Vypestujte si kvetinový vodopád
Páčia sa vám v Taliansku alebo Rakúsku domy „obliate“ kvetmi? Ak áno, tento trend môžeme zaviesť aj u nás. Je to jednoduché. Začnite na svojom balkóne a ostatní sa postupne pridajú.
S balkónovou kvetinovou výzdobou si predovšetkým spájame muškáty (pelargónie). Sú obľúbené vďaka svojej nenáročnosti a maximálnemu estetickému efektu. Terasu či balkón si však môžete ozdobiť aj mnohými inými rastlinami, medzi ktoré patria napríklad petúnie, fuchsie či rôzne druhy byliniek.
Pre balkóny, terasy a parapety sú najvhodnejšou nádobou hrantíky či kvetináče. Na výber sú aj samozavlažovacie varianty hrantíkov, ktoré vám v mnohom uľahčia starostlivosť o kvety. Z dvojitého dna je priestor slúžiaci ako zásobáreň vody.
[ad][/ad]Zavlažujú sa sami
Kvety počas horúcich dní jej spotrebujú veľké množstvo. So samozavlažovacími hrantíkmi vám stačí naliať dostatok vody do jeho zásobníka a kvety si budú vlhkosť odoberať sami, vďaka špeciálnym knôtom.
V prípade dažďa sa tiež nemusíte báť, že kvety budú stáť vo vode. Kvalitné hrantíky sú vybavené prepadom, ktorý nadbytok vody odvedie preč. Tieto nádoby však nie sú ideálne pre všetky druhy muškátov, niektoré totiž majú rady suchšiu zeminu než stále vlhký substrát.
Frekvencia dolievania vody závisí od počasia, orientácie na svetovú stranu a v neposlednom rade od veľkosti rastlín.
Substrát je základ
Kvalitný substrát je základom pre úspešné pestovanie akýchkoľvek rastlín a muškáty nie sú výnimkou. Pre domáce podmienky sú najvhodnejšie špeciálne pôdy, ktoré sú určené priamo pre pestovanie kvitnúcich balkónových rastlín, či priamo pre muškáty.
Substrát by mal obsahovať rašelinu, piesok a pareniskovú zeminu s prídavkom rozpustného hnojiva, ktoré zaistí nevyhnutné živiny v prvej fáze po výsadbe, väčšinou však na celú sezónu (šesť mesiacov).
V zemine sa tiež nachádzajú čiastočky perlitu alebo granulovaného polystyrénu, ktoré slúžia na kvalitnejšie prevzdušnenie substrátu. Pri prípadnej výmene starej zeminy za novú nesmieme zabudnúť na primiešanie granulovaného hnojiva.
[ad2][/ad2]Silná matka
Muškáty sa dajú rozmnožovať kedykoľvek, ideálnym obdobím je však jar alebo jeseň. Vhodné je použiť špeciálny substrát, ktorý sa dá kúpiť v každom väčšom záhradníctve. Základom úspechu pri metóde rozmnožovania odrezkami je výber matičnej rastliny, teda rastliny, z ktorej budeme odrezky odoberať. Tá by mala byť zdravá, silná, mala by mať bohaté kvety v požadovanej farbe.
Z matičnej rastliny odrežte (môžeme aj odlomiť) odrezok dlhý okolo 10 až 12 centimetrov. Rezná rana nemusí byť presná, na spodnej časti nového odrezku môžu zostať aj listy, ktoré niektorí záhradníci odporúčajú ponechať, pretože odrezky potom jednoduchšie zakorenia.
Odrezok potom „zapichnite“ do kvetináča. Čerstvo nasadené odrezky je vhodné prikryť sklom a umiestniť ich na slnečné miesto. Vhodná teplota na pestovanie by sa mala pohybovať okolo 25 stupňov. Obyčajné muškáty sa množia ľahšie ako previsnuté.
1. Kúpené muškáty čím skôr po príchode domov presaďte. Ak ich necháte v maličkých umelohmotných kontajneroch, veľmi rýchlo zvädnú.
2. Tieto rastlinky sú svetlomilné a teplomilné. Dobre znášajú aj prechodné zatienenie. Ideálne umiestnenie s ohľadom na svetové strany je na juh, juhovýchod či prípadne na juhozápad.
3. Počet rastlín vysadených v hrantíku sa rôzni podľa ich veľkosti. Do klasického 50 až 60 centimetrov dlhého sa dáva 5 až 7 rastlín, a to cik-cak štýlom.
4. Ideálne je muškáty zalievať v ranných či podvečerných hodinách, kedy slnko priveľmi nepáli.
5. Najvhodnejšie je vysádzať rastliny do špeciálneho substrátu na muškáty, ktorý je obohatený o perlit (prevzdušňuje) a bentonit, bohatý na ílové nerasty.
6. Substrát na muškáty začnite prihnojovať po šiestich týždňoch od výsadby.
7. Rastlinám pravidelne odstraňujte odumreté časti, ktoré ich zbytočne vysiľujú. Iba vtedy sa vám odmenia krásnymi kvetmi.