Bezpečnostní manažéri v praxi
Výcvikové centrum prežitia v sťažených podmienkach Vysokej školy bezpečnostného manažérstva v Košiciach (VŠBM) v obci Kysak privítalo v apríli partnerské organizácie na súčinnostnom cvičení Integrovaného bezpečnostného systému s témou udalosti s hromadným postihnutím (UHPO) vo forme hromadnej dopravnej nehody.
Spestrením už v poradí druhého ročníka tohto podujatia bolo zakomponovanie rizika infekčnej nákazy do scenára udalosti. Táto tematika si vyžiadala výrazne odlišné postupy a zaťaženie zasahujúcich, ako aj nasadenie špeciálnej techniky a špecifických manažérskych postupov záchrany.
Na podujatí participovali okrem Prešovskej univerzity v Prešove a Technickej univerzity vo Zvolene aj profesionáli zo zložiek Integrovaného záchranného systému (IZS), a to Hasičského a záchranného zboru, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby a spoločnosti Košická záchranka a Falck Záchranná a.s.

Pomenovať a naliehavo riešiť
Samotný priebeh podujatia, postoj organizátorov, aktérov a v neposlednom rade aj hostí z odbornej komunity poukázal na snahu problémy fungovania IZS pomenovať a naliehavo ich riešiť. Ideálnym spojivom sa v tomto trende javí práve akademická komunita bezpečnostných odborov.
Okrem primárnej úlohy preveriť znalosti a schopnosti záchranárov malo toto podujatie za cieľ poukázať na potrebu budovania efektívnej súčinnosti všetkých zúčastnených zložiek, čo je často v praxi problematické.
Potreba manažérskeho vzdelania
V tomto duchu sa ako hostia podujatia zúčastnili mnohí zástupcovia krízových, policajných, zdravotníckych a hasičských zložiek a civilnej ochrany. Rozhodcovské výsledky cvičenia dvoch odlišných simulovaných udalostí boli prezentované aktérom cvičenia a poukázali na výbornú odbornú pripravenosť zasahujúcich, avšak problematické boli oblasti správneho manažmentu činnosti a neformálnej spolupráce.
V tomto smere sa javí úloha VŠBM ako kľúčová pri dopĺňaní manažérskeho vzdelania, čoho dôkazom je aj fakt, že medzi zasahujúcimi profesionálmi Hasičského a záchranného zboru a Záchrannej zdravotnej služby bolo mnoho absolventov VŠBM.
Aktívna prax s externým štúdiom
Priestor rozširovania si vzdelania a manažérskych schopností preukazuje aj záujem absolventov študijného odboru Záchranné služby pokračovať v príbuznom inžinierskom štúdiu práve na VŠBM. Ich aktívna prax v záchranných zložkách je v kombinácii s externým štúdiom (ktoré pre Bc. trvá naďalej len 3 roky a pre Ing. len 2 roky) efektívnou kombináciou pre zvyšovanie kvality výkonu ich činnosti v prospech nás všetkých.
Možnosť poslednýkrát študovať v nepredĺženej dĺžke štúdia aj v akademickom roku 2019/2020, a to v trvaní: Bc. len tri a Ing. len dva roky. Viac informácií na tel. č.: 055/727 43 20 a 0911 635 162, online na www.vsbm.sk.
(SZ)