Nevyužívajte železničné podvaly
Použité železničné podvaly sú medzi železničiarmi aj záhradkármi veľmi obľúbené. Práve preto, že sú napustené dechtom a ďalšími látkami, sú veľmi trvanlivé. Ľudia ich používajú ako schody, plot či podlahu.
„Je o ne veľký záujem,“ povedal železničiar, ktorý si neželal byť menovaný, pretože sám použil podvaly ako základy kôlne vo svojej záhradke. Ako je to so železničnými podvalmi naozaj, zisťovali sme na Železniciach SR a Ministerstve životného prostredia SR.
[ad][/ad]Železnice SR
„Podvaly sa v minulosti aj v súčasnosti impregnujú kreozotovými olejmi na báze dechtu, ktorý vzniká destiláciou čiernouhoľného dechtu. Kreozotový olej je impregnačná látka so 150-ročnou tradíciou. V súčasnosti sú používané kreozotové oleje WEI- typ B alebo typ C, ktoré sú menej škodlivé ako olej WEI typu A, ktorý je na ŽSR už zakázané používať,“ povedala Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR.
Takéto drevené podvaly sú však ešte zabudované v tratiach ŽSR. Ako povedala hovorkyňa, aj v súčasnosti sa používajú na údržbu, to znamená, že sa vymieňajú lokálne podľa potreby železničnej infraštruktúry, napr. pri rekonštrukciách traťových či staničných koľají a výhybiek tam, kde je to opodstatnené.
Zaujímalo nás, ako to je s podvalmi, ktoré boli vybraté z trate. Dozvedeli sme sa, že získané a nepotrebné použité drevené podvaly prechádzajú do majetku ŽSR, ktoré s nimi ďalej nakladajú v zmysle interných predpisov a súčasne platnej legislatívy SR. „Pri ich prípadnom predaji musí žiadateľ deklarovať ich ďalšie použitie v súlade s podmienkami tvorby a ochrany životného prostredia,“ dodala hovorkyňa ŽSR.
[ad2][/ad2]Ministerstvo životného prostredia
„Použité železničné podvaly sú odpad a je potrebné s nimi nakladať v súlade s platnou legislatívou o odpadovom hospodárstve. Vzhľadom na charakter chemických látok, ktoré boli použité pri ošetrení dreva pri ich výrobe (impregnácia) a ďalšej kontaminácie pri použití na železničných tratiach, patria impregnované železničné podvaly medzi nebezpečný odpad,“ povedal nám Juraj Rybanský z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR. Takto ošetrené drevo sa nesmie používať v interiéroch budov, v hračkách, na detských ihriskách, v parkoch, záhradách, rekreačných zariadeniach a zariadeniach na trávenie voľného času, kde existuje riziko častého kontaktu s pokožkou, pri výrobe záhradného nábytku, ako napr. stolov na pikniky, na výrobu a použitie a akékoľvek opakované ošetrenie nádob na pestovateľské účely, obaly, ktoré môžu prísť do kontaktu so surovinami, polotovarmi alebo konečnými výrobkami určenými na ľudskú a/alebo živočíšnu spotrebu a ostatných materiálov, ktoré by mohli kontaminovať vyššie uvedené výrobky.
„Povinnosti pôvodcu odpadu, ako aj nakladanie s nebezpečným odpadom upravuje zákon o odpadoch. Nebezpečné odpady sa môžu odovzdať len osobe oprávnenej nakladať s nimi, čo súkromné osoby v tomto prípade nie sú,“ povedal na záver Juraj Rybanský.
Čo sa môže stať?
Viacero impregnačných zlúčením môže podporovať vznik nádorových ochorení. Niektoré zlúčeniny majú mutagénne, ale aj karcinogénne vlastnosti. Do organizmu človeka sa tieto nebezpečné látky môžu dostať cez dýchacie cesty, kožu a sliznicami. Dráždenie dýchacích ciest sa prejavuje kašľom a vznikom bronchitídy. Na sliznici zažívacieho traktu vyvolávajú leukoplakie (biely povlak napr. na jazyku) a na koži vyvolávajú zápal. Môžu zapríčiniť vznik chudokrvnosti, znížiť počet bielych krviniek. Súčasne môže byť poškodená celková imunita človeka.
foto: archív
[ad3][/ad3]