Čo robiť, ak zmeškáte lietadlo
Leteckú dopravu využívame čoraz častejšie a väčšinou je cestovanie lietadlom rýchle a bezproblémové, no občas sa vyskytnú aj nepredvídateľné situácie. Aj pri najlepšej vôli a dobrom plánovaní sa môže stať, že váš let zmeškáte alebo nestihnete svoj prípoj už priamo na letisku. Čo robiť v takejto situácii?
Pre tých, ktorí necestujú lietadlom pravidelne, sú takéto okolnosti výnimočné a veľmi stresujúce, ale v leteckej doprave sa to stáva pomerne bežne. Väčšina prepravných spoločností má nastavený určitý režim, ako tieto situácie riešiť. Všeobecne sa dá povedať, že vo veľkých dopravných uzloch sú ústretovejší, ako na malých letiskách. Ale nikdy neklesajte na duchu. S chladnou hlavou sa dá vybaviť veľa vecí.
Kontaktujte prepravcu
„Hneď, ako viete, že vám hrozí meškanie, kontaktujte svojho prepravcu. V niektorých prípadoch, špeciálne, ak sa už nachádzate na danom letisku a ide len o minúty, je letecká spoločnosť schopná let kvôli vám pozdržať. Inokedy vás môžu pomerne operatívne presadiť na let nasledujúci,“ vysvetľuje Juraj Uvíra z CK Victory Travel.
Niekde bezplatne, inde za poplatok
V prípade, že let naozaj zmeškáte, existuje viacero možností, ktoré závisia od ústretovosti prepravcu. Niektorí sú schopní vám let bezplatne zmeniť na neskorší, niekde musíte doplatiť rezervačný poplatok, inde si musíte kúpiť novú letenku. Ak ste letenku kupovali cez sprostredkovateľa, určite pomôže kontaktovať aj jeho, môže vám totiž zabezpečiť iný let alebo pomôcť pri rokovaní s aerolíniami.
Nezabudnite na poistné
Celý čas myslite na to, že miera ústupku prepravcu záleží na jeho dobrej vôle, a preto sa odporúča správať sa čo najpríjemnejšie a zdôrazniť, že situácia, ktorá sa vám stala, bola mimo vašu kontrolu. V niektorých prípadoch, napríklad ak meškanie vášho prvého letu bolo spôsobené poveternostnými podmienkami, vám dodatočné náklady na novú letenku môže pokryť aj dobré cestovné poistenie.
Ak máte problém cestou na letisko…
Aj keď si nechávate časovú rezervu, nepredvídateľné situácie sa v doprave stávajú často. Havária a následné kolóny, meškajúci vlak, defekt, zdržať vás môže čokoľvek.
Ihneď, ako budete vedieť, že meškáte, kontaktujte svojho dopravcu. Nenechávajte to na poslednú chvíľu a vždy sa pokúste na letisko dôjsť, hoci aj s oneskorením. Ak budete mať šťastie, môže sa stať, že váš let mešká tiež. Tým, že vaša letecká spoločnosť bude o vás vedieť, môže vám predĺžiť check-in alebo vám rovno povie, ku ktorému odbavovaciemu okienku máte ísť a personál bude na vás pripravený.
Prestupovanie
Ešte napínavejšie a komplikovanejšie situácie bývajú, ak máte nadväzujúce lety a musíte presadať. Ak máte nadväzujúce lety s pomerne malou časovou rezervou, upozornite palubný personál v prvom lietadle. Už oni môžu informovať pracovníkov nasledujúceho letu o vašom meškaní. Zistia vám, z akého terminálu a brány následne odlietate, zabezpečia prednostné vystúpenie z lietadla. „Ak sú pracovníci extra ochotní, pokúsia sa vám zabezpečiť elektromobil (podobný ako golfový vozík) a meškajúcich pasažierov prednostne a rýchlo prevezú cez letiskovú halu. Dokážu vám tiež zariadiť prednostný check-in batožiny,“ hovorí zo skúseností Juraj Uvíra.
Komplikácie prvého letu
Ak ste prípoj zmeškali kvôli komplikáciám s prvým letom, ďalší postup závisí aj od toho, či letíte s tými istými alebo inými aerolíniami. Ak je prepravca rovnaký, vôbec si nerobte starosti, je takmer isté, že do cieľovej destinácie sa dostanete bez ďalších nákladov v nasledujúcom spoji. Ak je prepravca iný, môžete žiadať u toho prvého náhradu nákladov, ktoré vám v dôsledku meškania vznikli. Pozor na lety nízkonákladových spoločností. Síce sa do tranzitného miesta dostanete lacnejšie, ale často majú práve oni špecificky uvedené v prepravných podmienkach, že nenesú žiadnu zodpovednosť v prípade, že pre ich meškanie nestihnete nadväzujúci spoj. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú ich ceny také nízke. Ak sa už rozhodnete ich služby využiť, ubezpečte sa, že máte na prestup dostatočnú časovú rezervu.
Ako predísť zmeškaniu ďalšieho letu
– Vždy si prestavte hodinky na čas v cieľovej destinácii.
– Ak si nie ste istí, aký je čas, spýtajte sa palubného personálu alebo na infopulte letiska.
– V prípade, že máte dostatok času a plánujete ho stráviť príjemným jedlom alebo nákupmi, nastavte si alarm, aby ste sa včas odobrali k svojej bráne.
– Poriadne si skontrolujte vašu druhú letenku: spoločnosť, s ktorou letíte, terminál, čas. Často sa totiž stane, že si pri kúpe letenky neuvedomíte, že v tranzitnom bode nie je len jedno letisko, ale dve a druhý let máte z opačného konca mesta.
Foto: shutterstock
Podobné články:
- Cestovná kancelária Ferrotour oslavuje 25 rokov
- Dobrodružné dievčatá: Z Košíc stopom až do Iránu
- Košičania jazdia často na dovolenku autom
- FOTO A Prvé lietadlo na linke Košice – Varšava odletelo
- Cestujeme so psíkom na dovolenku