Fámy nie sú fakty, vodárne nie sú štátny podnik…
Niektoré médiá sa veľmi intenzívne dožadujú obchodných informácií o Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a zdôvodňujú ich platnosťou infozákona, ktorým sa štátny či obecný podnik má riadiť. VVS, a.s. vo svojich tlačových stanoviskách tvrdí, že na nich sa tento zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám nevzťahuje.
Opýtali sme sa na to Ing. Stanislava Hrehu, PhD. (na snímke), generálneho riaditeľa VVS, a.s. a dlhoročného prezidenta Asociácie vodárenských spoločností.
V prvom rade treba povedať, že VVS, a.s. pravidelne poskytuje všetky potrebné informácie prostredníctvom PR servisu, svojej aktualizovanej web stránky i formou tlačových konferencií. Máme však skúsenosti, že niektoré médiá majú záujem o informácie obchodného charakteru, ktorých obsah je predmetom obchodného tajomstva a určite by ich zverejnenie nenaplnilo funkciu informovanosti verejnosti. Naopak mohli by poškodiť obchodným záujmom spoločnosti. Vytvorili by len priestor na špekulácie o veciach, ktoré médiá objektívne nedokážu vyhodnotiť, ale môžu deformovať fakty v snahe vytvoriť senzáciu. Tá zasa zvýši sledovanosť médií. A sledovanosť predáva, však? Ale vráťme sa k tzv. info zákonu. Prioritne platí, že vodárenská spoločnosť je akciová spoločnosť, nie je to štátny ani obecný podnik a predovšetkým nepracuje s verejnými zdrojmi.
Ale akcionármi sú mestá a obce…
Presne tak, VVS má aktuálne 774 akcionárov a títo majú svoje akcionárske práva. Sú majiteľmi akcií a ako akcionári majú právo, samozrejme, podľa počtu akcií, podieľať sa na jej riadení a zisku, napríklad zvolať valné zhromaždenie a presadiť svojho zástupcu do orgánov spoločnosti, t.j. do predstavenstva či dozornej rady. Nemôžu však nakladať s majetkom spoločnosti, pretože tá má majetok vo svojom vlastníctve a je vedený v jej účtovníctve. Účtovníctvo vodární nesúvisí s mestami a obcami.
S akými financiami pracujú vodárne? Nedotujú ich mestá alebo štát?
V žiadnom prípade! Vodárne ako akciovka pracujú s financiami z tržieb z činnosti, ktorú realizujú. Zjednodušene, podstata činnosti spočíva v tom, že vodárenská spoločnosť nakúpi vodu od štátu, upraví a distribuuje pod tlakom v kvalitnej forme pitnej vody priamo ku zákazníkovi. Odoberá od zákazníka odpadovú vodu a po vyčistení ju vracia do prírody. Na tejto činnosti sa podieľa viac ako 2 000 zamestnancov vo VVS a zákazníci za tieto služby platia a vytvárajú tržby.
Existuje však rozhodnutie súdu, ktoré v otázke infozákona dalo za pravdu Transparency International Slovensko.
Toto rozhodnutie sa vzťahuje len na MH Manažment, a.s. a nedá sa aplikovať na nás. Som presvedčený, že je nesprávne a jeho výsledok je taký z jediného dôvodu: MH Manažment mu nevenovala žiadnu právnu pozornosť, dokonca vo veci ani nepodala kasačnú sťažnosť, aby v predmetnej veci rozhodol Najvyšší súd SR. Prečo by aj, keď 11 rokov už nesúvisí s vodárenskými spoločnosťami.
Predmetom súdu bolo, že Transparency nedostala požadované informácie od Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti.
Transparency veľmi takticky nežalovala vodárenskú spoločnosť, ktorá by sa účinne právne bránila a ktorej sa to týka. Podala žalobu na MH Manažment, ktorá vznikla ako nástupca Fondu národného majetku. FNM v rámci privatizačného projektu štátneho podniku na akciovú spoločnosť previedol akcie na mestá a obce, teda nie delimitáciou štátneho majetku, ako si to mnohí vysvetľujú (takto vznikli takmer všetky firmy na Slovensku po Nežnej revolúcii). FNM ukončil privatizáciou vodární svoju historickú funkciu pred 11 rokmi, t.j. MH Manažment nemá dosah na vodárenské spoločnosti, nemá žiadne oprávnenia zasahovať do ich činnosti a nemá žiadne akcionárske práva. Samotná vodárenská spoločnosť nebola ani len pripustená ako vedľajší účastník konania. Preto nie je možné hovoriť o žiadnom precedense. Na to má jednotný názor celá Asociácia vodárenských spoločností.