Máte ponorkovú chorobu? Nájdite si svoj kútik
Koronavírus uzatvoril doma mnohých z nás. Deti, dôchodcov, no i pracujúcich ľudí, ktorí si zvykajú na home office. Rodina je konečne pokope nielen na sviatky. Okrem počiatočnej radosti z príjemne strávených chvíľ v obývačke pri dobrom filme, spoločnom jedle, či na dvore domu, prichádzajú na rad aj menšie či väčšie problémy. Nezhody, hádky, alergia – jednoducho, ponorková choroba….
Vzniknúť môže medzi manželmi, rodičmi a ich deťmi, súrodencami či kamarátmi, ktorí spolu bývajú. Dvadsaťštyri hodín denne strávených pokope si vyžiada svoju daň. Navyše, keď je každý doma, vznikajú aj susedské konflikty. Niekto sa nedokáže sústrediť na prácu počas svojho home office kvôli hlučným susedom, iným prekáža fajčenie na balkóne či štekot domáceho miláčika. Žiaľ, aj o tom je bývanie v paneláku.
Čaro každodenných maličkostí
Pokiaľ ide o bývanie rodiny v jednej domácnosti, aj takzvanej ponorke sa dá vyhnúť. Ako? „Ponorková choroba vzniká, ak sme zavretí s tou istou skupinou ľudí dlhšiu dobu a robíme stále tie isté činnosti. V tejto rovnici sa teda dá zmeniť iba jedna premenná, a tou je činnosť,“ hovorí Viktória Žigraiová, psychologička z Centra Pedagogickopsychologického poradenstva a prevencie na Slovenskej jednoty 29 v Košiciach.
Podľa jej slov je v aktuálnej situácii potrebné udržiavať si nadhľad a optimizmus. Ľudia zavretí doma by mali neustále objavovať čaro každodenných maličkostí, ktoré prináša do života radosť. „Teraz predsa máme všetci čas na zabudnuté koníčky, naplánované recepty, nedočítané knihy či veľké upratovanie. Treba zapojiť fantáziu, s deťmi môžete maľovať, vystrihovať jarné kvety a vyzdobiť nimi okno, ktoré rozveselí domov a podobne,“ uvádza Viktória Žigraiová.
Hrajte sa a saďte
Radí, aby ste hrali spoločenské hry, do ktorých sa môže zapojiť celá rodina. Aktivity, karty, pexeso, možností je veľa. Pokiaľ bývate v dome a vonku je pekné počasie, trávte čas na slnku. Usporiadajte si napríklad na dvore v tomto úzkom kruhu rodiny grilovačku.
„Veľmi terapeutickou činnosťou, ktorá odbúrava stres, je práca s hlinou. Dnes si môžeme zasadiť rastlinky aj doma v kvetináči. Deti to učí zodpovednosti a starostlivosti. Kúpiť si môžete napríklad semienka žeruchy, ktoré si viete nasadiť aj na obyčajnú vatu či vreckovku. Deti každý deň môžu pozorovať, ako rastie.“
Hovorte o svojich pocitoch
Najmenších členov rodiny treba určitým spôsobom zabaviť a vyčleniť im množstvo aktivít, ktoré robiť smú. Zložitejšie je však zniesť ponorkovú chorobu, pokiaľ ide o manželov. Priestor, ktorý v aktuálnej situácii doma dostávajú, môže, samozrejme, oživiť aj pochované a nevyriešené konflikty. Na druhej strane však môže tiež vyliečiť staré rany, vďaka čomu si manželia prehĺbia svoj vzťah.
„Treba pristúpiť k otvorenej komunikácii, nepoužívať obviňujúci tón, zovšeobecnenia, ako napr. ty si stále nespokojný. Dôležité je hovoriť o svojich pocitoch a túžbach. Môžete napríklad povedať – Mám pocit, že mi nevenuješ dostatok pozornosti, rada by som s tebou trávila viac aktívneho času, alebo bolí ma, keď na mňa kričíš,“ vysvetľuje psychologička.
[ad][/ad]Nájdite si svoj kútik
Domáča izolácia sa dá úspešne prežiť, ak si budeme viac trénovať toleranciu, empatiu a pozornosť voči iným. Pozor si treba dávať na to, aby sme neskĺzli k negatívnym každodenným návykom, ako je napríklad zvýšené požívanie alkoholu či fajčenie, ktoré len vyhrotí rodinné vzťahy a v neposlednom rade zníži imunitu.
Podľa V. Žigraiovej je v čase ponorkovej choroby potrebné nájsť si svoj kútik, do ktorého sa utiahneme, keď cítime, že je toho na nás priveľa. „Môže to byť vlastná izba, balkón, roh kuchyne, ľubovoľný priestor, v ktorom sa cítime bezpečne a fyzicky vzdialení od ruchu v domácnosti. Taktiež potrebujeme aktivity, ktoré sú len naše a môžeme pri nich zrelaxovať a vypnúť od sociálneho kontaktu.“ Či už je to čítanie knihy, počúvanie hudby zo slúchadiel so zatvorenými očami, cvičenie a podobne. Každý si musí nájsť niečo podľa vlastnej chuti.
Dobrým spôsobom ventilácie nahromadených emócií je aj písanie denníka, do ktorého môžete preniesť myšlienky, ktoré sa občas bojíte priznať aj sami pred sebou.
„Takéto intímne zápisky nám môžu poslúžiť k lepšiemu sebapoznaniu a k osobnostnému rastu.“
Udržiavajte kontakt
V období karantény je potrebné udržiavať si každodenný režim, mať pocit, že deň má zmysel. Ak pracujete z domu, popri rodine, hlavne sa snažte vybalansovať si pracovný život s rodinným. Nájdite si v tom svoj systém.
„Dôležitý je, samozrejme, kontakt s vonkajším svetom, čo by v dnešnej dobe nemal byť problém, človek môže zavolať blízkym alebo sa s nimi spojiť cez videochat. Sme v tom všetci spolu, hoci osobitne. Aj keď musíme byť izolovaní, máme možnosť ísť na vzduch, len s dodržiavaním potrebného odstupu a ochranných zásad, najlepší je pobyt v prírode,“ dodáva odborníčka.
[ad2][/ad2]Mohlo by sa zdať, že byť celé dni doma, môže znamenať riziko pre klaustrofobikov. Títo ľudia však majú strach väčšinou z úzkych priestorov, ako sú výťahy, úzke chodby. Byt alebo dom by preto pre nich mal byť dostatočným priestorom.
„Ak im bude ťažko, môžu sa obrátiť na lekára a ten im odporučí potrebné psychofarmaká na potláčanie úzkosti. Dobré sú aj pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu v prírode, rozptýlenie negatívnych myšlienok venovaním sa činnostiam, ktoré im prinášajú pocit radosti a pokoja, tiež písanie denníka. V neposlednom rade by mali udržiavať kontakt so svojimi blízkymi, ktorí im môžu poskytnúť oporu a pochopenie,“ radí psychologička Viktória Žigraiová.