Ochutnajte „umenie čokolády“
Krásne čokoládové figúrky, tabuľkové čokolády posypané s prírodne sušeným ovocím, čokolády s vysokým percentom kakaa, úžasný výber praliniek plnených marcipánom, nugátom či čerešňovým likérom alebo výborným slovenským medíkom… To všetko z kvalitnej belgickej čokolády nájdete v Urban-Cafe na Vrátnej č. 4 v Košiciach.
Pri posedení s priateľmi si v Urban-Cafe môžete vychutnať aj horúcu čokoládu, varené vínko či výborný čajík. Do 23. decembra sme s čokoládovými výrobkami aj v nákupnom centre Galéria.
Viete, ktorá čokoláda je najlepšia? Aby ste sa vedeli správne rozhodnúť, prečítajte si, ako sa čokoláda, ktorú u nás predávame, vyrába.
Hľadanie kakaovníka
Kakaovník rastie v takzvanom rovníkovom pásme. Tri najčastejšie pestované druhy kakaovníka sú trinitario, forastero. Najvyššiu kvalitu zo všetkých má criollo, ktoré predstavuje približne 10 až 15 percent produkcie a používa sa na vylepšenie rôznych zmesí kakaa.
Bez odborníkov to nejde
V Afrike sa kakaové bôby zberajú od septembra do marca, v Južnej Amerike, kde sa pestujú najlepšie odrody, od mája do decembra. Keďže sa vyžaduje pomerne veľká odbornosť na to, aby sa vedelo, kedy a ktoré bôby sú zrelé a majú sa zrezať, traja najväčší svetoví výrobcovia čokolády, ako je Callebaut, Belcolade a Cargill majú svojich odborníkov priamo na plantážach. Miestnym domorodcom presne označia bôby, ktoré majú z kakaovníkov odseknúť na spracovanie.
Banánové listy
Na dosiahnutie perfektnej fermentácie sa sladká dužina spolu s fazuľkami kladie na listy banánovníkov. Fermentácia trvá 5 až 7 dní a počas tejto fázy dochádza k tvorbe čokoládovej arómy. Po druhom dni fermentácie pracovníci obracajú fazuľky, aby sa k nim dostal kyslík, ktorý mení alkohol na kyselinu octovú, takže fazuľa stráca svoj zárodočný potenciál a mení sa z purpurovej farby na červenohnedú. Po fermentácii sa fazuľky sušia pomaly na slnku.
Praženie a miešanie
Potom sa fazuľky zbavia nečistôt a balia sa do vriec. Následne sa 10 až 35 minút pražia pri teplote 135 °C. Po pražení sa rôzne odrody fazuliek zmiešajú a zomelú na kakaovú hmotu. Pri výrobe belgickej čokolády sa do pripravenej masy pridáva kakaové maslo, lecitín, cukor alebo sušené mlieko v pomeroch, ktoré dotvoria konečnú chuť čokolády. Jej výroba môže trvať až 72 hodín.
Keď máte radi chutnú, kvalitnú belgickú čokoládu, neváhajte navštíviť Urban-Cafe na Vrátnej 4, Košice, kde na vás čaká príjemná obsluha, pekné prostredie a veľký výber čokolád od belgických čokolatiérov Marca Barriho a Aleandera Prodromos Daskalidesa. Títo majstri získali ocenenie Laurier d´Or de la Qualité vo Francúzsku pre svoju čokoládu výnimočnej kvality a vynikajúcich chutí.
(JV)