Kuchynské nože
V každej správnej domácnosti by mali byť kvalitné kuchynské nože. Ak neuvažujete nad tým, ktorý si vezmete na cibuľu alebo mäso, mali by ste ich aspoň vedieť správne nabrúsiť a zaobchádzať s nimi.
V prvom rade by sa nože nemali umývať v umývačke riadu. Ideálne by bolo vždy ich opláchnuť a utrieť dosucha. Rovnako je nutné dať si pozor na správne skladovanie nožov. Nikdy by sa nemali nahádzať na seba do príborovej zásuvky. Iba prostým pohybom „sem a tam“ pri manipulácii so zásuvkou, sa ostrie otupí aj bez toho, aby ste s nožom pracovali.
Stojany
Vedú sa rôzne debaty, či nože do stojanov zasúvať ostrím nahor alebo smerom dole. Ani kuchári sa nezhodnú. Vo väčšine prípadov sa odporúča vkladať do stojana ostrím nahor, pretože sa menej tupia. Kvalitný a obľúbený nôž by však mal skončiť v samostatnom puzdre tak, ako ho majú profesionáli.
Doštičky na krájanie
Pri krájaní radšej používajte klasické drevené doštičky, drevo obsahuje prírodné kyseliny, ktoré majú antiseptický účinok. Úplne nevhodné na krájanie – vzhľadom na nože – sú módne dekoratívne sklenené a keramické doštičky, ktoré nože tupia.
Správne brúsenie
Ostré nože sa nezošmyknú z krájanej suroviny a vy si na ich kvalitu ihneď zvyknete. Bohužiaľ, viacerí z nás sa neodvážia vziať do ruky ocieľku a nôž nabrúsiť. Pritom ide hlavne o bezpečnosť. Určite zabudnite na používanie kotúčových brúsok. Pri trení vzniká teplo, ktoré narušuje materiál a následne sa vám nôž rýchlejšie otupí a môže sa aj zlomiť.
Ako kupovať
Dokonalá čepeľ je z tvrdej ocele. Kvalitu tiež spoznáte podľa tmavšieho lesklého povrchu. Pri rukoväti je jedno, či je z dreva, plastu alebo pogumovaného materiálu. Všetky sa totiž v ruke držia dobre. Dôležité je spojenie oboch strán rukoväte. Ideálne by sa mali spájať nitmi, ktoré dlho vydržia Na trhu sa objavujú aj rôzne nože so špeciálnou úpravou teflónom či keramikou. Je na zvážení každého, či si ich vyberie, pretože časom sa povrch opotrebuje a vy to, za čo ste si priplatili, stratíte. Cena však rozhoduje o kvalite. Dobrý nôž, ak nepatríte medzi profíkov, si kúpite od 10 do 50 eur.
Aké nože by ste mali mať v kuchyni
>> Kuchársky nôž
Pre domáce použitie by mal byť 15-25 cm dlhý. Dôležité je, aby sedel v ruke a bol správne vyvážený.>> Univerzálny nôž
Má mať dĺžku asi 10 cm. Nahradí aj lúpací nôž na väčšie kusy zeleniny.>> Porciovací nôž
Dĺžka čepele je 15-21 cm. Je užší, aby ste sa dostali lepšie ku kosti.>> Nôž na pečivo
Jeho dĺžka je asi 25 cm. Samozrejme by nemali chýbať zúbky. Niekomu vyhovujú jemnejšie, na bagety však dobre fungujú aj väčšie.>> Okrajovací nôž
Najlepšie sa osvedčil s ohnutou čepeľou. Je ideálny na okrajovanie drobných kúskov zeleniny.>> Nôž na paradajky
Býva vrúbkovaný a na špičke je vidlička. Dĺžka by nemala presahovať 10 cm.>> Nôž na syr
Má dierovanú čepeľ, aby sa plátky syra nelepili. Aj na ňom by mala byť malá vidlička na konci.>> Nôž na maslo
Dĺžkou nepresahuje 10 cm a na konci je guľatý.>> Nožničky na hydinu
Uľahčia porciovanie mäsa s kosťou.>> Filetovací nôž
Veľmi úzky a dlhý nôž s ostrou špičkou. Ak milujete ryby, nemal by vám chýbať.>> Japonský nôž
Hľadajte tvar sekáčika. Majstri japonskej kuchyne si s ním vystačia ako s jediným nožom. Používajú ho na rezanie, sekanie aj na naberanie nasekaných surovín a premiestnenie do hrnca.>> Ocieľka
Bez nej by ste vyššie uvedené nože neudržali v kondícii.
Foto: shutterstock