Čo s nechcenými darčekmi?
Určite to poznáte – rozbalíte si darček a zistíte, že ho vôbec nepotrebujete, nehodí sa vám alebo sa vám vyslovene nepáči. Ak nechcete takýto darček držať v skrini a je vám ľúto ho vyhodiť, môžete ho skúsiť predať v nejakom bazári, alebo ho darovať na charitu. Ďalšou možnosťou je podarovať ho ďalej, niekomu z vášho okolia.
Ak chcete dar posunúť niekomu inému, nemusíte vyberať ľudí len zo svojich blízkych. Porozmýšľajte aj nad alternatívou venovať nechcené oblečenie, knihy či spotrebiče ľuďom v núdzi. Môžete tak potešiť konkrétnych ľudí alebo podarovať veci charitným domom, ktoré už budú vedieť, ako s nimi naložiť. Nezabúdajte – viac šťastia je v dávaní. A týmto spôsobom vám nechcený darček nakoniec predsa len urobí radosť.
[ad][/ad]Dopátrajte sa bločku
Obvykle platí, že takzvaná nevydarená kúpa sa dá stornovať. V prípade vianočných darčekov je to trochu zložitejšie, keďže sa musíte dopátrať k pokladničnému dokladu. Nevzdávajte to. Väčšina z nás stále verí, že vyhrá bločkovú lotériu, preto je viac než isté, že si malý biely papierik darca uchoval.
Pozor však, čas vám beží. Možnosť vrátenia tovaru je v rôznych obchodoch odlišná, treba si ju preto ustrážiť. Navyše, v niektorých prípadoch je výmena či vrátenie darčeka založené na dobrej vôli obchodníka. Niektorí obchodníci požadujú aj pôvodný obal. Vrátený tovar nemôže byť poškodený alebo zničený a niektoré predajne vyžadujú všetky originálne etikety a visačky.
Kúpa cez internet
Ak bol darček kupovaný cez internet, môže ho vrátiť darca i obdarovaný, avšak len v prípade, ak mu darca dá doklad o kúpe. Tovar môžete vrátiť prevažne v zákonnej 14-dňovej lehote, niektoré predajne ale poskytujú aj dlhšiu dobu. Na stránke predajcu si musíte najskôr zistiť podmienky vrátenia tovaru, teda všetky podrobnosti reklamácie. Príslušné informácie nájdete na stránke každého poctivého predajcu.
Vo väčšine prípadov musíte balík zaslať na adresu obchodu osobne, niektoré však ponúkajú výhodu vyzdvihnutia balíka od vás ich kuriérom. Ak si chcete uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy, musíte o tom obchodníka informovať, nielen mu zaslať balík. Môžete to urobiť napríklad tak, že k zabalenému tovaru pridáte písomné vyhlásenie, zašlete e-mail alebo vyplníte online formulár na jeho stránke.
[article slug=”navstivili-ste-uz-swap”][/article]Kamenné predajne
Rozdielny postup je v kamennej predajni. Keďže si v nej kupujúci môže tovar prezrieť a vyskúšať, pri jeho vrátení obchodník požaduje vysvetlenie, prečo ste sa ho rozhodli vrátiť. Väčšinou nestačí zdôvodnenie, že sa vám produkt už nepáči. V podstate je to na dobrej vôli predajcu, či vašej požiadavke vyhovie. V obchode vám môže narvrhnúť tiež možnosť výmeny tovaru za iný, alebo za poukážku s kreditom na ďalší nákup. V rámci svojich marketingových kampaní však niektoré predajne ešte pred Vianocami sľubovali, že za nevyhovujúce darčeky vám vrátia peniaze.
(SZ, JV)
Pri darovaní daru nezabúdajte na niekoľko zásad
Vyhnite sa trapasu
Nikdy takýto darček neposuňte niekomu, kto pozná osobu, ktorá vám ho darovala. Predíďte tak trápnemu momentu, keď sa váš dobre mienený úmysel zmení na zahanbujúci okamih. A aby ste nezabudli od koho ste dar dostali, prilepte si naň lístoček s menom darcu.
Darujte to, čo má význam
Základ pri zbavovaní sa nechcených darčekov je, aby ste osobe darovali len to, čo by ste pre ňu vybrali aj v obchode, alebo niečo, čo určite potrebuje a využije. Ak ide o zbytočnosť, ktorú neviete využiť ani vy, je pravdepodobné, že ju nevyužije ani obdarovaný.
Osobný dar
Ak nechcete, aby darček pôsobil prvoplánovo a mal osobnejší charakter, pridajte k nemu milý odkaz či venovanie. Foto rámček napríklad môžete doplniť spoločnou fotkou a vyčarujete tak dokonalý osobný dar.
Darček pekne zabaľte
Keďže vám výber darčeka netrval príliš dlho, ušetrený čas a námahu venujte jeho baleniu. A nesiahnite len po taštičke či krabici. Darček zabalený do pekného baliaceho papiera určite zanechá lepší dojem.
Nie osobné dary
Darček, ktorý ste dostali od rodiny či blízkej osoby, by ste nikdy nemali darovať. Či už je to brošňa po starej mame alebo ručne upletený šál, mali by ste si ich nechať. A to aj napriek tomu, že viete, že ich nevyužijete alebo sa vám nepáčia. Pochopiteľne, darovať by ste nemali ani predmet s vašim menom či monogramom.
[ad2][/ad2](HUN)