Ak chcete mať dobrú úrodu, v záhrade treba začať už teraz
Jar sa nezadržateľne blíži. Rastliny, zvieratá aj ľudia pookrievajú pod prvými hrejivými lúčmi slnka. Nastáva príjemný čas jarného záhradkárčenia.
V priebehu marca rozkvitajú narcisy, koncom mesiaca sa kvetmi obalia aj skoro kvitnúce kríky. Starostlivosť vyžadujú záhony trvaliek, jahôd, skalka aj ovocné stromy a kry. Niektoré je treba prerezať, prihnojiť a chrániť proti škodcom a chorobám. Prichádza čas prvých výsevov zeleniny na záhony či do fóliovníka, pokračuje predpestovávanie sadeníc.
Jahody
Na jahodovom záhone je potrebné odstrániť všetky suché a poškodené listy a veľmi opatrne prekypriť pôdu. Ak boli rastlinky povytiahnuté zo zeme mrazom, pritlačte ich a prihrňte zeminou. Keď už na jahodách uvidíte stredové srdiečka, prospeje im prihnojenie kompletným hnojivom na drobné ovocie. Najlepšie sú organické hnojivá. Jahodám prospievajú skvasené slepačince, ktoré sa dajú kúpiť v tekutej aj v granulovanej forme. Tiež je vhodný kravský hnoj.
Starostlivosť o stromy
V druhej polovici mesiaca môžete začať prerezávať prebujnené jablone a hrušky. Naopak, slivky, marhule a broskyne je vhodné ošetriť neskôr, v čase, keď začnú rašiť. Aby mali stromy v nadchádzajúcej sezóne dostatok sily, doprajte im dávku vyzretého kompostu či dobre odležaného hnoja. Zapravte ho zľahka pod povrch pôdy pod korunou stromu. Trojročný strom potrebuje asi 10 kg hnoja. Päťročný 20 kg, sedemročný 30 kg a deväťročný 40 kg. Starým, mohutným stromom, ktorých koruna presahuje priemer šesť metrov, je možné dodať až 100 kg hnoja.
Výsadba stromov a kríkov
Pre marhule, broskyne a nektarínky je jarný termín výsadby vhodnejší než jesenný. V marci môžete vysádzať všetky ovocné stromy. Koncom mesiaca sa vysadzujú aj okrasné opadavé listnáče či sadenice vínnej révy. Dvojročné výhony malín a ostružín, ktoré už odplodili, môžete odstrihnúť. U jednoročných je potrebné zastrihnúť poškodené či zamrznuté konce. Kríky prezrite, či nie sú napadnuté škodcami.
Výsev a sadenie zeleniny
Začiatkom mesiaca je posledný vhodný termín na výsev semien paprík a brokolice na predpestovanie sadeníc. Aby boli rastliny silné, dodržiavajte vzdialenosť medzi jednotlivými semenami aspoň 3 cm. Do polovice marca vysejte do téglikov či výsevných misiek za okno paradajky. Vyrastené rastlinky po vytvorení prvých dvoch až piatich lístkov poprepichujte. Do pareniska či fóliovníka je možné za vhodných podmienok vysievať karotku, reďkvičku, bazalku a sadiť predpestovaný raný šalát. V druhej polovici mesiaca sa na vonkajšie záhony vysieva mrkva a reďkvičky, petržlen, špenát, raný šalát, hrach, kôpor. Vysadzovať sa môže aj cibuľa sadzačka a cesnak.
Na čo v marci nezabudnúť
- Skôr, ako vyrašia nové výhony, je vhodné prerezať ruže. Prospeje aj prihnojenie. - Ak chcete rozmnožovať kríky, odoberte drevnaté odrezky už teraz. - Začínajú sa rozmnožovať škodcovia v skleníku. Proti savým škodcom je najvhodnejšia biologická ochrana alebo ekologický prípravok na báze olejov a mastných kyselín. - Nakyprené záhony s trvalkami pokryte mulčom. Zabráni stratám vody a obmedzí rast buriny. - Živé ploty z opadavých druhov drevín, ktoré ešte nedosiahli požadovanú výšku, je vhodné skrátiť. - Ak pestujete mečíky, nechaje ich hľuzy v teple narašiť. - Prezimovaný špenát podporíte v raste, ak ho prikryjete bielou netkanou textíliou.
Foto: Shutterstock