Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačidlo “odhlásiť sa z newslettra” v každom e-maile.
Muchy, kliešte, komáre… Otravný hmyz dokáže z relaxu v prírode urobiť nepríjemný zážitok. Aby sme sa pred hmyzom ubránili, používame repelenty.
Muchy, kliešte, komáre… Otravný hmyz dokáže z relaxu v prírode urobiť nepríjemný zážitok. Aby sme sa pred hmyzom ubránili, používame repelenty. Zabúdať by sme pri tom nemali ani na svojich domácich miláčikov.
Najlepším spôsobom, ako ochrániť domáce zvieratá, býva repelent. Dnes sa dajú prostriedky proti hmyzu nájsť v rôznych podobách.
Šampóny
Prvou skupinou lacnejších a asi najviac používaných prípravkov sú repelentné šampóny, spreje, púdre alebo masť. Aplikujú sa väčšinou po kúpeli na zvieraciu srsť. Ich nevýhodou je, že v porovnaní s ďalšími prostriedkami vydržia relatívne krátko.
Púdre a spreje
Púder sa dá kúpiť už za niečo viac ako 6 eur (150 gramov), vydrží však len dva týždne, šampón zhruba za 16 eur (250 ml) a vydrží rovnako. Trochu dlhšie, zhruba 5 týždňov pôsobia repelentné spreje. 100 ml fľaška stojí takmer 13 eur.
Spot-on
Ďalším riešením môže byť aplikácia spot-on prípravku. Obsah sa aplikuje najčastejšie medzi lopatky zvieraťa. Do obehu sa dostane za 24 hodín a vydrží jeden a pol až tri mesiace. Cena roztoku závisí od hmotnosti psa. Pre menšie plemená do 4 kg stojí spot-on roztok zhruba 6 eur, pre najväčšie psy nad 25 kg sa cena pohybuje okolo 8 eur.
Antiparazitárny obojok
Pohodlným a dlhotrvajúcim riešením, ako zvieratko ochrániť, je antiparazitárny obojok. Účinná látka je v podobe mikroprášku. Na rozdiel od spot-on sa prášok dostáva len na srsť, nie do krvného obehu zvieraťa. Pôsobí už po 24 hodinách a vydrží 5 až 7 mesiacov. Jeho cena opäť závisí od veľkosti psa a jeho krku. Najmenšie stoja 10 až 20 eur, najväčšie 18 – 26 eur.
Prívesky tic-clip
Pomerne málo používané sú aj prívesky tic-clip. Obsahujú bioenergetický náboj, ktorý zviera pred parazitmy uchráni až dva roky. Jeho cena sa pohybuje okolo 24 eur.
MVDr. Lucia Kucháriková.
Pozor na tieto ochorenia
V našich klimatických podmienkach, v oblasti mierneho pásma, sme sa stretávali s bežnejšími ochoreniami ako lymská borelióza, babezióza, kliešťová encefalitída, pásomnica či škrkavka. „Čoraz častejším cestovaním so zvieratami do zahraničia, zmenou klimatických podmienok a otepľovaním sa k nám dostávajú aj choroby typické pre exotické krajiny,“ hovorí veterinárka Lucia Kucháriková (na snímke).
Medzi najčastejšie parazitárne ochorenia, ktoré si zviera môže priniesť zo zahraničia, patria dirofilarióza alebo vlasovec psí, leishmanióza, svrab a krvné parazity – babezióza a anaplazmy. Niektoré z nich, napríklad vlasovec psí či leishmanióza, sú prenosné aj na človeka.
K infekčným ochoreniam, ktoré sa bežne vyskytujú na Slovensku, patria leptospirózy. Na cestách do štátov bývalej Juhoslávie, do Rumunska alebo Srbska je potrebné si dávať pozor na besnotu.
Najväčším prenášačom týchto ochorení sú najmä blchy a komáre, a to nielen v lete. Klimatické zmeny s výrazným oteplením prispievajú k tomu, že kliešte, komáre a blchy môžu byť aktívne aj v zimných mesiacoch.
Podľa Kuchárikovej je najväčšie riziko v tom, že na Slovensku na väčšinu ochorení neexistuje registrovaný liek ani vakcína. Lieky je preto nutné doviezť z iných krajín, čo môže liečbu výrazne predražiť a skomplikovať. Prevencia je teda nielen lacnejším, ale často aj jediným spôsobom ochrany. Aj preto by mali majitelia zvierat používať repelenty.
Dvadsať naj psej ríše
1 Do rodu Canis a čeľade psovitých nepatrí iba pes, vlk, líška a dingo, ale aj kojot či šakal.
2 Najmenšou psou rasou na svete sú čivavy, ktoré majú v kohútiku iba 15 – 25 cm. Za najväčšiu rasu sa považujú nemecké dogy, ktoré dosahujú výšku minimálne 80 cm. Najťažší je bernardín s váhou aj viac ako 90 kg. Najrýchlejšou rasou sú greyhoundy (anglické chrty), ktoré sa vďaka svojej rýchlosti často využívajú na preteky a lovy – na krátkej vzdialenosti dokážu bežať rýchlosťou až 70 km/h.
3 Malé psy sa zvyčajne dožívajú vyššieho veku než veľké plemená. Priemerná dĺžka života psa sa pritom pohybuje od 8 do 16 rokov.
4 Najstarší pes na svete, o ktorom sa dochovali záznamy, sa dožil 29 rokov. Bol to kríženec a žil v USA.
5 Psy sa potia cez vankúšiky labiek. Huňatý kožuch im teda nebráni v ochladzovaní organizmu.
6 Hoci psy nerozlišujú toľko farieb ako človek, ich oči sú oveľa lepšie prispôsobené nočnému videniu než ľudské. Sietnica psov totiž obsahuje väčšie množstvo tyčiniek, ktoré, na rozdiel od čapíkov zaisťujúcich farebné videnie a nevyžadujú toľko svetla.
7 Psí sluch je veľmi vyvinutý a citlivý. Psy dokážu výborne počuť na vzdialenosť až 225 metrov.
8 V prvom týždni života pes prespí 90 % času a zvyšných 10 % využíva iba na to, aby sa nažral.
9 Čerstvo narodené šteňa nevidí ani nepočuje.
10 Najvyšší počet šteniat narodených v rámci jedného vrhu bol 23.
Najmenšie a najväčšie plemeno psa. Čivavy nevedia, že sú maličké, a preto sú ukričanejšie ako dogy.
11 Prvá domestikácia psov sa začala už v paleolite, staršej dobe kamennej, asi pred 12-tisíc rokmi.
12 Psy a ľudia zdieľajú 75 % genetického kódu.
13 Ochladzovať sa vedia psy aj cez svoje nosné dierky. Čím dlhší majú ňufák, tým je pre nich termoregulácia jednoduchšia. A keď to nestačí, vyplazia jazyk.
14 Na svete neexistuje rôznorodejšia skupina cicavcov než druh Canis lupus. V rámci tohto druhu sa vyskytuje viac ako 800 rôznych psích plemien a rás.
15 Vnútorné hodiny psa sú nastavené veľmi presne. Pes vie, kedy sa má nažrať, kedy spať a kedy sa prebehnúť, na rozdiel od jeho majiteľa.
16 Lajka bola prvým živým tvorom, ktorý sa dostal na obežnú dráhu Zeme. Stalo sa tak 3. novembra 1957 na palube družice Sputnik 2. Hoci Rusi až donedávna tvrdili, že Lajka zahynula až šiesty deň po štarte v dôsledku nedostatku kyslíka, v roku 2002 vyšlo najavo, že smrť psa – kozmonauta zapríčinilo po niekoľkých hodinách od štartu prehriatie organizmu.
17 Karl Friedrich Louis Dobermann vytvoril v 19. storočí psiu rasu, ktorá nesie jeho meno. Dôvodom bola ochrana colníkov, ktorí sa často stretávali s útokmi na svoju osobu.
18 V Pompejách bola nájdená mozaika s nápisom „cave canem“, čo by sme preložili ako „pozor pes“. Tento nápis sa používa až dodnes, hoci v menej umeleckej podobe.
19 Sú psy, ktorí dokážu vycítiť epileptický záchvat človeka ešte predtým, než k nemu skutočne dôjde. Známe sú aj prípady, keď psy vycítili v tele človeka nádor. V súčasnosti prebiehajú ďalšie výskumy o psej empatii.
20 V USA a Veľkej Británii existuje rozhlasové vysielanie pre psy a mačky. Rádio vymysleli najmä pre situácie, keď sa štvornohí miláčikovia ocitnú doma sami.