Odkiaľ a akú vodu máme v Košiciach?
Človek potrebuje k životu pitnú vodu. Pre naše mesto ju zabezpečuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS). Na východe zamestnáva vyše 2-tisíc ľudí a denne zásobuje takmer milión obyvateľov. Spravuje asi 5500 kilometrov vodovodnej siete a viac ako 1700 kanalizačnej siete. O vode v Košiciach sme sa zhovárali s výrobno-technickým riaditeľom VVS Rudolfom Kočiškom. Koľko vody spotrebujú Košičania? Priemerná denná spotreba mesta sa v súčasnosti pohybuje okolo 560 až 600 litrov za sekundu. Koľko vodojemov je v meste? Na území mesta Košice máme vybudovaných 29 vodojemov, ktorých celková kapacita je 131-tisíc metrov kubických pitnej vody (131 miliónov litrov). Akumulácia vody je pre mesto dôležitá, pretože v čase špičkových odberov vyrovnáva rozdiely medzi prítokom vody do vodojemov a maximálnou hodinovou spotrebou vody. Taktiež zabezpečuje vodu pre požiarne účely a tlak v potrubí v prípade výskytu porúch. Preto akumulácia predstavuje 60 až 100 percent z maximálnej dennej potreby a stanovuje sa výpočtom. Treba ju však upraviť. Voda sa upravuje iba v úpravniach vody, do ktorých priteká surová z nádrží Starina a Bukovec, respektíve priamym odberom z toku v Medzeve. Po úprave sa voda prívodnými potrubiami dopravuje do vodojemov. Odtiaľ zásobovacími potrubiami po dezinfekcii chlórom sa dostáva až do rozvodnej siete a potom priamo k spotrebiteľovi. Každá mestská časť, respektíve každé sídlisko, má vlastnú akumu láciu. Sídlisko Ťahanovce a Dargovských hrdinov majú pitnú vodu zo Stariny, Sídlisko KVP má vodu z Bukovca a v ostatných častiach mesta je pitná voda zmiešaná z ďalších spomenutých zdrojov.
Pijeme rovnakú vodu? Keďže mesto Košice je zásobované z viacerých podzemných aj povrchových zdrojov, preto aj chemické zloženie pitnej vody nie je vo všetkých častiach mesta rovnaké. A teda aj tvrdosť vody je rôzna. Závisí od toho, z akých zdrojov je zásobovaná a v akom pomere sa namieša. Zmiešavací pomer nie je fixný, závisí od prevádzkových požiadaviek, a preto sa môže stať, že tvrdosť vody sa v odbernom mieste v priebehu roka zmení. Tvrdosť vody zahŕňa predovšetkým obsah vápnika a horčíka vo vode, zaraďuje sa do niekoľkých stupňov. Zo zdravotného hľadiska je pre pitné účely vhodnejšia tvrdá voda. Priemerné hodnoty tvrdosti aj iných vybraných ukazovateľov – pH vody, voľný chlór, dusičnany, železo a mangán z jednotlivých odberných miest sú pravidelne štvrťročne zverejňované na našej webovej stránke. Pre porovnanie máte nejaké čísla? Odporúčaná hodnota tvrdosti vody je 1,1 až 5,0 mmol/l. Keďže ide len o odporúčanú hodnotu, nie je dosiahnutie uvedenej hodnoty záväzné. V roku 2015 bola napríklad na sídliskách KVP a Železníky mäkká až veľmi mäkká voda (0,8 až 1,0), na Furči mäkká voda (1,1 – 1,2), na Severe stredne tvrdá (1,2 až 1,95), Nad jazerom (3,0) a v Kavečanoch (3,3 až 3,5) tvrdá voda.
Voda pre mestské časti
>> Sídlisko Ťahanovce, Ťahanovce, Dargovských hrdinov, Košická Nová Ves, Džungľa – vodárenská nádrž Starina >> Sever a Západ – mix Čermeľské pramene, Studne pozdĺž Hornádu, zdroje v oblasti Družstevná pri Hornáde, Starina >> Staré Mesto – mix vodná nádrž Bukovec, povrchový zdroj v oblasti Medzev, Starina, zdroje v oblasti Turňa – Drienovec – Hatiny >> Sídlisko KVP, Poľov, Pereš, Myslava, Lorinčík, Luník IX – Bukovec >> Nad jazerom, Vyšné Opátske, Krásna, Šebastovce a Barca – mix Starina, zdroje v oblasti Turňa – Drienovec – Hatiny, povrchový zdroj v oblasti Medzev >> Juh – mix Bukovec, zdroje v oblasti Turňa – Drienovec – Hatiny, povrchový zdroj v oblasti Medzev >> Kavečany – samostatný vodovod s vlastnými vodnými zdrojmi. >> Šaca – Turňa – Drienovec – Hatiny
Najväčší podiel na zásobovaní má Starina Dnes sú Košice zásobované z viacerých vodných zdrojov: >> Čermeľské pramene >> Studne pozdĺž Hornádu >> Zdroje v oblasti Turňa – Drienovec – Hatiny >> Zdroje v oblasti Družstevná pri Hornáde >> Vodná nádrž Bukovec >> Povrchový zdroj v oblasti Medzeva >> Vodárenská nádrž Stariny – Výstavba verejného vodovodu pre mesto Košice siaha do prelomu 19. a 20. storočia, keď sa začal budovať mestský vodovod z Čermeľského údolia, ktorý sa stále využíva. V súčasnosti ide o 28 prameňov. – Na skupinový vodovod Turňa – Drienovec – Košice je okrem mesta Košice napojených ešte ďalších 41 obcí. Vodné zdroje pozdĺž Hornádu tvorí šesť studní. – Povrchové zdroje v oblasti Medzeva predstavovali štyri povrchové odbery surovej vody z povodia Bodvy, v súčasnosti sa využíva iba jeden. – Odber z vodárenskej nádrže Starina má najväčší podiel na zásobovaní Košíc.
Foto: Ľuboš Bušo, Veronika Janušková, shutterstock