Ako si vybrať vianočný stromček?
Vianočný stromček je neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Vybrať si môžete z troch možností – živý stromček, stromček v kvetináči alebo umelý vianočný stromček.
„Živý vianočný stromček si nekúpime, nebudeme predsa ničiť naše lesy.“ Ak si niečo podobné hovoríte každý rok a trávite Vianoce pred nepodarenou imitáciou, vedzte, že je to zbytočné.
Stromčeky na sviatky sa pestujú na špeciálnych plantážach alebo sa prerezávajú v lesoch. Pre umelý stromček hovorí skôr to, že Vianoce s ním sú pohodlnejšie, a že po počiatočnej vyššej investícii vyjde nakoniec lacnejšie. Niekomu môže prekážať, že živý stromček sa po pár týždňoch vyhodí, a preto si zvolia živý, ale v kvetináči.
Živé stromčeky
U nás sa predávajú predovšetkým smreky, borovice a jedle. Najčastejšie ich dostanete kúpiť na trhovisku alebo pred obchodnými centrami. Nakupujte radšej stromčeky, ktoré sú uskladnené vonku.
Dobrého predajcu spoznáte podľa toho, že má jasne dané ceny a poradí, ako sa o stromček starať. Predavač vám môže kmeň stromčeka upraviť, aby ste ho vedeli lepšie vložiť do stojana. Má to však jednu nevýhodu, pretože stromček môže skôr uschnúť.
„Stromček pred tým, ako ho umiestnime do stojanu a prenesieme do interiéru treba čerstvo orezať, aby sa voda, ktorú by sme mali stromčeku dopriať, dostala cez kmienok a popod kôru kapilárami až k vetvičkám. Ak ho orežete oveľa skôr, kapiláry sa uzatvoria a stromček rýchlejšie uschne,“ upozornil vedúci Oddelenia deko ratívnej flóry v košickej Botanickej záhrade Róbert Gregorek.
Aký si vybrať
Najprv si zvoľte druh. Smreky síce majú hustejšiu korunu, ale nemajú takú trvanlivosť ako borovice, ktorých koruna je o niečo redšia. Ak však chcete, aby stromček dlho vydržal a mal aj hustú korunu, stavte na jedľu. Lepšie sa vám bude zdobiť stromček so súmerným tvarom a pravidelnými vetvami. Skontrolujte si stav aj farbu ihličia, či nie je viditeľne oschnuté alebo nejako netradične zafarbené. Vo všeobecnosti viac vydržia ihličnany s prívlastkom strieborný. Vždy si dajte stromček predviesť, žiadajte jeho vybalenie zo sieťky. Ihličie nesmie v žiadnom prípade opadávať a stromček by nemal vo veľkej miere roniť živicu.
Patrí najprv do chladu
„Ak si stromček kúpite už v tomto čase, určite ho umiestnite v chladnejších priestoroch alebo na balkóne. Ten by však nemal byť orientovaný na južnú stranu, pretože slnko by stromčeku ublížilo. Vybaľte ho zo siete, aby sa vetvičky uvoľnili a neničili,“ dozvedeli sme sa od Róberta Gregorka. „Stromček môže vypiť aj pol litra vody denne, hlavne, ak je umiestnený pri okne, kde naň svieti slnko a ak je v miestnosti veľmi teplo. V izbe využívajte stojan s miskou na vodu. Do nádoby s vodou môžete pridať aj hnojivá, ktoré sa používajú na rezané kvety a ich zložkou je izochinolín citrát, ba dokonca môžete pridať aj trochu cukru, ktorý stromčeku dodá glukózu. Vyhnite sa jeho umiestneniu pri radiátore.“
Najčastejšie druhy vhodných ihličnanov
Smrek jedľový – Klasický slovenský vianočný stromček s krátkym a tuhým ihličím a hustými konármi. Bez vody opadne veľmi skoro, avšak cenovo je najprístupnejší a najčastejšie zdobí domácnosti.
Smrek strieborný – Pochádza zo Severnej Ameriky, má sivozelené až strieborné ihličie, vetvičky sú husté a pevné. Pozor, veľmi pichá, ale vydrží dlhšie.
Borovica lesná – Má dlhšie ihličie ako smrek či jedľa. Koruna je redšia, kužeľovitá, vetvy sú ďalej od seba. Vydrží oveľa dlhšie ako smrek.
Borovica čierna – Jej pôvod je v rakúskych Alpách. Má dlhšie ihličie (od 8 až do 15 cm), širšiu a pevnú korunu. Je atraktívnejšia, ale potrebuje viac miesta.
Normandská jedľa – Nazýva sa tiež kaukazská a je to ten istý druh. Pestuje sa na tento účel, má veľké a dobre vyvinuté ihličie, jej cena je však vyššia.
Jedľa – V ponuke sú rôzne kultivary - biela, obrovská či strieborná. Strieborná má dlhšie, dosť nepraktické ihličie. Rastie veľmi pravidelne, dlho vydrží, takmer neopadáva, ale je najdrahšia
Smriečok kúpite aj v kontajneri
Košická Správa mestskej zelene prenajíma stromček za 25 €. V cene je dovoz aj odvoz (momentálne sú už všetky rezervované). „V prípade, že si kúpite alebo prenajmete živý stromček v kvetináči, vo väčšine prípadov v ňom bude zasadený smrek pančičov. Vzhľadovo je to niečo medzi jedličkou a smrekom. Je štíhly, a tým pomerne praktický, lebo nezaberá veľa miesta. Jeho trvanlivosť je veľmi dlhá. Interiér zvláda pomerne dobre, avšak treba sa oň veľmi dobre starať,“ dozvedeli sme sa od Róberta Gregorka.
„Takýto stromček treba pravidelne polievať. Nie je vhodná miska pod kvetináčom, ani ho netreba obťažovať hnojivami. Substrát má byť vlhký, nie mokrý. V interiéri ich nechávajte len na nevyhnutne dlhý čas. Presun z vonku do vnútra a opačne by mal byť pozvoľný, pretože je to pre rastlinu veľký šok. Má zmysel si robiť nádeje, že rastlina, ktorá strávi určitý čas v interiéri, potom ešte bude mať nejakú budúcu perspektívu. Ak rastlina už raz bola využitá ako vianočný stromček, viac ju už takto netreba zaťažovať. Regenerácia bude trvať určite viac rokov.“
Foto: Shutterstock