veľké množstvo. Dajú sa uzatvárať klasickými Omnia viečkami, skrutkovacími viečkami či pákovým zatváraním. Všetky fľaše aj viečka je potrebné dôkladne umyť (aj nové) a vysušiť. Pri manipulácii s potravinami je nutné dodržiavať hygienu. Baktérie by mohli pokaziť celú zaváranú várku. Než dáte konzervované plody do fliaš, nechajte ich trochu nahriať.
Skúšajte aj vlastné recepty
Zavárať sa dá čokoľvek. Z ovocia urobíme sladké kompóty, zeleninu zase pripravíme na slano alebo nakyslo. Takto si môžete zavariť aj huby. Postup je vždy rovnaký. Plody naukladáme do fliaš, zalejeme nálevom, pridáme korenie. Fľaše by nikdy nemali byť plné až po okraj. Najlepšie je nechať tak dva až tri centimetre miesta, aby vo fľašiach zostalo dosť vzduchu, a proces sterilizácie tak mohol plne prebehnúť. Naplnené a uzavreté fľaše je potrebné sterilizovať. To môžeme urobiť niekoľkými spôsobmi – vo veľkom hrnci, zavarovacom hrnci, v rúre, mikrovlnke a dokonca v umývačke riadu.
[ad2][/ad2]V hrnci
Ak nezavárate často, vystačíme si s obyčajným veľkým hrncom. Na jeho dno dáme utierku, na ňu poukladáme fľaše, aby sa nedotýkali, zalejeme vodou a dáme variť. Použijeme teplomer a až voda dosiahne teplotu 80 °C, udržiavame ju asi 20 minút. Potom fľaše opatrne vyberieme.
V špeciálnom hrnci na zaváranie je to jednoduchšie. Stačí naukladať fľaše a sledovať teplomer. Postup je presne rovnaký.
V rúre
Zahrejeme rúru – elektrickú na 95 °C, teplovzdušnú na 150 °C (po piatich minútach znížime teplotu na 90 °C) a plynovú na jednotku. Zatvorené fľaše poukladáme na plech, do ktorého nalejeme asi 2 centimetre vody. Celkový čas sterilizáacie závisí od výkonu rúry a veľkosti fliaš a ovocia. Priemerne rátajte s 35 – 40 minútami.
V mikrovlnke
Do mikrovlnky síce nič kovové nesmie, ale materiál, z ktorého sú skrutkovacie viečka jej neprekáža. Čas sterilizácie závisí hlavne od veľkosti fliaš. Klasickú 720 ml fľašu vložte do mikrovlnky pri výkone 700 W na 6 minút (pri výkone 800 W na 5 minút).
V umývačke
Tento spôsob je asi jeden z najnovších. V umývačke sa však dá zavariť veľké množstvo fliaš naraz. Väčšie fľaše dajte do dolného koša, malé do horného a zapnite najdlhší program a najvyššiu teplotu minimálne 60 °C a viac. Nakoniec fľaše otočte viečkom nadol, aby ste vyskúšali, či sú správne utesnené. Samozrejme, že „zavárame“ bez umývacej tabletky.
[ad3][/ad3]