Kam v Košiciach na minigolf
Minigolf je hra veľmi zaujímavá. Doteraz sme mali v meste iba dve minigolfové ihriská, ktoré vari všetci Košičania dokonale poznajú. Na Bankove a na Aničke. Dnes je už situácia iná.
Klasika na Hornom Bankove
V známej turistickej oblasti Horný Bankov je už veľa rokov minigolfové ihrisko. V jeho okolí si po príjemnom športe môžete urobiť aj piknik. „Naše ihrisko je otvorené denne od 9.30 h, podmienkou však je, že nesmie pršať. Hrať môžete celý deň, posledný vstup je o 18. hodine a zatvára sa o siedmej večer. Deti do 8 rokov zaplatia vstupné 1 euro, dospelí 1,5 eura. Pri 18-jamkovom ihrisku sú aj tri detské dráhy,“ povedal nám vedúci ihriska Dušan Furmánek.

Známa Anička
Ďalšie známe ihrisko je v Detskom areáli na Aničke. „Momentálne je naše ihrisko otvorené počas pracovných dní od 15. hodiny a cez víkend od 9. hodiny. Hrať môžete až do 19.00 hod. Musí však byť priaznivé počasie. Za minigolf zaplatíte vstupné 2,60 eura, ale požadujeme aj zálohu za palice v hodnote 10 eur. Ak si budete chcieť zahrať iba minigolf, vstup do areálu budete mať zadarmo. Tieto ceny budú platné od 15. mája, pretože v areáli ešte stále pracujeme na menších úpravách. V lete sa určite zmení aj otvárací čas,“ dozvedeli sme sa od Zuzany Violovej z tohto ihriska.

Filcové ihrisko v Irone
Na Rastislavovej 80 nájdete trochu iné minigolfové ihrisko. „V priestoroch Iron clubu sa nachádza športová plocha s 18 dráhami v exkluzívnom filcovom vyhotovení, ktorá umožňuje relax, oddych, ale aj športové zápolenie. Dospelí si zahrajú za 1 euro, deti do 12 rokov za 50 centov. Súčasťou ihriska je aj samostatný bar s letnou krytou záhradou a altánkom. V našom klube zálohu za palice neberieme a zahrať si môžete každý deň od rána od 8.00 až do 23.00 hod.,“ predstavil nám ihrisko František Alexander.

Novinka na Terase
Najnovšie ihrisko v Košiciach je pri penzióne Set na Trieda SNP 85. „Ak vonku neprší, môžete si u nás zahrať minigolf denne od 8.00 do 21.30. Areál pozostáva z 18 samostatných adventure golfových jamiek pospájaných medzi sebou chodníkmi. Okolo všetkých jamiek je umelá tráva a večer je osvetlené parkovými svietidlami. Jedno kolo má 270 metrov. Dospelí si u nás zahrajú za 4 eurá, deti od 6 – 12 rokov za polovicu a mládež do 18 rokov za 3 eurá. Platí sa záloha 10 eur. Veľmi radi uvítame rodiny s deťmi, pre ktoré chystáme v máji akciu,“ pozvala záujemcov konateľka Renáta Ďuricová.

Cieľom hry v minigolfe je trafiť loptičku do jamky na čo najmenší počet úderov. Ak hráč nedosiahne jamku šiestym úderom, zapisuje si sedem bodov, inak sa ráta čo úder, to jeden bod. Po odohratí prvého úderu na jamke si už beztrestne nemôžete zmeniť loptičku. Hra vždy začína na základnom poli, ktoré je na každej dráhe riadne vyznačené. Hráč môže pokračovať v hre vždy až v momente, keď sa loptička zastaví.
Ak loptička neprekoná tzv. hraničnú líniu – opäť je vždy riadne vyznačená – hráč musí hrať znovu zo základného poľa. Pozor, niektoré jamky nemajú hraničnú líniu a hrajú sa iba zo základného poľa. V ostatných prípadoch hráč pokračuje z miesta, kde sa loptička zastavila. Ak sa však zastaví pri mantineli či prekážke, je ju možné preložiť na pomocnú čiaru (vždy kolmo od mantinelu alebo prekážky alebo na najbližšiu časť pomocnej čiary).
V prípade, že loptička opustí dráhu, berie sa miesto, kde k tomu došlo, ako miesto, kde sa loptička zastavila. Po odohraní všetkých jamiek sa zráta počet bodov. Víťazí hráč s najnižších počtom úderov. Bežný hráč by mal prekonať 18-jamkové ihrisko pomocou 55 úderov.
Každá jamka sa dá trafiť na jediný úder
K minigolfu nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie či výstroj (vybavenie vám na každom ihrisku požičajú). Nie je náročný na silu, takže ho môžu hrať spolu či proti sebe ako muži tak ženy, starí aj mladí.
Z histórie hry
História minigolfu siaha už do 16. storočia kedy sa na škótskych golfových ihriskách začali vytvárať ďalšie jamky na tréning dohrávok. Taký, ako ho poznáme v súčasnosti, sa začal objavovať až v 60. rokoch minulého storočia. Prvé minigolfové ihrisko postavil švajčiarsky záhradný architekt Paul Bongni neďaleko Locarna v Taliansku a stanovil pravidlá. Bongni si nechal svoje ihrisko patentovať a dal mu názov „minigolf“.
Ako začať
Ak chcete mať v tejto hre úspech, mali by ste sa takticky pripraviť. Na našej webovej stránke vám ponúkame túto možnosť. Môžete si naštudovať jednotlivé dráhy s prekážkami a nájdete tam aj presný návod, ako ktorú prekážku zdolať. Sú tam znázornené najoptimálnejšie trasy loptičiek zo základného poľa do jamky. Vedzte, že každá jamka sa dá zahrať na jeden úder.
Vybavenie hráča
Každý hráč má golfovou palicu, ktorá mu pomáha loptičku odohrať a posunúť ju do jamky. Loptičiek by sme mali mať viac. Menia sa podľa náročnosti dráhy. Niektorí hráči si ich zahrievajú či chladia. Líšia sa svojou veľkosťou, hmotnosťou, tvrdosťou, odskokom a povrchom.
Foto: iron, set, anička, Veronika Janušková