Pôžička, ktorá stavia na ľudskosti, no značí aj určitú dávku rizika
Kým pre investorov predstavuje tento typ pôžičky značné riziko, dlžníci po tejto voľbe siahajú často za vidinou výhodnejších podmienok. Pôžička peer to peer, známa aj pod označením pôžička od ľudí, je často vyhľadávanou možnosťou spotrebiteľov, ktorí prestávajú dôverovať bankám a nebankovým inštitúciám.
Aj napriek tomu, že je miera evidovanej nezamestnanosti oproti začiatku milénia výrazne nízka a mzda sa sústavne zvyšuje pri viacerých profesiách, štatistiky zadlženosti hovoria v neprospech Slovákov. V rebríčku analyzovaných krajín síce vynikáme, avšak z toho opačného konca. Dlh Slováka totiž priemerne predstavuje 7 437 eur, kým priemer skúmaných krajín neprevýšil päťtisíc eur. V otázke zadlženosti tak patríme k rekordérom a finančné problémy sú často riešené ďalšími dlhmi.
Možnosti financovania
Či už pôjde o pôžičku alebo spotrebný úver, pokiaľ nejde o alarmujúcu situáciu, zvážiť by ste mali aj iné, vhodnejšie alternatívy, než je zadlžovanie. Ak to vaša súčasná situácia neumožňuje, na finančnom trhu nájdete rôzne ponuky, ako získať peniaze ihneď. Táto expresná cesta často zodpovedá aj prísnym opatreniam, ktoré musia byť zo strany spotrebiteľa splnené. Naraziť však môžete aj na rôzne nevýhodné riešenia, keď zaplatíte oveľa viac v porovnaní s požičanou sumou. Nedôvera v nebankové inštitúcie sa presúva čoraz častejšie aj na banky a mnohí hľadajú cestu, ako si požičať a nevyužiť ani jednu zo spomínaných možností. A v takom prípade určite narazia na pôžičky od ľudí.
Princíp kolektívnej pôžičky P2P
Požičať peniaze si na rozdiel od bežných úverov môžete aj tak, že z toho úplne vyškrtnete banku. Určitý obnos peňazí vám poskytne potenciálny investor. Tým sa môže stať súkromná osoba disponujúca dostatkom finančných prostriedkov, ktorá ich chce za akúsi protislužbu požičať.
O túto službu sa môže zaujímať ktokoľvek a po prejavení záujmu sa ohodnotí dotyčného bonita – teda dôveryhodnosť a schopnosť splácania. Práve tej sa potom prispôsobujú aj jednotlivé ponuky investorov. Podmienkou samotnej realizácie je včasné dohodnutie sa na nižšej úrokovej sadzbe v porovnaní s ponukou banky alebo nebankovej inštitúcie. Čo touto formou pôžičky získa dlžník je evidentné, poďme sa ale pozrieť, čo predstavuje pre potenciálneho investora.
Riziko vs. zisk z pohľadu investora
Tento úkon je pre investora pomerne riskantný, napriek tomu táto forma investície preňho predstavuje aj určité výhody. Jeho obnos peňazí nepatrí len jednému záujemcovi, rozdelený je totiž medzi viacerých. Záujemcovia sú podľa príslušnej bonity radení do viacerých kategórií, tí v rizikovejšej predstavujú z pohľadu investora väčší zisk, no zároveň patrí táto kategória medzi najnevyspytateľnejšie v otázke splácania. V prípade, že záujemca prestane splácať, investor o sumu peňazí príde.
Sprostredkovateľom je tretia strana
Túto transakciu a celkový chod spravuje tretia strana a tou je práve sprostredkovateľ. K pôžičke od ľudí dochádza na internete a práve sprostredkovateľ zabezpečuje všetko od prvotného stretnutia po celkový poriadok v systéme. Zároveň sa snaží nájsť efektívne riešenie v prípade, že dlžník mešká so splátkou.
Do akej miery je pôžička od ľudí efektívna pre dlžníka a investora stojí na ich osobnom posúdení. Investor však vstupuje do značného rizika, nakoľko sa na tieto investície nevzťahuje žiadna záruka ani poistenie. V prípade, že sa mu investícia nepozdáva, môže od nej odstúpiť za určitých podmienok a stanovenej ceny. Dlžníka však táto skutočnosť nijako neovplyvní, aj za týchto okolností mu totiž musí sprostredkovateľ zabezpečiť čerpanie danej sumy.