Aby vás neotravovali osy
Osa obyčajná je blanokrídly hmyz, ktorý je typický svojim žlto-čiernym sfarbením. Žije v kolóniách a hoci je pre väčšinu ľudí otravná, je užitočná, pretože opeľuje a ničí škodcov.
Šesťdesiat ôs môže v priebehu jednej hodiny uloviť až 200 múch a mušiek. Živia sa prevažne nektárom, muškami a muchami, prezretým ovocím, ale aj sladkými dobrotami z ľudskej ríše.
Osy samy nikdy neútočia, ak sa necítia ohrozené. Jed osy nie je pre človeka nebezpečný, ak nie je alergik. Na svete existuje viac ako 10-tisíc druhov tohto tvora. V súčasnom horúcom počasí sa nám zdá, že sú všade. Podľa odborníkov je ich ale každý rok rovnako. Keďže je sucho a nemajú toľko potravy inde, lietajú k ľuďom.
[ad][/ad]Citróny a čili
Na balkóne sa osvedčili pasce na osy. Do mištičky pripravte zmes rozdrveného klinčeka, nastrúhanej citrónovej kôry a čili. Takúto zmes tento nepríjemný hmyz neznáša. Odpudzuje ich do vzdialenosti až 40 centimetrov. Ak k miske postavíte aj sviečku s vôňou citróna, účinnosť sa zvýši.
Využiť môžete aj čili s cesnakom. Osvedčilo sa natrieť túto zmes na drevené doštičky a povešať ich v okolí. Pomáha aj ocot, ktorým treba potrieť prahy dverí a okraje okien.
Vôňu citrónov osy naozaj neznášajú. Ak si pripravíte namiesto sladkých nápojov citronádu, budete mať istotu, že vás nebudú otravovať.
Atrapa hniezda
Na druhej strane z piva alebo sladkého sirupu či medu môžete pripraviť pascu. Nádobu ale položte aspoň meter od miesta, kde sa budete zdržiavať. Ak budete sedieť v záhrade a popíjať pivo v plechovke, nechajte pár dúškov na dne. Takéto plechovky rozvešajte po okolitých stromoch. Osy sa v nich utopia.
Ľudia bojujú proti osám aj inými zbraňami. Existujú aj rôzne spreje či chemické prípravky. Ale v prípade, že vonku či na terase jete, nie je to vhodné. Výborným prostriedkom je imitácia osieho hniezda. Keď osy vidia cudzie hniezdo, nejdú konkurencii do revíru. Nemali by lietať v okruhu piatich metrov od atrapy. Dá sa jednoducho vyrobiť z papiera.
Nebezpečné žihadlo
Osy na rozdiel od včiel majú hladké žihadlo a vedia ho použiť aj viackrát. Včelie má na konci maličké háčiky a po jeho použití včela uhynie. Obe žihadlá je dobre vyberať pinzetou, nie prstami, pretože na každom je malý vačok s jedom, ktorý by sa tak dostal do tela. Na bodnuté miesto je dobré priložiť plátok cibule alebo vhodný chladivý krém z lekárne. Ak bodnutému človeku okrem miesta vpichu začína opúchať aj tvár, alebo sa na jeho tele vytvoria vyrážky, je potrebné ísť k lekárovi. Niektorí ľudia môžu začať aj zvracať a sťažka dýchať. Vtedy môže dôjsť aj k ohrozeniu života. Ak vás hmyz bodne do krku alebo do pery, ochladzujte sa ľadom alebo aj zmrzlinou.
[ad2][/ad2]Jednotlivé osy ale aj sršne nikdy nezabíjajte. Je to neúčinné. Po smrti totiž tento hmyz uvoľňuje látky, ktoré signalizujú ostatným, že je v blízkosti nebezpečenstvo, a preto môžu začať aj útočiť. Tak isto ich neprovokujte a zbytočne nenaháňajte. Iba ich viac podráždite a vyvoláte ich útočnú reakciu. Ak sa k vám osy vracajú vo veľkých kolóniách, využite služby deratizátora.
– Sršeň patrí medzi najväčší lietajúci hmyz a je málo ochlpený na zadočku.
– O niečo menší je čmeliak, ktorý je na rozdiel od sršňa ochlpený celý.
– Ešte menšia je osa a podobne ako sršeň nemá na zadočku chlpy.
– Včela je najmenšia a je chlpatá.