Medzinárodná základná škola v Košiciach otvára dvere na najprestížnejšie univerzity sveta
V metropole východu sa v septembri otvára prvá medzinárodná základná škola, ktorá so sebou prináša celosvetovo uznávaný vzdelávací program (International Baccalaureate) zameraný nielen na vzdelanie, ale na celkový rozvoj dieťaťa.
Výučba prebieha kompletne v anglickom jazyku skúsenými „native“ učiteľmi. Zaujímavosťou je, že až 70 percent študentov sa vďaka tomuto programu dostalo na najprestížnejšie univerzity sveta.
Naučia deti učiť sa
Každý rodič chce, aby jeho dieťa dosiahlo úspech. Asi všetkým je nám jasné, že formovanie osobnosti začína už v útlom veku. Problém však často nastáva v tom, že deti sa nevedia učiť a škola ich jednoducho prestane baviť. Čo ak by ste ich prihlásili na základnú školu, ktorej záleží na celkovom rozvoji dieťaťa. Prvá medzinárodná základná škola na východnom Slovensku s názvom KEIS inšpiruje študentov 21. storočia. Jej cieľom je vytvoriť reálnu alternatívu slovenskému vzdelávaciemu štandardu.
Nie je to len vzdelanie, ale celoživotná púť za vedomosťami a v osobnom raste nielen v škole, ale aj mimo nej. Každé dieťa by totiž malo využiť svoj potenciál.
Čo je Košice International School v Košiciach?
Na tejto základnej škole sa vaše deti budú učiť na základe celosvetovo uznávaného vzdelávacieho program International Baccalaureate – Primary Years Programme (IB PYP), určený pre deti od 5 do 11 rokov.
„Kľúčovým rozdielom našej školy je, že v nej už nebude učiteľ za katedrou ako jediný zdroj vedomostí, ale skôr ako sprievodca študenta svetom poznania. Dieťa je v IB škole bádateľom či objaviteľom nového. A objavovanie robíme každý trochu inak, čím sú žiaci motivovaní k učeniu, ako hľadať riešenia skôr, ako si len pamätať frázy či fakty. A mimochodom, v našich triedach ani žiadna katedra pre učiteľa nie je,“ hovorí Alexandra Blaasová, roll-out manažérka KEIS.
Vaše ratolesti budú učiť anglicky hovoriaci kvalifikovaní učitelia s diplomom zo zahraničných univerzít a s certifikáciou IB. Do Košíc prišli vzdelávať zo Spojených štátov, pričom riaditeľ pochádza až z Austrálie.
„Našu školu môžu navštevovať všetky deti, aj tie, ktoré s angličtinou nemajú žiadne skúsenosti. Množstvo úloh je vykonávaných v skupinách, kde deti spoločne riešia zadanie, pričom každé prirodzene využíva, v čom je dobré, a to nielen v jazyku, ale aj v ostatných schopnostiach, keďže každý z nás vyniká v niečom inom. Priemerný počet detí v triedach bude nižší, ako je obvyklé, a zároveň celé prostredie učebne je tvorené viacerými priestormi, ktoré učiteľ počas dňa strieda, bežné lavice u nás vôbec nenájdete,“ hovorí riaditeľ školy Michael Cresswell.
„V septembri začíname s tým, že máme dve triedy, ktoré budú rozdelené podľa veku.“ Tínedžer, samozrejme, nebude v triede s malými školákmi. Každá trieda, resp. skupina má svojho hlavného (triedneho) ‚native‘ učiteľa. Keďže tento systém prijíma aj deti, ktoré nevedia vôbec po anglicky, k dispozícii je aj asistentka učiteľa, ktorá bude zdieľaná medzi oboma triedami. Je to Slovenka, ktorá 20 rokov učila vo Veľkej Británii.
Aj napriek tomu, že ide o medzinárodnú školu, bude sa tam vyučovať aj slovenský jazyk. „Učiteľka slovenčiny bude mať na starosti aj niektoré umelecké predmety (art), aj slovenský jazyk. Ja vyučujem telesnú výchovu, ktorá je spojená so sociálnou výchovou (PSI),“ dodáva M. Cresswell.
Pokračovanie v štúdiu kdekoľvek na svete
Základná línia vzdelávania je postavená na témach, ktoré sú pre deti zaujímavé a v triede sa rozvíjajú aj niekoľko týždňov. „Na pravidelných učiteľských poradách sa koordinujeme, ako v danom týždni k zvolenej téme pristupujeme.“
Kľúčový rozdiel oproti klasickej škole je transdisciplinárny prístup zvedavosti detí a práci v malých, dynamicky sa meniacich študentských skupinách. „Vedomosti z predmetov, ktoré majú získať, sú zakomponované do tém, ktoré by mali byť pre žiakov atraktívne. Klasické predmety matematika, jazyky či prvouka sú súčasťou týchto tém, pričom ale minimálne porovnateľný dôraz je kladený na ‚mäkké‘ zručnosti – vedieť odprezentovať výsledok, vyjadriť vlastný názor či presadiť si ho, vedieť zvládnuť úspech aj neúspech a mnohé ďalšie.“
Po absolvovaní IB – Primary Years Programme, čo trvá šesť rokov, žiaci môžu plynule pokračovať v štúdiu v ďalších stupňoch IB škôl kdekoľvek na svete, pričom ďalší stupeň medzinárodnej školy (tzv. Middle Years Programme) pripravuje aj KEIS (ide o sekundárne vzdelávanie žiakov vo veku od 11 do 16 rokov), potom nasleduje Diploma Programme, čo je program pre študentov vo veku od 16 do 19 rokov.
Chuť a dôvod na učenie
Celý program je zameraný na reálne situácie a možnosti ich riešenia, výučba je zabezpečená prostredníctvom bádania, zameraná na efektívnu tímovú prácu a spoluprácu, rozvíja celistvú osobnosť žiaka, komunikačné zručnosti a kritické myslenie študenta, ktoré podporuje medzinárodné zmýšľanie, porozumenie a rešpekt…
„Práve v prvých rokoch základnej školy vieme dieťa najlepšie naučiť učiť sa, čím mu vytvoríme skvelý základ do stále náročnejšieho štúdia v budúcnosti. Táto zručnosť je jedna z kľúčových v dnešnom extrémne rýchlo sa meniacom svete.“
Podľa riaditeľa školy je veľmi dôležité, aby sa deti mali chuť a dôvod učiť, čo na Slovensku veľmi chýba. „Svoje výsledky dosahujú pomocou aktivity učiteľa, ktorý sa zaujíma o to, čo toho študenta baví a podľa toho mu nastavuje proces učenia. Je jasné, že každého človeka zaujíma niečo iné. Keď niekoho baví hudba, vieme aj do nej svojím spôsobom zapojiť matematiku. Takéto kontexty vytvára učiteľ.“
Ako vyzerá bežný deň?
Odlišný je aj spôsob hodnotenia. Žiaci nie sú známkovaní, no dostanú oficiálne vysvedčenie so slovným hodnotením, ktoré je však rozobraté z viacerých aspektov, nielen podľa klasických predmetov. Rodičia sú zároveň o postupe vyučovania svojho dieťaťa neustále informovaní prostredníctvom on-line aplikácie. Výučba sa takisto líši od bežných škôl.
„Vyučovanie je rozdelené do dvoch častí. V prvej sa zameriavajú napríklad na matematiku, jazyky (hlavné predmety) a v druhej časti sa vedomosti rozoberajú na základe témy. Počas dňa majú žiaci malé prestávky a, samozrejme, aj obedňajšiu. Vyučovanie začína o 8.15 a končí o 15.00 hod. Učiteľ tak má priestor nerobiť veci narýchlo a sústrediť sa len na to, kedy skončí 45-minútová hodina. Poobede môžu navštevovať tzv. after school care, teda niečo ako našu družinu.“
Zaujímavosťou je, že žiaci nebudú mať bežné učebnice, ktoré v dnešnom svete rýchlo zastarávajú, učiteľ má však k dispozícii veľký zdroj učebných materiálov poskytovaných v rámci celosvetovej IB komunity. K dispozícii majú počítačové pomôcky a digitálne technológie, napríklad aj virtuálnu realitu. „Máme aj krásnu knižnicu, ktorá však neslúži len na tzv.povinné čítanie, ale bude tam prebiehať aj vyučovanie.“ Deti plánujú obliecť do uniforiem a k dispozícii je aj „shuttle bus“, ktorý ráno aj poobede prinesie aj odvezie dieťa do a zo školy.
Škola sa otvorí už teraz v septembri v moderných priestoroch na Poľnej ulici 1 v pokojnej časti Košickej Novej Vsi, ktorá je od centra vzdialená len 10 minút autom.
Celosvetovo uznávaný
Každá medzinárodná škola na svete musí pre získanie autorizácie International Baccalaureate Organisation (IBO) prejsť náročným auditom vrátane kontrolných návštev tímu poskytovateľa licencie. Ten sa koná každé tri roky.
Medzinárodné kurikulum IB PYP je dnes poskytované tisícmi moderných škôl po celom svete a poskytovateľ licencie (švajčiarska nadácia IBO) ho neustále rozvíja už viac ako 30 rokov. Nechajte vaše deti zažiť vzdelávanie podľa najnovších svetových poznatkov podané priamo zahraničnými učiteľmi. Na Slovensku ide o siedmu medzinárodnú školu (všetky sú v Bratislave), no na východe bude prvá.
„Celosvetovo uznávaný vzdelávací program International Baccalaureate je zriadený po celom svete od Nórska cez Švajčiarsko až po USA. Pričom je viac ako úspešný. Globálne výsledky hovoria, že viac ako 70 absolventov tohto štúdia skončilo na top 500 svetových univerzitách. Uvádzacia cena pre slovenského žiaka je 450 eur na mesiac.“
Pre účasť je potrebné sa zaregistrovať na [email protected]. Prípadne zavítajte v popoludňajších hodinách do Auparku už 29. júla (v stredu), kde si učitelia pri hlavnom vchode pripravili aj zaujímavé hry pre deti.
Viac informácií sa môžete dozvedieť buď osobne v uvedených dátumoch, alebo na www.keis.sk.