Pohár vody k jedlu v reštaurácii zadarmo. Kde je to samozrejmosť a kde musíte platiť?
V zahraničí je takýto prístup bežným štandardom. Napríklad v Amerike vás obsluha privíta s už pripravenými pohármi s tap water (vodou z kohútika). Z 50 miliárd nápojov, ktoré v roku 2011 vypili zákazníci v amerických reštauráciách, tvorila voda z vodovodu až 10 percent. Tento servis vychádza z ich filozofie perfektnej služby zákazníkovi. Pomaly sa udomácňuje aj v európskych krajinách. Ako je to v košických podnikoch?
Navštívili sme desať náhodne vybraných reštaurácií v historickom centre mesta. Všade sme prejavili záujem najesť sa ako klasický zákazník a popri tom sme sa zaujímali o pohár vody k jedlu. Takto to dopadlo.
Piano cafe
Pohár vody k obedovému menu nebol problém. Milá obsluha nám dokonca ponúkla aj alternatívu s malým džbánom vody s citrónom. Iné pravidlá však platia k jedlám z jedálneho lístka. „K ostatným jedlám vodu nepodávame,“ vysvetľuje čašníčka.
Pizza Cafe Napoli
Talianska reštaurácia vodu zadarmo neposkytuje. Obsluha nám však vysvetlila, že ju majú v nápojovom lístku. Za pohár si pýtajú 40 centov. Ak si ho prosíte aj s kúskom citróna, doplatíte ešte 15 centov. Litrový džbán stojí 1,20 eura, s mätou alebo citrónom o 50 centov viac. Všetky tieto položky sú v nápojovom lístku zreteľne vyznačené.
Korzo
V reštaurácii pohár vody neponúkajú, nefiguruje ani v nápojovom lístku. Podľa slov čašníčky vodu bežne neposkytujú, ale ak si objednáme jedlo, tak pohár s vodou nebude problém. „Je to len voda,“ mykla plecami čašníčka.
Bamboo
Čistú vodu v pohári s plátkom citróna by sme dostali v sushi reštaurácii za poplatok 30 centov. Príjemná čašníčka nám ponúkla aj džbán s mätou a citrónom za 50 centov. „Máme tam istý poplatok kvôli citrónu alebo mäte. Ja som tu dva a pol roka a vždy sa za vodu platilo. Ľudia s týmto symbolickým poplatkom problém nemajú, sami si uvedomujú, že voda netečie zadarmo,“ vysvetlila nám servírka.

Carpano
V Carpane je pohár vody bežným štandardom. Pohodový čašník nemal problém ani s džbánom. Ako sám tvrdí, „vodu podávame niekedy aj bez toho, aby si ju zákazníci pýtali, či už k jedlu alebo vínu“.
Slávia
Od obsluhujúcej sme sa dozvedeli, že vodu zdarma k jedlu nepodávajú. Pohár vody stojí 60 centov. Nedávať vodu zadarmo je nariadenie, ktorým sa personál musí riadiť. Samotná čašníčka z vlastných skúseností tvrdí, že zákazníci to začali zneužívať. „Bežne otočia aj dva džbány s vodou a nás to tiež niečo stojí. Niektorí si popýtajú aj plátok citróna alebo kúsky mäty. Úmývanie pohárov, voda, obsluha – to sú všetko prevádzkové náklady.“

Beer House
V navštevovanej pivárni s vodou k jedlu nebol problém. Keď sme sa opýtali na džbán, slečna z obsluhy nám vysvetlila, že ten podávajú s citrónom a mätou, ale za poplatok. Podľa jej slov to vychádza asi na10 centov za deci vody, čiže za litrový džbán zaplatíte 1 euro.
Kleopatra
V reštaurácii v blízkosti Dolnej brány by ste sa pohára s vodou dožadovali márne. Na otázku prečo, čašníčka len kývla plecami. Vzápätí nám však ponúkla alternatívu v podobe džbána s vodou za 1,50 eura.
Zvon
Reštaurácia ponúka príjemné posedenie v romantickej uličke. V tomto prípade sme ostali trocha zmätení odpoveďami servírky. Najprv nám tvrdila, že vodu k jedlu zdarma nedostaneme, no pravdepodobne mala na mysli vodu v podobe „nealka“. Vzápätí nám navrhla dva druhy limonád – obe v cene po 2 eurá. Keď sme sa však opýtali, koľko by teda stál pohár obyčajnej vody k jedlu, čašníčka nám odpovedala, že je zadarmo.
Mamma Mia
Poslednou zastávkou na našej ceste za vodou bola reštaurácia Mamma Mia. Obsluhujúcemu personálu nerobil problém nielen pohár vody, ale dokonca ani džbán. „Určite nepodávame vodu hocikomu z ulice, kto príde, ale k jedlu je to samozrejmé,“ povedala dobre naladená čašníčka.
Monika Kacejová, Matúš Pačinda
Foto: Veronika Janušková
tv naša