Alkohol v krvi pri škodovej udalosti má veľký vplyv na poistné plnenie
Až 11 % všetkých dopravných nehôd zapríčinil v minulom roku alkohol. Podľa policajných štatistík išlo o 1 564 dopravných nehôd. Alkohol alebo omamné látky poisťovne pri poistných udalostiach netolerujú a ak sú zistené v krvi, môže dotyčný prísť o poistné plnenie.
Piť alkohol pred jazdou je absolútne neprípustné. Polícia však každoročne upozorňuje vodičov, aby nepodceňovali ani tzv. zostatkový alkohol a nesadali si ráno za volant po prehýrenej noci. Podľa polície totiž stúpa riziko nehody pri 0,5 promile o 100 % a v prípade 0,8 promile až o 400 %.
Zodpovednosť nesie aj spolujazdec
Jazda pod vplyvom alkoholu sa považuje za hrubé porušenie základných pravidiel cestnej premávky. „V prípade dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu poisťovňa vyplatí z povinného zmluvného poistenia plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta regresom vymáhať náhradu škody v plnej výške,“ hovorí Martin Križan, šéf likvidácie škôd z poistenia motorových vozidiel jednej z poisťovni pôsobiacich na slovenskom trhu.
V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie dokonca zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec. „Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie,“ upozorňuje Križan.
Zníženie poistného
Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa kráti poistné plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle. Podľa platných poistných podmienok môže poisťovňa v prípade zistenia požitia alkoholu alebo návykových látok primerane znížiť poistné plnenie, v praxi poisťovňa uplatňuje zníženie až do výšky 50 %.
Poisťovňa, podľa Križana, koncom minulého roka riešila prípad, keď poistený vodič pod vplyvom alkoholu v noci počas jazdy v obci poškodil 13 zaparkovaných vozidiel. K nehodám bola privolaná polícia, ktorá prípad zdokumentovala.
Niektoré poškodené vozidlá však boli nahlásené až v priebehu nasledujúceho dňa, keďže vodič jazdil pod vplyvom alkoholu pomerne dlho a poškodenia vozidiel boli zistené na viacerých miestach v okolí obce. Identifikovali ich podľa toho, že na poškodených vozidlách ostali stopy po farbe vozidla, ktorým jazdil opitý vodič. Vodičovi namerala polícia v krvi 2 promile alkoholu.
• udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej nebola usmrtená ani zranená osoba,
• nebola poškodená cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
• neunikli nebezpečné látky
• udalosť pri ktorej, na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona, v súčasnosti je to hodnota 3 990 eur.
Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
(zdroj: financnykompas.sk)
Čítajte aj:
[ad][/ad]