Ako zavesiť predmety
Zdanlivo ľahká úloha – zavesiť policu, zrkadlo či obraz na stenu. Niekedy sa to však dosť podstatne skomplikuje.
Čo si ľudia najviac svojpomocne v byte robia? Ak by to niekto spočítal, tak by určite vyhralo vešanie nejakých predmetov na stenu. Upevňovanie má určité úskalia, ktoré sa však dajú prekonať voľbou vhodných upevňovacích materiálov.
Klince
S pribíjaním klincov má mnoho ľudí zlé skúsenosti. Ale veľakrát je to najjednoduchšie riešenie. Ak sa ich rozhodnete použiť, vyberajte špeciálne kalené ci inak tvrdené. Klince do betónu bývajú bežne dostupné v železiarstve či v hobby obchodoch. Môžu sa použiť aj do iných typov muriva. Podstatou je, aby boli dostatočné odolné proti ohnutiu pri zabíjaní do múra. Do panelov sa klince dajú aj nastreliť. Pištoľ si môžete požičať v požičovni náradia. Aby sa nestalo, že ich prestrelíte cez stenu, videá na internete odporúčajú nasunúť na klinec korkovú zátku, ktorú potom odrežete nožom. Používajte klince s kruhovou plastovou podložkou, ktoré zabránia ich ohnutiu.
Hmoždinky
Hmoždinka je dutá plastová pomôcka na upevňovanie skrutiek do steny. Pred jej umiestnením je potrebné vyvŕtať do steny otvor, do ktorého sa vloží. Nezabudnite na vhodný typ vrtáka, aby sa vám stena netrúsila. Na trhu existuje veľké množstvo typov hmoždiniek a výber nie je niekedy jednoduchý. Základným kritériom je materiál, v ktorom má hmoždinka so skrutkou udržať bremeno. Najčastejšie používanou je plastová rozperka do betónu a plného muriva. Na upevňovanie do dutín sa používa sklopná alebo pružná zaklápacia hmoždinka z plastu alebo kovu. Dutinová hmoždinka je určená na upevňovanie do sadrokartónovej dosky.
Sadrokartón a drevotrieska
Do týchto materiálov sú vhodné špeciálne skrutkovacie pérové hmoždinky alebo hmoždinky a kotvy s takzvaným tvarovým stykom. Do sadrokartónu a drevotriesky sa odporúčajú nylonové hmoždinky typu GK. Majú kónický tvar a ostrý závit. Vhodné sú aj pre sadrokartón s obkladačkami.
Čo do betónu
Do takéhoto muriva možno použiť väčšinu hmoždiniek. Ale stojí za úvahu aj použitie chemickej kotvy. Jej aplikácia nie je zložitá. Do otvoru v pevnom materiáli vpravíme chemickú maltu z kartuše s nasadeným nadstavcom a potom vložíme skrutku, ktorú stuhnutá chemická malta zafixuje. Jej použitie je vhodné aj do drobiaceho sa muriva, či inej, nie veľmi pevnej steny. V takom prípade je vhodné vložiť do dutiny sieťku, vytlačiť maltu a až tak vložiť skrutku.
8 tipov na vešanie obrazov
1. V múzeách sa obrazy vešajú väčšinou tak, aby bol ich stred cca 1,5 m nad zemou.
2. Je jednoduchšie použiť vodováhu a udržať tak obraz stále rovný za pomoci dvoch háčikov, a to aj v prípade, že je váš obraz ľahký.
3. Ak chcete zavesiť viac obrazov v rôznych výškach, je dobré si určiť rovnaký stred pre oba obrazy. Určite si polovicu výšky každého z obrazov. Budete tak vedieť, kam presne umiestniť háčiky.
4. V hobby obchodoch sa predávajú aj špeciálne balíčky, ktoré obsahujú všetko potrebné na vešanie – napríklad aj posuvné koľajnice. Môžete tak s obrázkami hýbať po stene alebo pridávať ďalšie obrazy, bez toho, aby ste museli vŕtať ďalšie diery.
5. Pri vŕtaní a meraní si odložte obraz bokom, aby ste si ho nepoškodili.
6. Budte veľmi opatrní pri vyvrtávaní otvorov, aby ste v stene nepretrhli elektrické káble.
7. Vždy vyberajte také háčiky či klince, aby vám obraz udržali na stene.
8. Aj stena musí byt dostatočne pevná, aby váš obraz udržala.
Foto: Shutterstock