Čerstvé, voňavé a chutné – pripravované inovatívnou metódou cool rising
Pekáreň VAMEX, a. s., Košice prešla dlhým vývojom od malej pekárničky až po priemyselnú pekáreň. Aby na ich predajných miestach mali vždy najkvalitnejšie výrobky, snažia sa neustále zdokonaľovať. Pri hľadaní nových technológií, ktoré môžu zvýšiť kvalitu, ich zaujala patentovaná, pôvodom nemecká výroba cool rising.
Rodinná a slovenská firma VAMEX, a. s., Košice je v súčasnosti najväčšou pekárňou čerstvého pečiva na Slovensku situovanou na jednom mieste. Už viac ako dve desaťročia buduje silnú značku a každý deň prináša zákazníkom na stôl množstvo čerstvých výrobkov. Pri zvyšovaní kvality a hľadaní nových technológií ich zaujala metóda cool rising, ktorá sa často využíva hlavne v západnej Európe. Rozhodli sa ju do výroby zapracovať. Na chutný výsledok nebolo treba dlho čakať…
Čo je metóda cool rising?
Je to v podstate spomalené kysnutie, resp. kysnutie výrobkov v chlade (pozor! nie v mraze). Výrobky sa vyrobia a uložia do špeciálnych prepraviek (nie mraziarenských) a následne do špeciálnych boxov. V nich prebieha časový program, ktorý udržiava stanovenú vlhkosť a teplotu. Potom sa výrobky dodajú v prepravkách ako podkysnuté cesto priamo na predajne, kde ich pre zákazníkov personál upečie a vy máte možnosť si kúpiť teplé pečivo priamo z pece. Jednoducho povedané – ide o výrobu pekárenského polotovaru spomalením kysnutia pomocou kontrolovaného chladenia.
Podstatný rozdiel medzi cool rising a bežnými technológiami je predovšetkým v dlhšom kysnutí a rovnako aj odlišnom spracovaní cesta. Táto metóda si vyžaduje mimoriadne kvalitné suroviny a prísne dodržiavanie celého postupu a technológie. Výsledkom je potom výnimočná chuť a čerstvosť, ktorá je neporovnateľná napríklad s upečením rozpekaného mrazeného pečiva, polotovarov.
Chutné výrobky od VAMEX, a. s., Košice metódou cool rising
Maslový rožok, brioška viaczrnná, pletenka maslová, sedliacky rožok, kváskový chlieb či maslový croissant sú vyrábané práve touto metódou. Každý má určitú pridanú hodnotu, ktorou nie je len lahodná chuť. Napríklad maslový rožok obsahuje 10 percent mlieka a 12 percent masla, čím pri zahryznutí zacítite dokonalú maslovú chuť. Do rožka sa nepridáva žiadny margarín, či iné obdoby masla, ale skutočné maslo. Podobne je na tom aj maslový croissant, ktorý obsahuje až 15 percent masla a 17 percent mlieka.
Viaczrnná brioška obsahuje okrem masla aj brusnice. Na vrchu vás očarí škoricová žmolenka, ktorá jej dodáva unikátnu chuť. Podobným produktom je maslová pletenka, v ktorej sa nájdu tí, ktorí brusnice radi nemajú. Ak by ste si radšej dali niečo slané, odporúčame sedliacky rožok. Ohúri vás na ňom restovaná cibuľka, syr či vôňa cesnaku.
Nemeckou metódou vyrábaný aj kváskový chlebík
Pri jedení chleba zapájame všetky zmysly. Hmatom nás zláka dokonale prepečená kôrka, čuchom cítime neodolateľnú vôňu, sluchom počujeme praskanie kôrky pod nožom a zrakom vnímame jemnosť striedky. Chuť je čerešničkou na torte. Ak milujete chlebík, určite vyskúšajte kváskový, ktorý je vyrábaný metódou cool rising. Je pripravovaný z pravého ražného kvásku, absolútne bez droždia a bez pridaných „éčok“. Celý proces vypestovania vlastného kvásku trvá aj 14 dní, takže príprava tohto chlebíka chce naozaj veľa času, trpezlivosti a hlavne dodržiavania všetkých procesov, ktoré s kváskom súvisia.
Pozitívne účinky
Mnohým ľuďom sa vďaka kváskovému chlebu zlepšilo trávenie. Hlavnou úlohou kvasenia je rozloženie lepku a iných ťažko stráviteľných zložiek obilia. Kým v kvásku z múky a vody nájdeme baktérie mliečneho kvasenia, čiže nám prospešné baktérie, ktoré zlepšujú imunitu, tak v kvase z droždia sú baktérie tzv. alkoholového kvasenia. Tie môžu zaťažovať ľudí s tráviacimi problémami a spôsobovať u nich prekyslenie organizmu. Pre ľudí bez tráviacich problémov sú však neškodné.