Aby vám lyže a korčule slúžili a robili radosť
Tohtoročná zima síce nenadelila toľko snehu ako vlaňajšia, no lyžiarske strediská po celom Slovensku ponúkajú kvalitnú lyžovačku. Aj príležitostí na korčuľovanie je dostatok. Športové vybavenie pre zimné športy nie je najlacnejšie. Správnym servisom nám poslúži dlhšie.
Aby ste si mohli užívať zimné aktivity, venujte čas svojim lyžiam, snowboardu či korčuliam.
Popruhy a sucho
Šetrné zaobchádzanie začína už pri prenášaní. Oplatí sa kúpa obalu alebo krytu, do ktorého uložíte lyže či snowboard. Druhým variantom je spínanie lyží dovedna pomocou štipcov alebo popruhov. Spodné plochy dosiek sa poriadne zviazané neotierajú, a tým sa šetria.
Aby ste sa zbavili snehu, neobúchavajte lyže o seba. Otrepte dosky rukavicami. Venujte čas tomu, aby ste lyže vysušili, prípadne utreli handrou. Vlhké prostredie, v ktorom lyža nevyschne, môže spôsobiť jej kratšiu životnosť.
[ad][/ad]Žehlenie lyží
Zlepšiť stav športového náčinia dokážete aj v pohodlí domova či garáže. Základná starostlivosť, do ktorej patrí voskovanie, sa vám vráti v podobe zážitku a radosti z pohybu na svahu.
Vosk pomáha lepšiemu kĺzaniu, zabraňuje oxidácii a chráni pred poškodením. Ošetruje sa ním spodná plocha lyží – sklznica. Najprv ju očistite od starej vrstvy vosku pomocou škrabky. Čistenie aj voskovanie vykonávajte v smere jazdy – teda od špičky lyží k päte. Vosk sa aplikuje rozpustený. Musí sa zažehliť špeciálnou žehličkou na voskovanie alebo aj bežnou, ktorú však už na žehlenie oblečenia zrejme nepoužijete. Výsledkom údržby je jemná rovnomerná vrstva vosku, ktorú docielite škrabkou. Ňou sa zbavte aj prebytočného vosku na hranách.
Tekuté vosky sú expresné, nezažehľujú sa. Musia stvrdnúť a zaschnúť cez noc. Mali by byť súčasťou výbavy lyžiara pri viacdňových lyžovačkách.
Na ostrie noža
Ďalším často zanedbávaným zimným športovým náčiním sú korčule. Nepodceňujte brúsenie ich nožov v servise. Zaručí vám hladký pohyb po ľade. Sušenie je alfou a omegou aj pri korčuliach. Topánku otvárajte na maximum, aby preschla a vyvetrala sa. Kovové nože môžu v dôsledku vlhka a mokrého povrchu hrdzavieť. Oplatí sa ich poriadne utrieť handričkou.
Pri prenášaní korčúľ využívajte plastové či gumené chrániče nožov. Zabránite tak ich otupeniu. Samozrejme, nedávajte chránič na mokrý nôž.