Desať tipov, ako ušetriť peniaze
Súčasná kríza mnohých z nás opäť upozornila na to, aké dôležité je mať finančné rezervy na horšie časy. Podľa prieskumov až tri štvrtiny Slovákov jednoducho nemajú dostatok úspor. Keď potom príde neplánová strata zamestnania alebo nečakané havarijné výdavky, nastáva problém.
Najčastejšími dôvodmi, prečo míňame viac peňazí, ako by sme mali, je neexistujúci finančný plán a bezhlavé nakupovanie. Pravidelné sporenie či investovanie, optimalizácia úverov a striktný rozpočet však môžu na našom bankovom konte urobiť nemalý rozdiel.
Či už si to uvedomujeme alebo nie, každý z nás v súčasnosti potrebuje pre seba, pre rodinu, do domácnosti či na zábavu množstvo vecí. Preto nakupujeme stále častejšie. Obchody sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, všetko si môžete kúpiť z pohodlia vášho domova a prinesú vám to až k dverám.
Takýmto spôsobom dokážeme minúť veľa peňazí aj na veci, ktoré možno práve nepotrebujeme, alebo ich môžeme získať aj podstatne výhodnejšie, prípadne uveríme príliš dobrému marketingu, podľahneme momentálnej nálade, no a stáva sa aj to, že vyhodíme priveľa peňazí na nesprávne produkty.
Ak ku všetkým týmto výdavkom napokon prirátame splátky úverov, hypotéky, platenie účtov a bežné výdavky na živobytie, na úspory akosi nie je priestor. Dá sa to však zmeniť.
Vyznať sa v tom všetkom nie je vždy jednoduché. Našťastie existuje niekoľko fungujúcich tipov a trikov, ako si splniť svoje potreby a brať pritom ohľadom aj na svoje financie.
1. Finančný plán a striktný rozpočet
Ak si zo svojho mesačného príjmu odpočítate všetky splátky, účty a poistenia, koľko peňazí vám zostane? Táto suma je maximum, ktorú môžete využiť na bežnú spotrebu každý mesiac. Spadá sem bežná spotreba, ale aj rôzne príležitostné nákupy. Viete, že ju nemôžete prekročiť. Ale nemusíte ju ani minúť až na nulu.
Urobte si prehľad všetkých vašich výdavkov, aj tých najmenších, zanalyzujte ich a pozrite sa na to, kde najviac míňate, nakoľko je to potrebné, čo dokážete skresať, kde si utiahnuť opasok a naopak, čo je nevyhnutné.
Mesačne by ste si mali na sporenie a dôchodok odkladať 10 až 30 % zo svojho príjmu. V ideálnom prípade by mal mať človek na účte finančnú rezervu rovnajúcu sa 7-násobku jeho priemerného mesačného platu. Ak sa vám to nedarí dosiahnuť, je načase pozrieť sa na svoj rozpočet.
2. Optimalizujte vaše úvery
Najťažším finančným bremenom mnohých Slovákov v súčasnosti je hypotéka. Pekné vlastné bývanie nie je lacné. Aj s týmto si však môžete pomôcť. Informujte sa o možnosti refinancovania vašej hypotéky, pozrite si aktuálne ponuky a možnosti vo vašej banke, prípadne sa pokojne pozrite na ponuky iných bánk, ktoré by vám mohli vytvoriť oveľa výhodnejšie splátky.
To isté môžete urobiť aj s prípadnými ďalšími úvermi. Ak ich máte viac, môžete ich spojiť do jednej splátky a platiť výrazne menej. Navyše pri refinancovaní hypotéky môžete často spojiť do jednej splátky aj ďalšie vaše úvery, budete tak všetko splácať naraz v jednej splátke, ktorá bude určite nižšia ako súčet všetkých úverov predtým dohromady. Okrem toho môžete pri refinancovaní získať aj peniaze navyše.
3. Šetrite v domácnosti
Neplatíte priveľa za elektrinu? A čo váš internet alebo televízia? Ak ide o energie, spotrebu dokážete znížiť striedmejším prístupom, možno investíciou do tepelnej izolácie, úspornými žiarovkami alebo pravidelnou aj zdraviu prospešnou studenou sprchou.
V prípade služieb ako internet, televízia či telefón môžete zvážiť, či vám nestačí lacnejší program alebo jednoducho skúste vyhľadať lepšiu ponuku u konkurenčného operátora. Boj o zákazníkov dokážete využiť vo svoj prospech.
Ak na to máte čas a schopnosti, zvážte namiesto každodenných výdavkov za obedy v práci, varenie. To vám pomôže ušetriť či už žijete sami alebo máte rodinu. A okrem toho sa pravdepodobne vďaka tomu začnete stravovať aj zdravšie. Ak by ste naozaj hľadali inšpiráciu pre zdravé domáce recepty alebo návod ako schudnúť len vďaka jedálničku, rozhodne vám s tým pomôže fitlist.sk.
4. Plánujte nákupy a píšte si zoznamy
Ak často nakupujete v kamenných predajniach, je dôležité nepodľahnúť nutkaniu siahnuť po všetkom, čo sa na vás „usmieva“ z regálov. Všetci vieme, ako to dopadne, keď vkročíme do potravín hladní, alebo sa vyberieme hľadať iba ideálne tenisky a vrátime sa domov s troma plnými taškami.
Ideálnym spôsobom je vyraziť z domu na nákupy s jasným cieľom, plánom a nákupným zoznamom. Niekedy veľmi pomôže aj vopred stanovený limit peňazí, koľko si dovolíte minúť.
Tak budete vedieť, ktoré obchody kedy navštívite, čo presne hľadáte a potrebujete, a po návrate nebudete smutne a nechápavo čítať pokladničné bloky. Naopak, rýchlo zistíte, že máte všetko, čo ste potrebovali a možno vám ešte zostali peniaze, ktoré si môžete odložiť, alebo si za ne urobiť radosť nabudúce.
5. Nakupujte online, ale rozumne
Je všeobecne známe, že v online obchodoch získate rovnaké produkty za výrazne nižšiu cenu ako v kamenných predajniach. To je silný dôvod, prečo by ste mali zvážiť nakupovanie v eshopoch. Má to však aj háčik. Nakupovanie online je natoľko pohodlné, jednoduché a dostupné, že vás to opäť zvádza nakupovať viac. Čo je niekedy užitočné, no inokedy na škodu.
Ak navštívite stránku eshopu, kde hľadáte konkrétny produkt, určite často zablúdite očami aj k iným „drobnostiam“, ktoré vyzerajú veľmi dobre a určite si ich viete predstaviť vo svojom vlastníctve. Ale! Skutočne ich potrebujete? Zamyslite sa v tomto bode nad tým, či by ste rovnako postupovali aj v kamennej predajni. Už máte, čo potrebujete, môžete zaplatiť a odísť.
V inom prípade sa však v eshopoch oplatí nakúpiť aj viac. A to najmä vtedy, ak pri dosiahnutí určitej sumy získate zľavu, darček, dopravu zdarma a iné podobné výhody. Vtedy však vyberajte rozumne. Namiesto zbytočností sa zamerajte na produkty bežnej spotreby, ktoré by ste skôr či neskôr aj tak museli nakúpiť niekde inde a zrejme drahšie. Doplňte svoj košík tým, čo bežne potrebujete a využívate. Ponuka dnešných eshopov je mimoriadne široká. Využite to vo váš prospech.
6. Využívajte zľavové kupóny
Sú všade, sú zadarmo a ľahko dostupné. Vďaka nim môžete nakúpiť v kamenných predajniach, ale najmä v online obchodoch podstatne lacnejšie. Prakticky neexistuje dôvod, prečo by ste ich nemali využiť. Práve naopak, ignorovať existenciu zľavových kupónov nedáva zmysel. Veď všetci hľadáme zľavy, akcie a výpredaje.
Či už ide o množstevnú zľavu, percentuálnu zľavu, zľavu v určitej konkrétnej sume, dopravu zdarma alebo iné služby či darčeky, to všetko je pre vás mimoriadne výhodné. Ak sa obávate, že padnete do šikovnej marketingovej pasce predajcu, nemusíte „skočiť“ do prvého obchodu, ktorý vám ponúkne zľavový kupón.
Na kupónových weboch ako Bonipo.sk nájdete širokú a prehľadnú ponuku rôznych eshopov a všetkých druhov aktuálnych zľavových kupónov, ktoré ponúkajú. Vyberte si v kategórii obchodov podľa toho, aký produkt momentálne hľadáte a jednoducho využite všetky dostupné zľavy. Ušetrené. A je to také jednoduché.
7. Využívajte vernostné programy
V súčasnosti ich už ponúkajú všetci predajcovia. Môžete získať vernostnú kartu do kamenného obchodu alebo sa zaregistrovať a stať sa verným „kmeňovým“ zákazníkom eshopu. V oboch prípadoch to funguje na rovnakom princípe.
S každým nákupom získavate kredity alebo body, vďaka ktorým si môžete pri ďalšom nákupe uplatniť okamžitú zľavu alebo ich zbierať, šetriť a napokon využiť vo veľkom. Navyše máte ako verný zákazník často prístup k zľavám a akciám, ku ktorým by ste sa inak nedostali. Oceníte aj rýchle informácie a ponuky. No a na škodu nie je ani to, že máte kedykoľvek historický prehľad o svojich nákupoch.
Vďaka vernostným programom môžete niekde pravidelne ušetriť až 10 %.
8. Akcie a výpredaje
Je to celkom bežné, veľké bannery sa na nás usmievajú z každej druhej predajne alebo z internetových stránok. Sú všade a dá sa povedať, že prakticky v priebehu celého roka. Kedysi boli možno viac sezónnou záležitosťou kvôli vyprázdneniu skladov, dnes okrem toho súvisia viac aj s obchodnou stratégiou.
Aj preto sme sa na ne stali už akosi odolní a nevnímame ich. V online marketingu sa tomu hovorí „bannerová slepota“. Jednoducho vedome alebo podvedome ignorujeme reklamy, pretože je ich často veľa a nič nám nehovoria. Na jednej strane je rozumné, že nesadneme na lep zakaždým, ale…
Zatvárať oči pred možnosťami ako ušetriť nie je celkom ideálne. Je to síce jeden z negatívnych dôsledkov agresívneho marketingu, ale radšej ako „slepí“ by sme mali zostať pozorní. Selektovať a filtrovať to, čo nechceme, ale na druhej strane neprehliadnuť príležitosť, ktorú hľadáme.
Nepotešilo by vás náhodou objaviť 50-percentné zľavy na postele či matrace, keď práve zariaďujete vašu domácnosť? Ide o pomerne drahé položky, ktoré môžete získať za výnimočné ceny, keď budete mať otvorené oči v správnej chvíli. A to je len jeden z mnohých príkladov.
9. Čítajte recenzie a porovnávajte
Oveľa múdrejšie ako kúpiť daný produkt na prvom mieste, kde na vás „vyskočí“, je vyhľadať si ho aj v iných eshopoch. Vyhnete sa tak neskôr zdeseniu z toho, že ste zaň zaplatili priveľa, pretože inde ho predávajú podstatne lacnejšie. To je prípad, prečo sa oplatí urobiť si najmä pred nákupom drahšieho výrobku prieskum a porovnať ceny jednotlivých produktov u rôznych predajcov.
Ak nemáte vybraný konkrétny typ a značku, avšak hľadáte čo najlepší produkt na trhu, rozhodne si dajte námahu prečítať zopár recenzií. Či už to budú hodnotenia samotných produktov alebo skúseností zákazníkov s konkrétnymi predajcami. Dozviete sa veľa dôležitých informácií.
Ušetrite si takto nielen peniaze, ale aj prípadné starosti. Budete vedieť, do čoho sa oplatí investovať, kde to nájdete za najvýhodnejšiu cenu, v ktorom eshope nakúpiť a ktorému sa radšej vyhnúť, no a napokon sa touto cestou určite dostanete aj k ďalším výhodám alebo zľavám, ktoré môžete získať.
10. Nerozmaznávajte sa, odmeňujte sa
Áno. Život je náročný, krátky a mali by sme si v ňom vedieť urobiť radosť. Keď však skĺzneme do stavu, že si budeme robiť viac radosti ako si môžeme dovoliť, tak z tej samej radosti môžeme zostať smutní. Mnoho ľudí si ospravedlňuje niektoré zbytočné nákupy a výdavky tým, že sa iba „rozmaznávajú“. Rozmaznávajú seba alebo svojich najbližších. Je to často prejav lásky a nie je na tom nič zlé.
Avšak lepší a aj úspornejší spôsob, ako si urobiť radosť, je odmeňovať sa. Rozdiel medzi rozmaznávaním a odmeňovaním spočíva v tom, že odmena príde až vtedy, keď si ju zaslúžime. Ide v podstate o princíp „bez práce nie sú koláče“.
V prvom rade nás takéto nastavenie motivuje k činnosti a produktivite, čo môže znamenať aj zvýšenie našich príjmov. Okrem toho eliminuje rozptýlenia a chvíľkové radosti, ktoré nás v konečnom dôsledku môžu stáť príliš veľa. A napokon, akákoľvek radosť či darček chutia oveľa lepšie, ak ste si ich zaslúžili.