Museli sa vzdať členov svojej rodiny. Napriek tomu život v cirkuse milujú
Niekto ich miluje, niekomu sa nepáčia. Také sú cirkusy plné talentovaných akrobatov a zábavných klaunov. Celý život cestujú, aby priniesli divákom v rôznych krajinách program, ktorý ich prenesie do iného sveta. Zdalo by sa, že zákaz drezúry zvierat v cirkusoch obmedzí ich činnosť. No opak je pravdou. O tom, ako sa so stratou obľúbených čísel vysporiadali cirkusanti, nám prezradil viac Ludvik Jung, ktorý sa dlhé roky s manželkou venoval drezúre zvierat. Jeho rodina po dlhé generácie prevádzkuje cirkus Frančesko Jung. Ten k nám prišiel predviesť svoju paranormálnu a hororovú šou, tentoraz bez zvierat..
Čo pre vás znamená rodinný cirkus?
Ten náš nesie meno Frančesko Jung podľa riaditeľa. Jung je priezvisko môjho rodu. Náš predok Josef Jung postavil prvý stabilný cirkus v Prahe z dreva. Ja patrím už do ôsmej generácie Jungov, ktorí pokračujú v tradícii s cirkusom. Túto profesiu dedíme už viac ako 150 rokov. Je to práca a zároveň hobby.
Aké je pre vás žiť kočovným spôsobom života?
Je to krásne a romantické. Tým, ako sa človek posúva vpred, ako sa všetko okolo nás neustále vyvíja, aj my sme pokročili. Žijeme síce v mobilných karavanoch, ale máme tu všetko, čo k životu potrebujeme – toalety, sprchy, teplo… Môj karavan má 50 štvorcových metrov, o je rozloha malého bytu.
Musí cirkusant pri cestovaní ovládať aj cudzie jazyky?
Samozrejme. Ako malý som s rodičmi pracoval vo Francúzsku, Anglicku, Taliansku a chodil som tam aj do škôl, čo sa mi z tejto stránky naozaj vyplatilo. A tak hovorím plynule piatimi cudzími jazykmi – anglicky, francúzsky, taliansky, rusky a slovensky.
Je ťažké nájsť si pri takom spôsobe života partnera a mať rodinu?
Vôbec nie. Všetci cirkusanti sme v neustálom kontakte, a to aj pokiaľ ide o zahraničných. Poznáme sa a sme jedna veľká rodina. V našom cirkuse pôsobí celá moja rodina. Moje deti milujú cirkus a majú radi zvieratá. Päťročná dcéra už vystupovala na slonovi, hrala sa s levíčatami a tigríčatami, ktoré sme darovali zahraničnej zoo.
Aké predispozície človeka si vyžaduje práca v cirkuse?
Trpezlivosť a lásku, či už k svojej práci, ale aj k ľuďom.
Mali ste niekedy vážne zranenie kvôli tejto práci?
Zatiaľ nikdy nič vážne. Podliatiny, škrabance… Ale to k tomu patrí.
Ako často trénujete a ako dlho trvá, kým ovládate perfektne svoje vystúpenie?
Pokiaľ sa učíme nové číslo, trvá to aj rok. Inak trénujeme štyrikrát týždenne a stále niečo vylepšujeme.
Niektoré čísla sa zdajú byť náročnejšie na zvládnutie, než ostatné. Ktoré sú v skutočnosti tie najťažšie?
Pravdupovediac, najťažšie je získať si diváka. Preto si myslím, že najnáročnejšie to má klaun. Musí publikum zaujať a pobaviť ho. No pokiaľ ide o náročnosť artistických vystúpení, sú to akrobacie na voľnom rebríku a na voľných valcoch.
Čo robíte, keď nevystupujete?
Venujeme sa rodine, artistky si navrhujú, šijú alebo vylepšujú kostýmy a muži pracujú na cirkusovom stane.
Čo si myslíte o zákaze zvierat v cirkuse?
Je to sebecké. Zvieratá sa zakážu, ale naozaj osud týchto zvierat niekoho už nezaujíma. Ale my sme sa prispôsobili. Sme malý cirkus a zvierat sme nemali mnoho. Avšak, zvieratá sme si zazimovali, ustajnili a staráme sa o nich ďalej. Ale pokiaľ by ich bolo veľa, neviem, ako by sme to riešili.
Viete porovnať cirkus bez zvierat a so zvieratami?
Áno. Cirkus so zvieratami je veselá pre rodiny s malými deťmi. Cirkus bez zvierat malé deti neosloví, je to program čisto o artistoch a ich talente.
Ktorý je vám bližší?
Oba! Oba robím rád…
Čo je aktuálne s ľuďmi, ktorí predtým u vás robili v cirkusoch drezúru zvierat?
Drezúry som predvádzal ja s mojou ženou. Mláďatá sme darovali do zoo a ostatné zvieratá sa naďalej staráme, aj keď už nevystupujú. Sú to členovia našej rodiny. Šelmy máme v zahraničnej zoo, kde sa nám o ne stará jej majiteľ, náš dlhoročný rodinný priateľ.
Jednoducho, zákazom drezúry zvierat. Chceli sme, samozrejme, s tradíciou v našej rodine pokračovať, a tak sme postupne prešli na hororovú šou bez zvierat. Musíme rešpektovať zákony.
Čo všetko teda zahŕňa vaša hororová šou?
Ide o čisto artistické prvky, ale aj zábavné. Chceme, aby sa divák bál, smial a bavil zároveň, čo sa nám zatiaľ darí.
Akí sú podľa vás slovenskí diváci?
Ja osobne si myslím, že Slováci majú radi cirkus. Ale ako diváci sú nároční, preto chceme Slovensko zaujať paranormálnym cirkusom s hororovou šou.
Zdroj foto: FB/Cirkus Francesko Jung
Zdroj video: youtube